Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am vazut pe strada la nu stiu ce tip de masina, dar cred ca era un SUV, o chestie ce mi-a atras privirea.In momentul franarii, stopurile i se aprindeau ca stoboscoapele,aprinderi scurte si dese .Sigur asa era din fabrica, dar ma gandeam daca la stopul meu de pe haion se poate modifica cumva sa se aprinda asa.Nu si cele normale, doar cel suplimentar.Aveti idei cum se poate realiza si cat ar costa? Ar da bine?
Skip ads

  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
INTERCALEZPE FIRUL DE PLUS UN vechi MODUL DE SEMNALIZARE DE DACIE
de cele patrate electronice
in care schimbi valorile condensatoarelor sa clipeasca in ritmul care vrei tu
sau ceri sfatul unui electrician auto
i
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ms. Lucian.Daca nu ma pricep, mai bine cer sfatul unui electrician.Tocmai de aceea rog aici pe forum un electrician sa ma lumineze si eventual sa-mi zica cat ma costa sa fac asta
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Aceste aprinderi scurte si dese le gasesti si pe opel in momentul ca intra ABS-ul. Wink
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
asta nu cred ca se intampla ... pt ca ABS-ul cand impinge pedala de frana inapoi, n-o impinge pana la capat, iar stopurile se aprind la cea mai mica atingere a pedalei ... probeaza daca nu crezi ...
  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai ocazia probeaza pe vectra c sa vezi ca se intampla.ABS-ul impinge pedala,intradevar nu pana la capat,dar aprinderea ledurilor tine de electronica.Este exact la martorul abs din bord cand incepe sa clipeasca.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am incercat la Zafira B. Pe gheaþã am apãsat pe frânã, ABS-ul a intrat in funcþiune, dar stopul de pe haion a rãmas permanent aprins. Am vãzut ºi un film care arãta la astra H aceastã opþiune dar la Zafira B ( cel puþin la a mea ) nu merge. Cea ce nu înseamnã cã nici Vectra C nu merge. Poate un posesor de Vectra a fãcut un test ºi ne poate confirma sau infirma.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
totusi mi-e greu sa cred ca stopul tine de "electronica" ... eu zic ca e conectat la switch-ul (sper sa nu gresesc denumirea) de la pedala de frana ...
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:totusi mi-e greu sa cred ca stopul tine de "electronica" ... eu zic ca e conectat la switch-ul (sper sa nu gresesc denumirea) de la pedala de frana ...

Se pare, cã modulul ABS trimite semnal la stopul suplimentar pentru activarea acestei funcþii.
CristianTM a scris: Mai mult am studiat schema si modulul ABS trimite semnal catre stopuri, asta insemnand ca atunci cand intra, stopurile spate palpaie pe perioada cat functioneaza ABS

CristianTM.

L:E. Sper cã nu se supãrã Cristian cã l-am citat Smile
  • niniy21

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 c16 Sv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2010

  • Mesaj Privat
marius_310383 a scris:Am vazut pe strada la nu stiu ce tip de masina, dar cred ca era un SUV, o chestie ce mi-a atras privirea.In momentul franarii, stopurile i se aprindeau ca stoboscoapele,aprinderi scurte si dese .Sigur asa era din fabrica, dar ma gandeam daca la stopul meu de pe haion se poate modifica cumva sa se aprinda asa.Nu si cele normale, doar cel suplimentar.Aveti idei cum se poate realiza si cat ar costa? Ar da bine?


am avut asa ceva recent pe masina mea.Cumparat din CORA la pretul de 25 ron.

sa fiu sincer,habar nu aveam ca se aprinde ca stroboscopul,ca nu mai dadeam bani.Parerea mea personala e ca e infiorator de urat sa ai asa ceva pe masina.e ca si cum ai lua pomul de craciun din casa,ai adapta instalatia la 12 v,si ai iesi pe strada cu el in portbagaj. Very Happy

poate ca unora li se pare sic asa ceva,dar eu am vazut cu ochi mei ..si crede-ma aveam sentimentul unui sofer de Dacie berlina. Very Happy
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Pe vectra C este functionabila aceasta functie la intrarea ABS-ului.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ce spuneti voi aici este vestitul AFU de pe logan. Adica la franarea violenta, stopurile de frana palpaie repede pentru a atrage atentia. (Normal ca la franarea violenta intra ABS-ul, probabil de aici se da si comanda de palpaire a stopurilor de frana.) Personal nu am vazut decat la opel astra H ca se intampla asa ceva.
Skip ads

  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Merge si pe Corsa D si pe Vectra C probat de mine.( ambele diesel)
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:Ce spuneti voi aici este vestitul AFU de pe logan. Adica la franarea violenta, stopurile de frana palpaie repede pentru a atrage atentia. (Normal ca la franarea violenta intra ABS-ul, probabil de aici se da si comanda de palpaire a stopurilor de frana.) Personal nu am vazut decat la opel astra H ca se intampla asa ceva.


ce tare, are loganul asa ceva ,cred ca glumesti cand zici de logan,,se fabrica logan care nici macar n-are abs,ac sau geamuri electrice ,ce sa mai zic de AFU
dar daca tu zi ca exista asa ceva pe logan te cred pe cuvant
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Exista asa ceva pe Logan dar se si poate face pentru cine nu are .Exista un topic pentru asa ceva . Megan-ul are asa ceva pe avarii .Se face un modul electronic cu ceva pe baza de mercur. Ceva care masoara inertia . Asta ca sa nu se aprinda la franari normale .

Bafta,
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Clipirea becurilor de avarii sau frana, depinde de la masina la masina, se face atunci cand lucreaza ABS-ul, adica la o franare brusca ce necesita interventia ABS. Ce treaba are mercurul in toata chestia asta?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Exista un contact pe baza de mercur .Am impresia ca se numea accelerometru .Asta impreuna cu montajul electronic facea toata treaba .Fiind scump , se mai gasea ceva aproximativ .Accelerometru se gaseste si intr-un tel. Nokia N95.Am sa pun si poze cu el facut .Merge pe orice masina . Mai e unul pentru Logan dar merge doar la masinile care au fir de semnal pt. viteza la casetofon .

Bafta
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Problema in teorie e simpla:
Trebuie gasit un fir in modulul ABS care in momentul in care intra in fuctiune (ABS-ul) sa dea un impuls care sa fie citit de un montaj electronic si astfel sa se intrerupa intermitent alimentarea becurilor de frana sau numai a stopului central dupa preferinte.

Tare modulul din poza jumate SMD jumate componente normale dar lucrat tot pe tehnologie SMD Very Happy
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Nu inteleg de ce ce trebuie legat totul de ABS .Poti sa franezi mai brusc , fara sa intre ABS-ul .

Bafta.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca masinile care au din fabrica acest sistem de avertizare lucreaza nu mai cand intra ABS-ul. Asta e si rolul lui sa te atentioneze ca masina din fata are sistem ABS si o franare mult mai buna, cel putin in teorie.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR