Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ovidius22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2013

  • Mesaj Privat
salut!

sunt posesor nou al unui opel astra H 1.7 cdti,si as vrea sa stu daca are filtru de particule, si cati litri si ce fel de ulei sa cumpar cand fac schimbul ,necesar unei masini cumparate SH. codul de motor cred ca este Z17DTH,cel putin asa am dedus eu din cartea masinii,daca gresesc sa ma corectati va rog.

astept raspunsuri .

multumesc!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit.
Daca are filtru DPF ar trebui sa scrie pe cartea de identitate, insa poti afla la o diagnoza daca ai si daca e functional.
  • lac6

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2013

  • Mesaj Privat
ovidius22 a scris:salut!

sunt posesor nou al unui opel astra H 1.7 cdti,si as vrea sa stu daca are filtru de particule, si cati litri si ce fel de ulei sa cumpar cand fac schimbul ,necesar unei masini cumparate SH. codul de motor cred ca este Z17DTH,cel putin asa am dedus eu din cartea masinii,daca gresesc sa ma corectati va rog.

astept raspunsuri .

multumesc!
Salut, raspunsul meu vine un pic mai tarziu pt. ca sunt membru pe forum doar de ieri.Daca masina ta are filtru de particule,in mod normal este trecut in talon.La mine asa este si stiu sigur ca am filtru de particule pentru ca mi sa infundat.Daca ai posibilitatea sa te bagi cumva sub ia,vei observa pe toba mica un fir si un furtun care merg fiecare catre un senzor.Specific faptul ca eu am un Z13DTH.In legatura cu uleiul la un magazin de specilitate vei fi lamurit, le spui codul de motor si vor sti ei ce sa-ti dea.Sper sa fie de folos,raspunsul meu.Toate cele bune.
  • alex.panciu

  • Mesaje scrise: 197
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu...nu ai filtru de particule...am vazut cateva masini cu acest motor si niciuna de 101 cai nu avea filtru de particule...
Skip ads

  • ovidius22

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am fost la opel la reprezentanta si mi.au zis ca as avea filtru de particule, dar asta fara sa verifice intr-un anumit fel, asa doar din experienta cred, eu unul sincer am dubi, o sa incerc sa ma uit sub masina,.

Cu uleiul am rezolvat, l.am si schimbat!

Mersi de raspunsuri trevin cu detalii,

In carte si pe talon nu e trecut nimica care sa indice ca as avea fap!
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Postezi seria de sasiu, adica vin-ul pe topicul dedicat, si cineva iti va spune daca ai sau nu! Daca ai dpf trebuie sa pui ulei cu norma c3, 5w30, eu folosesc Castrol
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR