Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am cumparat la sf lunii august un opel vectra 1.9 cdti,in leasing.In cea de a treia zi am avut probleme la soft,rezolvate de cei din service.La aproape 2 luni de functionare a trebuit sa imi fie schimbat rezervorul pentru ca arunca afara motorina.La alte 2 saptamani a ''crapat'' turbina,dupa cum s-au exprimat cei din service.Dupa montarea unei turbine noi,la doar 430 de km rulati de la montare,a ''crapat'' si a doua.Masina are doar 5200 de km la bord,dar deja ai vad la ochi pe mecanici mai des decat imi vad prietenii...Masina este in leasing si daca vreau sa renunt la ea pierd tot ce am platit pana acum inclusiv avans,asa ca voi continua sa merg cu ea,cand mi-o vor face..
Skip ads

  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Fa un Buyback la dealerul de unde ai luat masina - varianta 1
Mergi cu OPC-ul peste ei, reclamatii la Opel AG in Germania, televiziuni, presa tot tacamul si-ti vor schimba masina, deci, ai inteles - faci scandalul cat CASA nu te intereseaza nimic, tu vrei masina buna nu cazan.
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La OPC am sunat si mi-au zis ca e o problema ff complicata si nu am pot ajuta decat daca nu o repara in perioada aceea de 10% din termenul de garantzie,adica in 2 luni.Am un var din 86 stabilit in Germania care a sunat si nemtii i-au zis ca e o problema ce trebuie rezolvata aici in Romania.Sunt asa de dezamagit ca nu am cuvinte..Multumesc pentru mesaj
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
salut...incearca sa postezi la rubrica "Service-uri in Romania", daca crezi ca au vreun aport negativ asupra situatiei...
imi pare rau pt problema ta si sper sa se remedieze fara prea multe eforturi...
Skip ads

  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cei de la opel service nu cred ca au vreo vina.ei monteaza piesa cand le vine si asta e..am uitat sa scriu ca la spalarea masinii imi intra apa la stopul din dreapta spate dar asta e un lucru minor comparativ cu ce am scris mai su:D
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Consulta un avocat, studiaza legea garantiilor. Parca e ceva concept legal, daca un bun se defecteaza prea des in perioada de garantie, vanzatorul e obligat sa il schimbe. Nu stiu sigur, am auzit si eu un concept pe care cineva l-a auzit de la.... care l-a auzit de la... asa ca nu e informatie la prima mana (nu iti pot da multe detalii). Dar, daca ai cunostintele necesare sa citesti o lege (adica sa si pricepi ceva din ea) sau daca consulti un avocat, poti sa ii faci sa iti schimbe masina... cred....
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@smc76
Pana la intrarea in vigoare a legii 449/din 2003 la 01 ianuarie 2007 , ramane in vigoare HG 394 din 8 iunie 1995 republicata în temeiul art. IV din HG 786 din 10 septembrie 1996, publicatã în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 222 din 17 septembrie 1996, dându-se articolelor o nouã numerotare.
La art. 14 scrie:
"ART. 14
Produsele de folosinþã îndelungatã defectate în termenul de garanþie, atunci când nu pot fi reparate sau când durata de nefuncþionare din cauza deficienþelor apãrute în termenul de garanþie depãºeºte 10% din termenul de garanþie, la cererea consumatorului, vor fi înlocuite de vânzãtor sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea actualizatã a produsului respectiv.
Restituirea contravalorii actualizate a produsului se va face la cererea consumatorului ºi în cazul unor defecþiuni repetate (cel puþin 3 defecte în prima jumãtate a perioadei de garanþie) sau în cazul defectãrii produsului care a fost deja înlocuit. "
Continutul integral il gasesti aici : http://www.rombatt.ro/hLegi...94din8iun1995.htm

In mod normal , ar trebui sa-ti restituie banii pe care i-ai dat pana acum , mai putin un procent reprezentand uzura masinii din august si pana acum .
Incearca sa iei legatura cu sefii ANPC
( http://www.anpc.ro/anpcro/i...d=6&Itemid=44 ). Am un coleg care a apelat la ei si si-a rezolvat problema in cateva zile , dupa ce fusese plimbat luni de zile .
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Da Codrin am articolul respectiv scos la imprimanta si in baza lui am sunat la OPC Constanta ieri,inainte de a pune acest mesaj.Raspunsul a fost urmatorul''masina e un conglomerat de piese,este in leasing si nu va putem ajuta decat in cazul in care service-ul Opel va intarzie f mult cu lucrarile...Acum va dura 2 saptamani sa imi vina turbina si vreo 2 zile sa mi-o monteze.Oricum voi consulta si un avocat.Multumesc de ajutor
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hm, cred ca la OPC apelezi doar daca, cf legii, tu ai dreptul sa primesti banii inapoi, sau sa ti se schimbe masina, si dealer-ul nu presteaza. Oricum, consulta un avocat Wink . Din experienta, mergi la el, expune-i problema si zi-i ce vrei sa obtii (banii inapoi, sau sa iti schimbe masina, etc). Avocatul iti va spune cum sa procedezi, ce argumente legale sa folosesti...
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
OPC-urile locale , de multe ori , se feresc sa intre in razboi . Prefera sa se dea loviti , si asta din cauza ca nu au un avocat care sa stie sa interpreteze legile . In Romania se lucreaza dupa norme de aplicare a legilor , care , din pacate , nu pot acoperi toate situatiile posibile . In acest punct , cei de la OPC-uri se blocheaza si nu stiu ce sa faca . Si atunci isi dau cu presupusul , si prefera sa nu se implice .
Daca ar fi forba de niste salamuri expirate etc. , sunt zmei paralei .In rest , mielusei .
Cred ca inainte de a apela la avocat ( care costa destul ) , cere si parerea sefilor de la ANPC . Poate o rezolvi fara sa te coste nimic .
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ma plangeam ca la masina mea noua,un Opel Vectra C cu motor de 1.9 cdti am avut probleme cu rezervorul ce mi-s fost schimbat si cu turbosuflanta care a fost si ea inlocuita....Dupa ce mi-au schimbat odata turbina,cea noua a mers exact 430 de km pana sa ''crape''.M-am intors plin de nervi la dealerul din C-ta.Facem alta comanda la turbina imi zic ei..Domnule tre sa fie ceva care cauzeaza ca nu se pot arde 2 turbine in 5000 de km,imi dau eu cui parerea..Mai si aduc astia si a 3-a turbina,o monteza si ies cu masina in oras la o proba.Bineinteles ca saraca a crapat.Abia atunci sau gandit sa o testeze mai atent,si acum o luna mi-au zis ca au primit aprobare sa imi schimbe tot blocul motor,lucru care ai costa peste 6000 de euro am inteles.Am masina din septembrie si mai mult mi-a stat prin service decat acasa.Prima data cu turbina peste 3 saptamani,iar acum cu problemele noi sta de pe 25 noiembrie.Sincer as fi renuntat la ea dar pierd''uzura'' masinii,fizica si morala,care se cifreaza la un 3000 de euro.Sunt oricum f dezamagit de incompetentza celor de la service si de modul in care acest dealer a inteles sa se ocupe de masina Rolling Eyes
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Urat, f. urat. Dar ce anume are blocul motor mai exact de tot iti busea turbinele? Dealerul din C-ta am inteles ca e a unui machedon; s`a mai discutat pe forum despre el si nu prea am auzit de bine.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
din cite stiu eu, cei de la Skoda la al 2-lea defect la turbina sunt obligati sa schimbe motorul.stiu de la cineva care a avut parte de acest lucru si a fost foarte multumit de acest procedeu.
  • smc76

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles ca intre blocul motor si turbina nu vine uleiul cu presiunea necesara ungerii.Au facut test cu una nou noutza si cu a mea si au constatat in cele din urma ca la mine nu e debit normal.Referitor la Skoda,nu stiu,dar ca sa schimbi tu 3 turbine ca sa reazilezi ca nu din ele e problema mi se pare culmea incompetentzei.Oricum 3 turbine costa cam 8000 de euro si cu blocul motor peste 6000,mai bine imi dadeau una noua Evil or Very Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR