Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • AntonieG

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 1993 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Se da un opel cumparat recent. Proprietarul mi-a oferit certificatul fiscal, si nu doreste sa pastreze numerele (le voi prelua eu).

Acum trebuie sa inchei o polita RCA, si am o nelamurire. In campurile ce trebuiesc completate (online), am optiunea de a bifa daca RCA-ul se face pentru inmatriculare. Este acesta cazul meu, sau las debifat?

Multumesc anticipat!

LE: Am reusit sa dau de un reprezentant de la o societate de asigurari si mi-a explicat; trebuie trecut RCA-ul ca pentru inmatriculare chiar daca pastrez numerele. Ulterior le trimit o copie dupa talon/CIV si imi elibereaza un duplicat continand si numarul de inmatriculare.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
exact. cu RCA-ul care l-a avut fostul proprietar nu poti merge tu la inmatriculare. iti trebuie RCA pe numele tau... de-asta se si numeste "in vederea inmatricularii". n-au treaba numerele de inmatriculare (ca se pastreaza sau nu) cu RCA-ul.
atentie: daca faci RCA-ul la chioscurile cu xerox de pe langa birourile de la inmatriculari (cel putin in Iasi sunt destule), o sa-ti spuna ca-ti trebuie neaparat RCA-ul valabil 1 luna de zile... vor doar sa-si faca vanzare... fa-ti asigurarea cum iti convine... adica 6 luni sau 1 an... dupa ce inmatriculezi masina, mergi cu certificatul la cel ce ti-a facut asigurarea si-ti face act aditional (adica o polita noua) pe care-ti trece si numarul de inmatriculare... si nu te costa nimic in plus.
bafta
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca inmatricularea se face in acelasi judet si se pastreaza nr de inmatriculare il puteti trece de la inceput in polita !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR