Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Desi nu sunt un posesor de Insignia am avut placerea unui Test Drive cu varianta de 2 litri si 130 de cai. A fost Fabulos! Am test din plin ESP-ul, TC-ul, gumele (Potenza Bridgestone), cutia ... Cum spuneam ne-a impresionat pe partenerul meu de test si pe mine. Testul a fost pe o distanta de cca. 70 km pe traseul Dealer-Poiana Brasov-Rasnov-Paraul Rece-Predeal-Brasov Dealer. Nu prea am avut unde sa testam treapta a sasea pe acest traseu, dar nu e o problema asta. Tinuta de drum, modul de raspuns la comenzi, stabilitatea, comfortul in acest turism ne-au gadilat simturile. Senzatia de adrenalina revarsata acut in sange la 60-80 de km/h in ace de par sau dansul naravas si totusi stabil la abordarea unor schimbari de directie in cel mai agresiv stil imaginabil ne-au facut sa traim sub presiunea a 180 Smile de batai/minut. Parca am fi fost intr-o speciala la "Memorialul Gabi Balint"... Sau cine stie poate se daduse startul in CNR etapa Brasov Smile Ei glumesc la acea data era programata in CNR etapa Timis.
Apoi timpul aproape asternuse praful peste acele amintiri cand BANG brusc si surprinzator Dumnezeu i-mi pune mana in cap. De sambata 18.07 am devenit utilizatorul, unicul momentan, unui turism Toyota Avensis Executive cu propulsor 1.8vvti de 129CP. Vorba unui prieten: "Nu-ti doreai tu Avensis? Uite! Acum ai.". Am rulat-o 1600 de km deja, am fost la Eforie sa vad daca e calda apa in mare. Era. Asa ca am dat fuga acasa sa le spun la toti Smile Momentan rodez motorul, deci nu se pune in discutie efectuarea vreunui Test Drive. Dar... Peste 4k km voi putea sa va impartasesc impresii.
Intre timp sunteti invitatii mei!
Povestiti-ne!
L.E. De fapt "Memorialul Ludovic Balint" NU "Memorialul Gabi Balint" scuze pentru neatentie. Multumesc pentru observatie Adi Mocanu!


Ultima modificare facuta de corsablue la Sam 01 Aug, 2009 7:35 pm
Skip ads

  • hot
  • ***
  • 835 mesaje
  • din 29 Jul 2007
  • Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Botosani
  • hot

  • Mesaje scrise: 835
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 2007 Z-1.9-DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa o porti sanatos si sa te bucuri de ea.Mie nu prea imi place Insignia spatele ala e prea homo pentru mine,insa avensis e o masina pentru mosnegi(cel putin eu asa o vad nu imi spune nimic designul ala,nu am vrut sa jignesc pe nimeni).
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mie imi place insignia, si masina arata elegant, business, parerea mea.

Imi place si avensisul dar designul nu-mi inspira eleganta, si nici business.

Nu am mers cu nici una dintre ele, aici nu spun nimic, sunt sigur ca amandoua sunt extraordinare.

Sa o conduci sanatos si sa ai grija de ea.Numai bine
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am votat avensis pentru simplul fapt ca eu cred ca cei de la opel s-au injosit cu motorul de 1.6 pe o asa masina... De ce nu poti cumpara un BMW seria 5 cu motor de 1.6? E chestie de prestigiu...parerea mea.
Skip ads

  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pai pentru ca nu toti cumparatorii de Opel vor motoare mari. De aceea si dieselul de pe Opel are 2l si pana in 4l ca la alti mari producatori.
Si oricum daca iti iei Insignia nu te obliga nimeni sa iei 1.6.

Apropo, acuma vad ca majoritatea ar lua Insignia si mai multa lume ar prefera benzina sau motorina in loc de Avensis.. taaaare! Laughing
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
blandeat a scris:Eu am votat avensis pentru simplul fapt ca eu cred ca cei de la opel s-au injosit cu motorul de 1.6 pe o asa masina... De ce nu poti cumpara un BMW seria 5 cu motor de 1.6? E chestie de prestigiu...parerea mea.


Pt. ca Insignia nu e in clasa lui BMW 5 ci in clasa lui BMW 3!Iar pe Signum sigur nu e disponibil motor de 1,6!
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si Vectra in ce clasa e?
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
blandeat a scris:Si Vectra in ce clasa e?

In clasa medie(Passat,Audi A4,Mondeo,Bmw 3,Mercedes C)!
Skip ads

  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu vad asa lucrurile:
1. Astra in clasa cu Golf A3, BMW1...
2. Vectra in clasa cu Passat, A4, Bmw3...
3. Insignia in clasa cu A6, Bmw5, si ar fi indraznet sa spun de la VW...Phaeton

Cat despre Signum e doar o Vectra fara portbagaj

...HAC...parerea mea...
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai senzatia ca Insignia are dimensiuni(lungime,latime,ampatament) comparabile cu A6,BMW seria 5 sau Mercedes E class?!
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am niste prieteni ce si-au cumparat Skoda Octavia si care credeau ca-si iau un fel de Passat mai ieftin!
Mare le-a fost mirarea cand au constatat ca Astra H sau Golf-ul au un spatiu interior la fel ,daca nu ceva mai mare!
Asta am spus pentru ca se face foarte usor confuzii intre clase de masini.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@malin- cum adica "ai impresia" mai studiaza si tu putin inainte sa postezi
deci:
----------------lungime--------latime--------inaltime
Audi A6--------4796-----------1810---------1453
Merc E---------4818-----------1822---------1454
BMW 5---------4841-----------1846---------1468
Insignia--------4830----------1856---------1498

Asadar e cea mai lata, e cea mai inalta si e mai scurta doar cu 11mm decat cea mai lunga.

Eu intamplator am condus o Insignia de 130CP si era cat de cat zvelta dar mai era loc...Asa ca nu-mi spune ca cea de 115CP se descurca "bine".
Skip ads

  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
malin a scris:Am niste prieteni ce si-au cumparat Skoda Octavia si care credeau ca-si iau un fel de Passat mai ieftin!
Mare le-a fost mirarea cand au constatat ca Astra H sau Golf-ul au un spatiu interior la fel ,daca nu ceva mai mare!
Asta am spus pentru ca se face foarte usor confuzii intre clase de masini.
Pai, octavia si golf 5 au aceeasi platforma... Iar in legatura cu Insignia, intra in clasa cu Passat, Mondeo, s.a.m.d. Daca vreti clasa mai mare, este Omega, actual Senator (daca nu am dreptate, corectati-ma )
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
blandeat a scris:@malin- cum adica "ai impresia" mai studiaza si tu putin inainte sa postezi
deci:
----------------lungime--------latime--------inaltime
Audi A6--------4796-----------1810---------1453
Merc E---------4818-----------1822---------1454
BMW 5---------4841-----------1846---------1468
Insignia--------4830----------1856---------1498

Asadar e cea mai lata, e cea mai inalta si e mai scurta doar cu 11mm decat cea mai lunga.

Eu intamplator am condus o Insignia de 130CP si era cat de cat zvelta dar mai era loc...Asa ca nu-mi spune ca cea de 115CP se descurca "bine".

Dimensiunile date de tine sunt eronate(in cazul lui A6 l-ai facut mai scurt cu 12 cm).
Vezi aici ce spun cei ce se pricep cat de cat:
http://www.promotor.ro/test...xteriorul-3820925

Crezi ca Mondeo,Mazda 6,Peugeot 407 sau Laguna se afla in clasa mare !?(asa cum sunt A6,Seria 5 sau E classe)
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
malin a scris:Dimensiunile date de tine sunt eronate(in cazul lui A6 l-ai facut mai scurt cu 12 cm).

Chiar si cum zici tu audi ar fi mai mare cu 8 cm fata de insignia. Rolling Eyes Acum am vazut ca nu am luat specificatiile ultimului model.

malin a scris:Crezi ca Mondeo,Mazda 6,Peugeot 407 sau Laguna se afla in clasa mare !?(asa cum sunt A6,Seria 5 sau E classe)


Asa ceva nu am spus.

Apropo! Ai condus Insignia?
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Audi S6 Avant:
Lungime in mm: 4916

Insignia Station Wagon(4908mm)

Deci mai pe romaneste Audi A6 "Combi" are doar 8mm mai mult decat Insignia "Combi".

Citeste postul asta pentru cateva comparatii de marime.
https://www.clubopel.com/vie...highlight=#626836

@Malin, Insignia e mai mare decat Seria5.
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
blandeat a scris:
malin a scris:Dimensiunile date de tine sunt eronate(in cazul lui A6 l-ai facut mai scurt cu 12 cm).

Chiar si cum zici tu audi ar fi mai mare cu 8 cm fata de insignia. Rolling Eyes Acum am vazut ca nu am luat specificatiile ultimului model.

malin a scris:Crezi ca Mondeo,Mazda 6,Peugeot 407 sau Laguna se afla in clasa mare !?(asa cum sunt A6,Seria 5 sau E classe)


Asa ceva nu am spus.

Apropo! Ai condus Insignia?


Ti-am pus doar o intrebare.M-am referit la faptul ca in link-ul dat de mine acelea erau masinile cu care era comparata Insignia(n-am condus-o).
Pt.vladf:asa este dar asta nu inseamna ca Insignia e in clasa seriei 5(pret,motorizari,etc.)!
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Hai ca am deviat de la subiect! Eu doar ziceam ca Insignia e muuuult prea mare si muuult prea grea pentru un motor de 1.6 (specific: cel de 115CP)
  • malin

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Aici sunt de acord cu tine desi cred ca e doar mai grea si mai mare decat Vectra,a carei urmasa este.
Cei de la Opel vor sa atraga si alta clientela decat aveau pana acum.Cam asta fac toti producatorii de masini.
Motorizarea 1,6 pare intradevar "slabuta",dar un fost propietar(multumit si fara prea multi bani!) de Vectra cu motor 1,6 nu pleaca la alt model(parerea mea e ca Vectra e una din
putinele masini"corecte" in clasa ei).Prin dimensiuni mai mari e clar ca vor sa se detaseze de clientela directa.

P.S.Cine stie,poate cei de Opel vor "invia" pana la urma Ascona si o vor pozitiona undeva intre Astra si Insignia(a se vedea proiectul Golf CC)
  • CJ04MNJ

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Ascona 1988 E18NV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Iscander_88: Opel Senator nu se mai fabrica din 90 si ceva, pe deasupra era o clasa mai sus decat omega
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Chestionar

Ce as cumpara:
Insignia? 87%
Avensis? 12%
163 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR