Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
castrol 10w-40 magnatec diesel
opel spune sa dupa 150.000 de km se pune ulei cu indicativ 10w-40 la 2.0y dti
eu asta folosesc
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
salut baieti ..... am facut revizia de curand, am o astra h 2005 si i-am pus ulei GM 5w30 recomandat si in carte.....pana acum no problem.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
N-am vazut pe nimeni sa bage ulei mineral pe aici. Eu bag Mobile 15W40 si il schimb la fiecare 3000km. Si in Opel si in Mitsubishi.

Oricum, mi se pare amuzant cand aud pe cate cineva cum zice: am schimbat uleiul, mama ce bine merge motorul acum. Pai motorul ori merge bine ori merge prost. Daca incepe sa mearga prost nu isi mai revine de la un anumit ulei. Daca merge bine atunci cum poti sa zici ca merge mai bine cu marca cutare?

Se pare ca e adevarata chestia cu confortul psihic marit cand se schimba uleiul.


Apropo, voi la cati kilometri schimbati uleiurile alea sintetice? Eu schimb uleiul la 3000km pentru ca asa se schimba la toate masinile din cipru si asa mi-a scris si mecanicul pe bonul cu programarile pentru schimb. La 12.000 de kilometri schimb si toate filtrele si se ridica masina pe elevator pentru verificare amanuntita.
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu bag aral blue 10W40. Dar vreau sa incerc si altceva. Ma gandesc la un castrol sau mobil. Dar deabia l-am schimbat acum mai am timp sa ma gandesc.
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am bagat valvoline sintetis de 10W40. nu arde nu papa deloc. am facut cam 400 cu schimbul asta si arata f bine uleiul.
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mda.....am citit topicul.Recomandarile au fost legate de vascozitate, in cazul meu, insa nu au fost destul de exacte.Mi-au spus asa:
pentru motor de pana la 150k - 5w40
pentru motor de peste 150k - 10w40.
Partea nostima a fost cand m-am prezentat cu Castrol GTD Magnatec 5w40si mi-au spus ca e excelent ca ar fi sintetic, etc
Intradevar uitandu-ma pe diagrama, acest ulei lucreaza intr-o o gama mai mare de temperaturi, insa avand vascozitate mai redusa eu cred ca ar tb folosi mai mult in anotimpurile reci. Vara sa folosim 10w40. Insa partea frumoasa este ca acest ulei (5w40) este recomandat intre 10-15000.Cam greu de facut in tara atatia km in 6 luni!
  • shakwano

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2014 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Astra mea (G) cu 118k km am pus ca ulei recomandat GM genuine 5W30.
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am o Astra 1.6 16v are 107000km si vreau sa ii fac schimbul.
Tinand cont ca am un stil de condus mai sportiv m-am gandit sa-i bag 10W60 dar nu stiu ce marca ar fi mai indicata.
Eu ma gandeam la Castrol Edge Sport sau Castrol Formula RS.
Daca aveti cateva indrumari v-as fi recunoscator.
Skip ads

  • cristisonu

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
castrol 5w40 full sinthetic e foarte bun,eu am o astra g y20dth,si nu am probleme nici la consum de ulei,nici la fum.are 138000km reali ca eu am adus-o din germania cu 120000km carte service,de la neamt din curte.eu recomand celor cu astra y20dth castrol.
  • adi_skoda

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am bagat VALVILINE DURA BLEND 5W 40 ESTE OK SI NU ESTE FACUT DECAT NUMAI IN aUSTRIA (NU TURCISME)
  • adi_skoda

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pardon VALVOLINE
  • eu_xy

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi s-a recomandat Castrol de un prieten mecanic.Acum nush...la peste 150mii km sa pun 10w 40?
Skip ads

  • valeriu s

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
nonea a scris:eu am bagat valvoline sintetis de 10W40. nu arde nu papa deloc. am facut cam 400 cu schimbul asta si arata f bine uleiul.

NU E OBLIGATORIU CA UN ULEI PROASPAT SCHIMBAT SA ARATE BINE ( CURAT ) DUPA UN ANUMIT NUMAR DE KM, IN GENERAL ULEIURILE BUNE CONTIN O CANTITATE MAI MARE SAU MAI MICA DE DETERGENTI CARE SPALA MOTORUL...
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu Am astra 1,7 cdti si din cate am citit in manual recomandat de opel este uleiul GM. CAND AM FACUT REVIZIA LA 15000 AM FACUTO IN ITALIA SI MIAU PUS ULEI GM, APOI AM FACUT REVIZIA DE LA 30000 LA BRASOV SI LEAM ZIS SAMI PUNA ULEI ORIGINAL DAR CAND MAM UITAT PE CAIETUL DE REVIZII AM OBSERVAT CA MIAU PUS ULEI MOBIL. MAM DUS IAM INTREBAT DE CE MIAU PUS ULEI MOBIL SI EI MIAU ZIS CAI LA FEL DE BUN CA GM SI NU CONTEAZA, DAR SINCER EU PREFER SA MERG PE MANA PRODUCATORULUI SI O SA BAG NUMAI GM. PRECIZEZ CA PRETUL ERA APROXIMATIV EGAL.ABIA ASTEPT SA IASA MASINA DIN GARANTIE CA SA NU MAI FIU OBLIGAT SA MA DUC LA EI CA SANT CAM DEZAMAGIT. PANA LA URMA CEI INTERESEAZA PE EI CA PLATESC CU 100000 LEI VECHI MAI MULT PT ULEI GM, EU PUN DE CARE VREAU EU NU DE CARE VOR EI.
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deocamdata folosesc GM pt. ca masina e inca in garantie dar dupa cred ca o sa folosesc Castrol
  • safe

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am un opel astra g 20 dti din 2000 si consuma ulei,la 10.000 km am intodus inca 2 l,deasemeni motorul parca merge gituit isi mai da drumul citeodata si atunci se stinge becul cu cheita,va rog daca ma puteti sfatui cu ceva,
am schimbat egr,debitmetru si merge la fel, va multumesc
  • safe

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
am un opel astra g 20 dti din 2000 si consuma ulei,la 10.000 km am intodus inca 2 l,deasemeni motorul parca merge gituit isi mai da drumul citeodata si atunci se stinge becul cu cheita,va rog daca ma puteti sfatui cu ceva,
am schimbat egr,debitmetru si merge la fel, va multumesc
  • valeriu s

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2007

  • Mesaj Privat
y 20 dth am si eu si tot 2 litri pun de la schimb la schimb... ne incadram in limitele admise
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Foarte greu sa alegi dintr-o oferta atat de diversificata la prima vedere si totusi la o analiza mai atenta eu unul am tras concluzia ca nimic nu este ceea ce pare a fi. La nivelul anilor 90 singurul mare producator de aditivi sintetici pentru uleiuri era Mobil-Exxon deci tot ce era cu aditivi sintetici avea o componenta fabricata de producatorul respectiv...atunci intrebarea daca toate au cam aceleasi componente care din ele e mai bun? Primul ulei cu aditivi sintetici si apoi full sintetic a fost MOTUL despre care se stie f f putin iar pe piata noastra e inexistent chiar.Publicitatea si-a facut datoria si a impus imagini de marca distincte pentru aceleasi produse in proportie mai mare sau mai mica deci e suficient sa alegi specificatia corecta a uleiului in functie de motor,anotimp,uzura,regim de functionare...si nu in ultimul rand pret si ai cam acelasi lucru.
Mai nou au aparut din ce in ce mai des uleiurile rezultate din recuperarea celui vechi aici e o mare problema deoarece nu intelegeam la inceput de unde brusc au aparut depozite de reziduuri in motoare care au avut numai uleiuri de marca si se pare ca din ce in ce mai multi producatori din considerente de pret ori ecologice fac respectiva manevra.
Pana la urma se pare ca pretul dictaza alegerea in majoritatea cazurilor deci...cine poate Castrol,ori Mobil si ar mai fi o problema de discutat si anume sa se renunte la practica folosirii unui ulei mai slab dar schimbat mai des deoarece ce-i prost e prost din prima secunda de folosire si peste asta mai depune si gudroane de nenoroceste motorul in max 2-3 ani.
  • FeS

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O sa-mi schimb uleiul saptamana asta si am ales Castrol Formula RS 10W-60 pt ca merg cu masina mai sportiv.Vreau sa stiu daca ar fi bine sa-i bag si un aditiv, ceva si daca da ce-mi recomandati?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi ?
Mobil 27%
Castrol 32%
BP 0%
Shell 0%
Liqui Moly 4%
Aral 12%
Texaco Havoline 0%
Elf 1%
Valvoline 3%
Altceva 16%
1,199 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR