Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Haters gonna hate. Cu asta am spus totul.

N-ai nicio modificare care unora li s-ar pãrea stupidã? Mã îndoiesc.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu am absolut nici o modificare la nici una din masini. Totul este pe masini asa cum au iesit din fabrici.
Nu am de gand sa fac nici o modificare la sistemele de iluminare sau siguranta ale masinilor pentru ca sunt constient ca indiferent ce as face deranjeaza colegii de trafic (gen csenoane, lumini de alta culoare sau care sa se aprinda altfel decat trebuie sa se aprinda).
Stiu ca o sa ma considerati un fraier care nu iese cu nimic in evidenta, dar fraierul din mine are ceva care la multi lipseste cu desavarsire: RESPECTUL PENTRU CEILALTI.
LE: pentru modificarea despre care se vorbeste aici nu este nevoie decat de un banal releu si vreo 2-3 metri de cablu, nu dau mai multe detalii.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Bine punctat colegu'. Multam de sustinere. Eu nu am rabdare cu toti cei care n-au habar de legi... Tare as vrea sa ii vad pe astia cu briz-brizuri, luminite, csenoane si alte improvizatii in postura de a fi nevoiti sa bata drumurile tarii cam 6 zile pe saptamana, cu o medie de 300-400 km/zi, sa ii vad cum se simt dupa ce noptile au luat o gramada de lumini orbitoare in ochi, dupa ce ajung acasa si zic "multam" cuiva de sus ca nu au intrat in dobitocii a caror masini au lumini aiurea si le-au observat in ultima clipa. E plin de jmecheri. Pacat ca din cauza unora ca voi mai mor cativa nevinovati, sau isi distrug masinile. "cumetre", nu te-am jignit si nici nu o voi face, iar controale fac periodic. Fa-ti si tu unul, poate descoperi vreo boala la timp si mai ai sanse la vreun tratament. Nu pricep de ce doriti modificari inutile, in loc sa va faceti masinile sa mearga ok, sa puneti mana sa luati un rand de cauciucuri noi, sau un schimb de ulei si filtre. Cred ca va ajuta mult mai mult asa ceva decat o luminita ilegala in plus pe masina. A, dar alea costa, pe cand sa puneti un bec trebuie probabil trase doar vreo 2 cabluri... /Smile
Topicul asta nu ajuta cu nimic pe nici un coleg, ba chiar ne incurca pe multi dintre noi, asa ca eu nu prea ii vad rostul. Nu e vorba de nici o reparatie, de nici un ajutor real.
  • valentinangelescu

  • Mesaje scrise: 560
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2011

  • Mesaj Privat
sustin, dar sa ne fereasca Dumnezeu de cei cu tirurile care au 100 de becuri in 50 de culori pe ele si cei cu csenoane si pe pozitii Smile si mergem shmechereste doar cu proiectoarele csenonate...
etc...da, e cursa lunga pe discutie dar nu ne abatem de la subiect
Skip ads

  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
florinianc a scris:Bine punctat colegu'. Multam de sustinere. Eu nu am rabdare cu toti cei care n-au habar de legi... Tare as vrea sa ii vad pe astia cu briz-brizuri, luminite, csenoane si alte improvizatii in postura de a fi nevoiti sa bata drumurile tarii cam 6 zile pe saptamana, cu o medie de 300-400 km/zi, sa ii vad cum se simt dupa ce noptile au luat o gramada de lumini orbitoare in ochi, dupa ce ajung acasa si zic "multam" cuiva de sus ca nu au intrat in dobitocii a caror masini au lumini aiurea si le-au observat in ultima clipa. E plin de jmecheri. Pacat ca din cauza unora ca voi mai mor cativa nevinovati, sau isi distrug masinile. "cumetre", nu te-am jignit si nici nu o voi face, iar controale fac periodic. Fa-ti si tu unul, poate descoperi vreo boala la timp si mai ai sanse la vreun tratament. Nu pricep de ce doriti modificari inutile, in loc sa va faceti masinile sa mearga ok, sa puneti mana sa luati un rand de cauciucuri noi, sau un schimb de ulei si filtre. Cred ca va ajuta mult mai mult asa ceva decat o luminita ilegala in plus pe masina. A, dar alea costa, pe cand sa puneti un bec trebuie probabil trase doar vreo 2 cabluri... /Smile
Topicul asta nu ajuta cu nimic pe nici un coleg, ba chiar ne incurca pe multi dintre noi, asa ca eu nu prea ii vad rostul. Nu e vorba de nici o reparatie, de nici un ajutor real.


Cum le ºtiþi voi pe toate, ca niºte oameni mari!

Ce vã mai place sã vã bãgaþi în polemici ºi sã comentaþi ºi sã analizaþi munca altora...
Eu unul, mã simt vizat de cele scris de tine deºi am cauciucuri noi, îmi funcþioneazã toate becurile, starea tehnicã a maºinii este una foarte bunã ºi nu pun în pericol circulaþia rutierã dar am un "defect", am vrut poziþii de America. Probabil cã acelaºi lucru l-a dorit ºi iniþiatorul thread-ului. La ce mizerie s-a ajuns este doar vina voastrã, a celor care vã place sã faceþi pe justiþiarii din tastaturã.

Nu mã înþelegeþi greºit pentru cã nici eu nu-i agreez pe cei cu fel ºi fel de leduri albastre, instalaþii xenon reglate prost, semnul nike ºi proiectoare aprinse pe vreme bunã dar voi aþi dus discuþia în cu totul altã parte ºi ne-aþi bãgat pe toþi în aceeaºi oalã. Eºti cam obraznic ºi lipsit de bun simþ.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
andi, cand ai facut modificarea asta la masina, singur te-ai bagat in oala cu cei mentionati mai sus.
Eviti raspunsul la o intrebare: cu ce te ajuta modificarea facuta in afara de faptul ca poate induce pe cineva in eroare?
Cu ce ii ajuta pe ceilalti csenoanele montate pe faruri fara lupe care oricum le-ai regla disperseaza aiurea lumina direct in ochii celorlalti, sau aceleasi csenoane infipte in proiectoare?
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum se te inducã în eroare manevra mea când eu tot timpul, în funcþie de manevra efectuatã, semnalizez?
Cât la sutã din maºinile aflate în trafc, îºi semnalizeazã manevrele efectuate? Smile) Acolo cred cã ar fi marea problemã.
Faptul cã eu am spus cã am adoptat aceastã modificare, mã face cel mai puþin ipocrit faþã de restul uºilor de biserici de pe aici.

Poziþia se vede ºters pentru cã se aprinde faza 1 a becului ºi semnalizarea este foarte vizibilã datoritã faptului cã se aprinde a doua fazã a becului. Este ca ºi cum ai spune cã stopul pe frânã nu este vizibil, fiind vorba de acelaºi model de bec.

Aºa cã, în ce poveste, induc eu lumea în eroare atâta vreme cât îmi semnalizez manevrele ºi semnalizarea mea este foarte vizibilã ºi culmea, mai umblu ºi faza scurtã chiar ºi ziua, indiferent de cã sunt în oraº sau în afara sa? Cãutaþi intrigile în altã parte!

Viva "poziþiile de America" (atâta vreme cât sunt fãcute cu cap)!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@Kyzzyto, ce ai facut tu e cam ilegal (citeste codul rutier, si nu mai confunda masinile din america cu modificari artizanale ale instalatiei electrice). Cum zicea si un alt coleg, iti doresc sa dai de un caschetar constiincios (adica unu' care face mai mult decat sa stea in tufe cu radaru'). Insa na, ce sa zic, daca la tine in sat asa ceva e considerat frumos, si te ajuta sa castigi capital social, asa sa fie.

Pe de alta parte, ai grija la atitudine. Chestia asta cu "99% din soferi incalca legea, asa ca o incalc si eu" noua nu ne place. Noua ne place sa credem ca acesta comunitate e formata din oameni responsabili si cu simt civic. A te tine cocos ca tu incalci legea si nu iti pasa, pentru ca prin chestia asta tu devii mai "jmecher" decat ceilalti poate sa aiba o singura finalitate, si anume excluderea. Asa ca revizuieste-ti atitudinea, daca nu vrei sa ajungem pana acolo.

Iar pentru restul, cred ca e clar pentru toata lumea faptul ca Kyzzyto e constient ca modificarea facuta de el e ilegala. Asa ca haideti sa oprim dezbaterile legislative, si sa ramanem in zona tehnica. Apreciez intotdeauna manifestarile spiritului civic, insa la fel ca atitudinea colegului, si exagerarile si scandalurile duc la excluderea (temporara sau permanenta) din comunitate.
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Trecand cu vederea peste luminile de pozitie dubioase, eu as face pisu si pe "semnale permanente angel eyes xenoane pe faza scurta xenoane pe proiectoare stopuri cu leduri".

Cu drag, da-i foc!
  • ANJ

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut ,

Chiar daca nu sunt fan masini modificate "tunning" de orice fel pentru masinile de zi cu zi nu va inteleg inversunarea.
Sincer vorbind arata foarte bine anumite masini cu semnale permanente .
Si eu pe una dintre masini am semnale permanente si asta pentru ca am luat semnalele de pe un monterey(din fabrica 2 filamente).
In ceea ce priveste respectarea legilor va spun ca nici la scoala de soferi cu politistu in dreapta nu poti respecta totul.
Cati dintre voi semnalizati cu cel putin 50 M inainte de a schimba banda de circulatie etc ?

Nu vroiam sa intervin dar sincer imi este greu sa pricep de ce nu putem spune "bah baiatule nu e legal si pe deasupra iti mai deranjezi si colegi din trafi " in loc de "sper sa iti ia talonul"
Nu e frumos nici sunt smecher si nu are nimeni ce sa imi faca.

PS> hai sa nu uitam ca suntem oameni totusi.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@ANJ, mulþi nici nu ºtiu probabil cum funcþioneazã sistemul de sunt atât de revoltaþi ºi doresc reþinerea permisului anumitor colegi.
Faza cu poziþii de America nu este deloc deranjantã pentru colegii din trafic ºi cu atât mai puþin legalã dacã aceastã este fãcutã cu cap ºi anume sã se foloseascã bec cu douã filamente sau modul/releu care sã diminueze intensitatea becului atunci când se aflã doar pe poziþie.
Spre exemplu la mine, ziua nici nu se prea vede poziþia din semnalizare, fiind doar pe prima intesitate. Când semnalizez sau dau avarie este cu totul altã treabã pentru cã intervine filamentul doi ºi sunt foarte vizibil. Unde mai pui cã încerc sã-mi semnalizez absolut orice schimbare a direcþiei de mers?! Smile)

Nu ºtiu dacã este vorba de strugurii acrii sau de rãutate gratuitã sau ºi mai rãu de stupizenie dar deja aº fi rãu ºi nu doresc asta...

P.S. Folosesc faza scurtã în absolut toate cazurile (drum extern sau intern)
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mai colegule,
In primul rand, pentru modificarea ta de ciumec, se retine talonul, nu permisul de circulatie. Mai citeste si tu codul rutier.
In al doilea rand, conform legii, orice modificare la sistemul de lumini este ilegala, citeste iar codul rutier. Ce ai facut tu este o modificare ce nu este valabila in tarile Europene, deci, esti pasibil de suspendare talon oricand. Dai tu o data si o data peste nasul tau cu cascheta, stai linistit. Deja sunt pusi baietii pe csenonari, beculisti si LEDulisti.
Modificarea facuta de tine este o chestie simpla, necesita cunostinte minime de electronica, oricine stie sa lege doua becuri si trei sarme o poate face, nu iti trebuie scoli inalte sau cine stie ce studii superioare.
In acest caz, strugurii nu sunt acrii deloc, doar ca unii inca mai avem ceva ce multora dintre voi a inceput sa va lipseasca cu desavarsire. Acest lucru se numeste BUN SIMT si se dobandeste in primii 7 ani de educatie primara. Btw, de stupizenie poti sa acuzi doar pe cineva care face niste modificari ilegale cu buna stiinta si se mai si da Batman pe aici ca el este perfect legal. Stii pe cineva in categoria asta?
RE PS: si ce daca folosesti faza scurta in oras si afara? Crezi ca esti singurul? Vrei vre-un premiu pt asta?
Faza cu poziþii de America nu este deloc deranjantã pentru colegii din trafic ºi cu atât mai puþin legalã dacã aceastã este fãcutã cu cap

Ok, ai demonstrat ca ai cap, cum faci acum sa ne convingi ca ai si ceva in el?
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Voi stiti ce culori sunt permise pentru pozitia fata pe o masina?
Din cate stiu eu sunt asa
Pozitie fata -alba/portocalie(sa fie permanenta)
Pozitie spate-rosie
Semnalizare fata-alba/portocalie(trebuie sa clipeasca cand se acctioneaza)
Semnalizare spate alba/portocalie(trebuie sa clipeasca cand se acctioneaza)
Frana spate nu mai are rost sa spun ca trebuie sa fie rosie

Masinile americane au pe spate si semnalizarea rosie(clipeste cand e acctionata) si chiar unele sunt pe acelasi bec cu pozitia care sta aprins cand e pozitie si clipeste cand se semnalizeaza
Parera mea este ca aceste semnalizari american style nu deranjeaza atata timp cat ele sunt perfect functionale,adica sunt aprinse pe pozitie si clipesc cand semnalizezi.
toata lumea stie care este semnificatia unui bec care clipeste asa ca nu are rost sa ne facem atata inima rea.
Fiecare face ce vrea la masina lui.
Nu am vrut sa deranjez pe nimeni ,si daca am deranjat imi cer scuze anticipat.
  • ANJ

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Semnalizare spate alba/portocalie(trebuie sa clipeasca cand se acctioneaza)
Aici o sa adaug si ROSU

Multumesc.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Arata-ne si noua unde scrie ca poate fi si rosu.
  • iGuana_05

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
O intrebare. Atunci cand mergeti in spatele unui participant la trafic ce are pozitia aprinsa (ziua)deci stopul de frana este aprins in prima faza, atunci cand calca frana, este greu de observat? Aceeasi chestie este si la aceste semnalizari american style.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Forbidden27, ai vorbit ca un adevarat caschetar , pus sa-ti ia permisul indiferent ca modificarea este una deranjanta pt ceilalti participanti la trafic sau nu. Eu ma opresc aici pt ca nu meriti osteneala de a-ti mai raspunde replicilor semi-retardate si lipsite de bun simt. Keep hating...
  • curaj95

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2013

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:Pot sa te intreb si eu: ce ai rezolvat daca ai facut asta? Cu ce te ajuta?
E posibil ca cineva un pic mai neatent sa vada instantaneu ca ai ambele lampi de semnalizare aprinse si sa creada ca ai pus avariile, rezultatul fiind o frana brusca si riscul ca cei din spate sa se faca acordeon in el. Te-ai gandit la asa ceva?
Daca o masina a fost facuta pt SUA si a ajuns in Romania, chiar daca este nou-nouta se face o omologare la RAR. Si acolo, te vor pune sa schimbi lampile de semnalizare din rosii in galbene conform conventiei europene asupra circulatiei rutiere.
Google it if you don't trust me.


Il ajuta la estetica masinii... in opinia mea se vad chiar frumos...si problema e ca pe orice prost il duce capul atat cat sa isi dea seama ca daca esti pe avarii semnalele nu stau constant arinse si se sting si aprind mereu
  • tekogaby

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat

  • ANJ

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2012

  • Mesaj Privat
O spun baieti de la RAR nu eu .
Am intrebat special cand am inmatriculat o masina daca trbuie sa schimbi semnalizarea din rosu in galben si au zis ca este permis si rosu.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR