Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Am tot cautat n solutii pentru montarea unei centrale pe lemne/carbuni si am ajuns la urmatoarea chema, se pare ca si functioneaza.

Am vazut si la prieteni cunostinte tot felul de instalatii, inclusiv cu vana de amestec dar nu au scapat de probleme si majoritatea au schimbat cazanul dupa 3 ani ca s-a crapat din cauza condensului.

1. Valva de temperatura (costa undeva la 80lei)
In 2 ani de functionare nu am avut niciodata scurgeri si nici nu am vazut urme de condens. Am folosit si lemne ude, taiate de ~2 saptamani (s-a vazut numai pe gudronul depus).

Dupa cum se vede in poza, am folosit o supapa termica care deschide circuitul de apa catre calorifere cand apa ajunge la 60 grade. Daca apa are sub 60 grade o invarte numai in cazan. Poti in felul asta sa oferi o racire inceata si constanta cand se termina focul si eviti condensul.

La aprinderea focului, in fct de cata rabdare are fiecare ... eu incalzesc intai cazanul incet ca cateva vreascuri si las usa deschisa, dupa ce ajunge pe la 30grade pun lemne mai serioase. In general dureaza cam 40 min de cand fac focul pana se incalzesc caloriferele.

2. Izolati tevile! (eu am avut izolatia, dar din cate am inteles costa undeva la 100euro maxim).
Gasiti n solutii de izolat, eu am folosit izolatie clasica de spuma/burete pentru tevi si banda izolanta adeziva (cauciuc ignifug de ~3mm grosime) pentru coturi si imbinaturi de metal. Tevile le am din pvc, sunt mai durabile si mai sigure in caz de inghet (se dilata putin fara sa crape) si o si o pierdere calorica mult mai mica ca si cele de cupru, otel.

3. Instalatie clasica
Tevi mai groase in camere, mai mici in bucatarie, hol, baie, supapa de siguranta, 2 barometre cu temperatura/presiune, aerisitoare automate, vas de expansiune ... Detaliile astea vi le da magazinul de la care cumparati cazanul.

Sper sa va ajute si sa va scuteasca de neplaceri. Ca si autonomie am cam 8-10 ore, in situatia in care nu am nici un puffer si cazanul functioneaza intre 70-80 grade. Eu zic ca este mai mult decat perfect tinand cont ca autonomia normala este de maxim 6 ore. Nu stiu daca este din cauza chestiei cu valva de temperatura dar cred ca ajuta, plus izolatul tevilor.

Stiu ca pentru majoritatea temperatura este scazuta dar tinand cont ca am scapat de condens nu vad problema. Suprafata care o incalzesc este de ~120mp si am un cazan Gobe de 33kw. Cel mai moka care l-am gasit.



Daca aveti nevoie de ajutor va pot recomanda in Timisoara si imprejurimi o firma foarte buna pentru astfel de lucrari (destul de expensive) sau un instalator foarte priceput si cu experienta (dar binenteles fara facturier) Smile
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
P.S. Pata aia de sub pompa de apa e de cand am reusit sa sparg ceva borcan cu pacura (sau ceva de genul) care il tineam pe pompa de apa sa se pastreze cat de cat lichid Smile
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bravo, felicitari!
  • fery76

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut!
REcent am instalat si eu un cazan pe lemne Gobe, adaugand un termoventil cu 3 cai care nu lasa sa intre apa pe retur decat daca depaseste 55 grade, dar cred ca ceva nu e in ordine pentru ca radiatoarele nu se incalzesc decat pe jumatate iar apa din retur ramane rece. Temperatura din cazan nu depaseste 60 de grade, poate ca apa circula doar pe ruta cazan termoventil cazan?
Skip ads

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
La partea asta chiar nu ma pricep dar verifica asa ...

1. Combustibilul sa fie de buna calitate (lemne uscate, etc). Am auzit de pe la taica-miu povesti cu oameni ce se chinuiau sa faca focul si bagau lemn tratat ignifug si stateau cu 50g in centrala. La fel, daca bagi lemn verde nu reusesti sa ridici temperatura. Lemnul pana nu se usuca are cifra calorica destul de scazuta. Eventual imprumuta un brat de lemne de la un vecin si vezi cu alea.
2. Aeriseste caloriferele, s-ar putea sa ai foarte mult aer in ele si sa pierzi acolo. Eu am doua aerisitoare pe instalatie si am aerisit si caloriferele.
3. Incearca pompa de apa pe alta treapta, mai mica sau mai mare ... la mine merge pe trapta 3 din 3 si incalzesc 6 calorifere, pe treptile mai joase parca nu reuseste sa incalzeasca toata casa la fel.
4. Daca ai calorifere dinalea vechi de fonta sigur sunt infundate Smile Eu am si de fonta si de tabla, cele vechi de fonta le-am curatat cu ceva masina speciala de curatat calorifere, ideea este ca bagi care de lamaie in calorifer, agiti, clatesti, si tot asa. La mine din caloriferul mare de ~1.8m, a picat cam 2 kg de mazga.

Tinand cont ca la tine problema este ca nu se incalzeste bine cazanul, problema sigur este de la combustibil. Vezi si clapeta aia de aer cum o reglezi, trebuie deschisa la maxim la inceput si pe parcurs ce se incalzeste mai inchizi din ea. Daca refuleaza fum pe langa cazan inseamna ca ai inchis-o prea mult.

La mine ca sa fie bine, sa se incalzeasca toate radiatoarele, cazanul trebuie sa aiba in jur de 70grade, baga mai mult pe foc si vezi ... Diferenta intre tur/retur trebuie sa fie, dar nu foarte mare.

In cazul in care instalatia era facuta gresit, aveai caldura foarte mare in cazan si mica in calorifere.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@fery76
ce fel de cazan gobe ai si de ce putere?
cate calorifere ai si de care ?
cum imparti tu caloriferul pe jumatate pe orizontala sau pe verticala?
daca se incalzeste pe jumatate pe verticala inseamna ca exista aer in calorifere si trebuie sa faci o aerisire si in acelasi timp sa completezi cu presiune instalatia cu instalatia rece
daca se incalzesc pe jumatate le orizontala e normal atat timp cat trimiti agent termic in calorifere cu 60 de grade, pe retur acesta are intre 30 si 40 de grade si daca si instalatia si casa e noua cedeaza caldura si trebuie verificare dupa cateva ore de functionare

vana aia cu 3 cai nu face nimic altceva decat sa tina cazanul in 55-60 de grade, faptul ca ai pe cazan doar 60 de grade cum zice si colegul mai sus conteaza calitatea lemnului, cantitatea de lemn din cazan si in plus de asta daca e cazan de fonta simplu verifica regulatorul de tiraj care daca e setat pe 60 de grade nu are cum sa creasca temperatura pe cazan mai mult, pune-l undeva la 75-80 de grade
  • fery76

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2014

  • Mesaj Privat
SAlut!
Mersi pt.informatii...cazanul este GOBE 30kw cu 5 elementi, in casa am 10 calorifere, iar caloriferele raman reci pe jumatate pe orizontala...regulatorul de tiraj il pun la 80 grade, poate pun prea putine lemne...o sa mai incerc cu lemn mai mult..
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
conteaza si dimensiunea caloriferelor una e sa ai 10 calorifere de 1000x600 si alta e sa fie de 2000x600
ti-a facut cineva un necesar si un calcul cand ai cumparat cazanul asta ? e destul de greu sa incalzesti toate caloriferele cu 60 de grade pe tur cand cantitatea de apa din cazan e de 27 de litri
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

@fery76, ce presiune ai pe instalatie? Ar trebui sa fie minim 1.5 bari, maxim 2.2. Daca este sub pompa nu reuseste sa duca cum trebuie.

Eu am tot Gobe, dar de 35kw parca. Am 6 calorifere, doua de 200x60 cm si unul de 180x60cm, restul ... nush, dar maricele si alea. Suprafata incalzita este de 110m. Dupa specificatii, cu combustibil calitativ (lemne uscate/carbuni), centrala duce pana la 300 mp. La mine toate caloriferele sunt la fel de fierbinti si sunt sigur ca daca mai pun 2-3 duce fara probleme. De multe ori am patit sa se incalzeasca mai tare decat era setat, ce-i drept nici cu lemnele si carbunii nu am facut economie. Cu toate astea, iarna trecuta m-a costat cam 1200lei (lemne + carbuni).
  • ionutarmani

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua imi poate da si mie imformatii despre centrala gobe de 30kw cu panou de comanda si de aer
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR