Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut! Impreuna cu parintii mei vreau sa modific sistemul de incalzire al casei la tara! Pana acum s-au incalzit cu o soba teracota, dar am vrut sa schimb pe o centrala termica cu gazeificare pe lemne! Asta a fost la inceput, pana cand am auzit printr-o "recomandare" sa-i zic asa de o centrala termica pe peleti de la Ferrolli Si anume acest termosemineu pe peleti Ferroli TermoGiove! http://www.centrale.ro/pe-l...peleti-p1588.html
Pare destul de interesant ca are toate incluse in el, si pompa de apa si vas de expansiune! Puteti vedea in descriere! Suprafata pe care vreau sa o incalzesc este de 120-140mp si la el scrie 180 de mp si aproape 24Kw! A mai montat cineva asa ceva? Ati avut de a face cu asa ceva? Ce parere aveti! M-am uitat si la centralele termice cu gazeificare pe lemne si la pret cam tot acolo ajung si cu pompa si vas de expansiune si restul! Si am inteles ca la asta se poate conecta si panouri solare de montat pe acoperis pentru apa calda, si uneori poate incalzi in casa doar cu acele panouri! Voi ce parere aveti? Multumesc!
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ai calculat cam cat te ajunge incalzirea pe sezon? tona de peleti a ajuns la 900-1000 lei. conteaza foarte mult izolatia casei, daca e buna(minim 10 cm polistiren +termopan triplu) ai un necesar cam de 60-70 W/mp x 140 mp = aprox 10 kW. pe luna ar veni 10 kW X 6 ore zilnic(asa se aproximeaza) X 30 zile = 1800 kW, peletii au cam 4-5 kw/kg, ar iesi maxim 500 kg/ luna luand in calcul si randamentul termosemineului.
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai si e bine sau nu? As iesi mai ieftin cu altceva? Ca gaze nu am la tara !
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ursu, eu folosesc convectoare electrice , de 2500W - ( nu am gaze ) Vecinul are centrala Electrica ultra moderna ( de 2.5Kw) parca , am o suprafata de aprox. 170mp. El tot pe acolo. Dupa o iarna am iesit cu 150lei mai ieftin decat el Smile
Se incalzeste cu 40% mai repede decat la el , mentenanta 0. Trebuie doar sa ai partea electrica la casa facuta cu cap. Tras 380 ca altfel nu rezista. Pe luna cam 700-800 lei cu tot ce e in casa ( frigi+tv+etc)
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cand spui convectoare te referi la astea? http://www.romstal.ro/conve...e-electrice-c1120
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Exact, doar ca alea is urate rau ! Uite din alea am eu, arata foarte frumos in casa - CLICK
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Deci sunt intr-o ceata totala! Nu stiu ce sa aleg! As vrea sa fie un cost cat mai mic pe luna pentru parintii mei! 700-800 de lei e mult! Cam asa ajung sigur si cu peletii in jur de 500-700 de lei pe luna! NU stiu la cat ies cu centarala pe lemne cu gazeificare!
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce sa zic... Trebuie calculat bine, pentru ca daca e vorba de centrala e o investitie majora...
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
prefer sa investesc acum si sa fie pe parcurs un cost lunar scazut! m-am gandit la acest termosemineu deoarece un "meserias" mi-a zis ca se poate lega in paralel si cu niste panouri solare, si mi-a dat un exemplu precum ca daca afara ar fi -10 grade si un pic de soare, casa se poate incalzi doar din panouri!
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cea mai ieftina solutie cred ca ar fi cu o soba de teracota in care montezi o serpentina... cu o pompa de recirculare pompezi apa in cateva calorifere...

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai stiu ca sunt sobe teracote gata pregatite pentru asa ceva, dar vroiam sa le elimin!
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ce solutie ai adoptat pana la urma?
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
deocamdata m-am linistit! Smile De la anul sa vad ce fac, dar cred ca optez spre o centrala cu gazeificare sau mixta cu peleti si cu siguranta si un puffer de minim 2000 de litri! Daca nu ar fi costul peletilor asa ridicat, ar fi o solutie perfecta!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
si pretul lemnului a crescut destul de mult si e si multa munca pana pregatesti totul si in plus la centrala ai nevoie obligatoriu de lemene uscate 2 ai altfel adio centrala in cativa ani...
ca pret final cred ca ajungi tot cat dai cu centrala pe curent sau radiatoare cum scria cineva mai sus...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
la pret si investitie nu se compara lemnul cu peletii! Cu lemnul ajungi mai ieftin, si cu centrala pe lemn la fel, fata de peleti si termosemineu! Iarna este doar odata pe an, si ai destul timp sa pregatesti lemnele la locul lor, sa fie uscate si cum trebuie! Parerea mea! Daca vrei sa fie confortabil si sa nu faci nimic, peletii sunt alternativa cea mai buna dar si buzunarul trebuie sa fie marisor!
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ai mai facut intre timp, dar s-ar putea sa te pot ajuta eu. Eu incalzesc anul asta 120mp, de la anul se extinde la 200mp. Am cazan fara gazifiere si folosesesc lemne + carbuni. Am autonomie de 8-10 ore si costuri mega mici. In jur de 200lei/luna pentru incalzire. Nu am puffer, urmeaza la anul.

Daca la cazanul asta care a costat 3000lei, mai adaugi un puffer de 2000l ajungi la autonomie de cel putin 14 ore. Nu e rau zic eu ...
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da, e bine! ce cazan ai luat?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gobe de 33kw ( http://www.medeeainstal.ro/...max-04-33-kw.html )

Am tot cautat si am comparat toate prostiile. Cele cu gazifiere se merita numai daca folosesti peleti, dar ca si costuri iesi mai scump (+ ca te costa undeva la 120-130mil). Cele cu semigazifiere sunt o frectie, mare lucru nu castigi, asa ca am ales asta. Din tot ce am citit trebuie neaparat sa fie fonta sau otel, cele de tabla sunt the lowest quality.

Trebuie totusi sa iti calculezi cat mai bine cat incalzesti. Cazanul asta ce-l am eu zice ca da 35-40kw pe carbuni si acopera 300mp. Toate astea sunt in conditii ideale, ceea ce tu nu vei avea. Din cate ai tu de incazlit (140mp) eu zic sa iei ceva care duce macar 200mp. Randamentul de putere il da combustibilul ... lemn cu 10% umiditate da randament de 70%, carbunii de vreo 80%. In mare ... in 100kw tu folosesti efectiv 70-80kw. Mai pui pierderi de caldura pe drum, etc. Diferenta de bani nu este mare intre un cazan de 30kw si unul de 35kw, undeva la 200lei ...

Majoritatea evita sa cumpere cazane mai mari pentru ca le e frica de consum + ca trebuie rulat la o anumita temperatura, minim 70grade ca sa nu se 'strice', maxim 90grade. Eu ca sa scap de grija asta am facut montajul asa ( https://www.clubopel.com/vie...ighlight=#1612378 ). A costat putin si evita condesul care e principalul factor de risc.

Ca si costuri de iarna ... deja fac focul de vreo luna in fiecare seara (langa Timisoara) si estimez undeva la 1000lei lemnele + vreo 1000lei carbuni. Cel mai probabil o sa-mi ramana si pentru anul viitor. Tona de carbuni e 200-250lei. Am calculat la vreo 2000lei tot combustibilul si impartit la vreo 7 luni in care fac focul iasa destul de decent.

Ca si intretinere nu o sa ai mare bataie de cap, pui lemne de 2-3 ori pe zi si arunci cenusa.

O sa trebuiasca sa ti cont ca trebuie ca montezi centrala intr-o camera separata, scoate fum cand deschizi usile, etc, se poate sa scape si pe la imbinaturile usilor, etc, si nu ai voie sa o pui in casa. Eu am construit o anexa de 5x2m si am montat acolo centrala. Pe langa mai am si alte chestii depozitate + cateva lemne sa nu ma duc in magazie de fiecare data.

Ca si costuri ...
- puffer-ul te va costa o gramada de bani (ala e optional ... eu nu am dar prinde bine), restul ...
- pompa de apa ~350 lei (http://www.centrale.ro/de-circulatie-incalzire/)
- daca vrei termostat 160 lei (ca la centrala pe gaz, wireless,etc)
- vas de expansiune 200 lei (http://www.shopmania.ro/centrale-termice/p-vas-de-expansiune-33-l-deschis-54704324)
- vana amestec 200lei (http://www.bizoo.ro/firma/aquatermarad/vanzare/507093/vana-amestec-cu-3-cai-cu-termostat-dn-32) - aici gasesti multe preturi, eu am dat vreo 90lei parca

Eu zic ca e mai rentabil asa
... si da, daca vrei sa dai un ban in plus cumpara Ferolli sau Lamborghini. Cica sunt aceasi firma, au locul 1 pe piata ca si calitate Smile
Daca vrei mai ieftin, Gobe.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si supapa de siguranta care e cativa zeci de lei.
  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 719
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Asa ceva si-a luat sor-mea din Franta (SH) : http://www.leboncoin.fr/bri...028740.htm?ca=5_s Si-a facut abonament la curent cu consum pe timp de noapte si iarna trecuta a avut un cost de 120-150 lei pe luna pentru toata garsoniera de 40 MP. Modelul din poza este destul de mic. Tinand cont ca este cu acumulare de caldura, noaptea se incalzesc rezistentele iar peste zi tine cald materialul termic din aparat (un fel de samota).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR