Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
iata ceva tipic romanesc: daca faci comanda la s.c.vesta invest(parca asa se numeste) toate cele 4 obiecte te costa 100 lei. Daca le iei de pe nu stiu unde te va costa cel putin dublu. suntem in tara nimanui!!!
Skip ads

  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
http://www.hotnews.ro/artic...si-in-Romania.htm

pt. cei inca interesatzi
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
uite ce zic la vesta.
ca ei livreaza constant in hipermarketuir, ca nu sunt singurii pe piata, etc...
Stimate domn,
Va informez ca sunteti gresit informat, si anume:
-producem truse auto si livram zilnic in hipermarketurile din Bucuresti si din tara
-pentru stingatoare suntem doar distribuitori, si cum firmele producatoare nu au livrat stingatoare , nici noi nu avem ce sa comercializam
-NU DETINEM EXCLUSIVITATE
-va rugam sa intrati pe site-ul Ministerului Sanatatii si RAR pentru a gasi si alte firme autorizate
Cu stima,
Alina Stoicescu
Comp Marketing
----- Original Message -----
From: Cosmin Valcu
To: Alina Stoicescu
Sent: Monday, January 22, 2007 11:31 AM
Subject: RE: trusa + extinctor


Din pacate va pot spune cu siguranta ca in cora carrefour sau selgros nu sunt.
alte sugestii?
nu de alta dar o sa ma adresez anpc pentru faptul ca aveti exclusivitate asupra unor produse care implica consecinte pecuniare prin lipsa.


--------------------------------------------------------------------------------
From: Alina Stoicescu [mailto:market@vesta.ro]
Sent: L 1/22/2007 08:38
To: Cosmin Valcu
Subject: Re: trusa + extinctor


buna ziua
nu avem magazin de desfacere
din pacate nici la sediul nostru nu gasiti produsele solicitate
tot ce producem livram in cora,selgros si carrefour
cu stima
alina stoicescu
dept marketing
----- Original Message -----
From: Cosmin Valcu
To: market@vesta.ro
Sent: Friday, January 19, 2007 7:03 PM
Subject: trusa + extinctor


Buna ziua,
aveti un magazin propriu de desfacere de unde pot sa achizitionez o trusa si un extinctor?
nu de alta dar in tot bucurestiul nimeni nu a primit astfel de produse



Multumesc, ____________________________________________
Cosmin VILCU * e-Mail: cosmin.valcu@zapp.ro
( Telefon: +40 788 101 196
) Fax: +40 21 317 63 56

Zapp - Sales Representative
Sales Department
Complex Comercial PLAZA Romania
  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sunteti de groaza cu trusele astea...pina la introducerea noului cod cu ce ati circulat...ca reglementarea era valabila si in vechiul cod Smile
Skip ads

  • doru_a

  • Mesaje scrise: 471
  • Locatie: Deva/Hunedoara
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2005

  • Mesaj Privat
orinoco a scris:Sunteti de groaza cu trusele astea...pina la introducerea noului cod cu ce ati circulat...ca reglementarea era valabila si in vechiul cod Smile

Nu cred ca pui corect problema; aici se vorbeste de faptul ca o firma a reusit prin mijloace dubioase sa obtina exclusivitate asupra truselor medicale auto ( monopol=pret ridicat)si in plus valabilitatea acestor truse este de 2 ani. Nici mie nu mi s-ar parea normal sa-mi cumpar masina din Germania de exemplu, echipata cu trusa medicala omologata in U.E. si a carei valabilitate e de 5 ani si sa vin in RO si sa le cumpar unora trusa "omologata"cu valabilitate din doi in doi ani...
Daca vreau sa-mi cumpar trusa din Germania odata cu masina, si daca pentru neamt e valabila 5 ani de ce pentru romani nu poate fi....
Raspunsul cred ca ti-l dai singur si poate ca o sa intelegi de ce subiectul de "de groaza".
  • sabin

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
din cate am citit cele din UE mai nou sunt valabile si in romania...doar am aderat....nu mai inteleg rostul discutiei:|
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Au spus la stiri aseara despre aceste truse, triunghiuri, veste si stingatoare cum ca toate sunt bune singura conditie pe care trebuie sa o indeplineasca este sa fie in termenul de garantie
  • popi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu inteleg un lucru. De ce pot fi comercializate truse, stingatoare si triunghiuri care nu sunt conform legii? OPC nu se sesizeaza?
Skip ads

  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cine intreaba la OPC ?
ai uitat cand nu erau legale detectoarele radar, dar le gaseai pe toate drumurile ?
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Conform declaratiilor recente, este valabil orice produs, fie si din UE, cu conditia sa fie incadrat in termenul de valabilitate de 2 ani in cazul truselor medicale.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Ieri am desfacut o trusa medicala din curiozitate .
Cu toate ca pe cutie scrie ca termenul de valabilitate este de doar 18 luni , produsele din trusa au termene de garantie intre 3 si 5 ani . Ce concluzie sa trag , cutia de plastic are garantie 18 luni ? Shocked
Si in situatia ca trusa are 2 ani vechime , deci teoretic expirata , dar produsele sunt inca in termenul de garantie , sunt sau nu pasibil de amenda?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am cumparat una provenita din Germania si are termen de valabilitate 2011. Scrie pe ea ca e conforma cu ceva standarde din Germania si are marcajul CE.
Daca e ceva o fac guler militianului!
Skip ads

  • orinoco

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2006

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:
Daca e ceva o fac guler militianului!


Asta da comportare "civilizata". cred ca si militianul a invatat sa fir mai politicos . Mr. Green Razz
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hai la sa ca merita
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@codrin: in comert cica se gasesc si componente separate ca sa nu mai dai banii pe o trusa intreaga( eu personal nu am vazut..dar parca asa scrie pe trusa..sau am citit undeva). Dupa ce expira trusa...rupi eticheta cu data expirarii trusei...si ii zici la nenea politaiul ca ai cumparat si inlocuit componentele:)
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
nu se gasesc ca am cautat si eu cu un amic
  • popi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ia uitativa la ce spune R.A.R.


Triunghiurile de presemnalizare auto sunt reglementate de Regulamentul nr.27 CEE-ONU (Comisia Economica pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite). Din punct de vedere tehnic, acest tip de produs poate fi comercializat legal daca dispune de Comunicare de omologare internationala acordata de oricare dintre autoritatile administrative din tarile semnatare ale Acordului de la Geneva din 1958. Un triunghi de presemnalizare omologat international poate fi recunoscut dupa marca de omologare, reprezentata de litera E si codul tarii care a acordat omologarea încadrate într-un cerc, precum si o serie de identificare.
În România trusele sanitare auto sunt reglementate de Ordinul Ministerului Sanatatii nr.623/1999. Conform art.2 din O.M.S. nr.623/1999, punerea pe piata a trusei sanitare auto se autorizeaza pentru fiecare furnizor în parte.
În România stingatoarele sunt reglementate de Legea nr. 307/2006 privind apararea împotriva incendiilor. Conform art.50 din Legea nr. 307/2006, punerea pe piata a acestui tip de produs se face pe baza evaluarii conformitatii fata de reglementarile Inspectoratului General al Corpului Pompierilor, pe baza Metodologei de certificare a conformitatii aprobata prin Ordin al Ministerului Administratiei si Internelor.
Din punctul de vedere al RAR, conform art.1 alin.8 din Ordonanta Guvernului nr.34/2005, aprobata prin Legea nr.375/2005, de la data aderarii României la U.E. produsele fabricate si comercializate legal în tari membre ale U.E., altele decît România, care nu fac parte dintr-un sistem sau echipament care este reglementat printr-o directiva/printr-un regulament a/al Uniunii Europene sau printr-un regulament CEE–ONU (cazul truselor sanitare auto si stingatoarelor), sunt exceptate de la obligativitatea omologarii RAR în vederea introducerii pe piata, daca acestea furnizeaza un nivel echivalent de protectie a sigurantei circulatiei sau de protectie a mediului în raport cu cerintele nationale de introducere pe piata, nivel demonstrabil pe baza unor documente oficiale.
Pentru vestele reflectorizante nu exista reglementari nationale/internationale privitoare la conditii tehnice de introducere pe piata. În România acest produs este obligatoriu numai la vehicule peste 3,5 tone.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Acu nu stiu ce sa fac , trusa mea originala a expirat pe 06.2006 , conform etichetei de pe cutie . Am desfacut-o acu seara si intr-adevar toate componentele sterile expirau pe 06.2006 , adica pansamente sterile si comprese sterile . Celelalte nu au termen de garantie nefiind sterile .
O sa cumpar de la farmacie ceea ce este expirat .
Intrebarea care se pune este : Continutul trusei trebuie sa corespunda cu lista trusei nemtesti sau cu lista trusei romanesti , deoarece ele difera intre ele .
Trusa romaneasca are un foarfece cu varf bont , 2 perecji manusi de unica folosinta , 30 ml spirt , leucoplast , 4 comprese sterile , 1 bandaj triunghiular , 1 garou , cateva pansamente rapide tip Urgo , o canula pentru copii , o canula pentru adulti , o chestie de cauciuc pentru respiratie gura la gura , 2 bandaje de tifon . Poate am mai uitat cate ceva .
Trusa nemteasca are 1 foarfece cu varf bont , 2 perechi manusi de unica folosinta , 6comprese sterile , 7bandaje de tifon sterile , 1 leucoplast , 2 bandaje triunghiulare , 8 pansamente rapide tip Urgo , o folie de plastic metalizata de 2m/1.6m pt supravietuire .
Deci nu are garou , canule , spirt si chestia de cauciuc care se pune pe canela .
Oare amandoua listela vor fi acceptate?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
costi petrescu a scris:iata ceva tipic romanesc: daca faci comanda la s.c.vesta invest(parca asa se numeste) toate cele 4 obiecte te costa 100 lei. Daca le iei de pe nu stiu unde te va costa cel putin dublu. suntem in tara nimanui!!!


Poti da ceva detalii? Unde si cum pot face comanda respectiva?
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
elegance a scris:
costi petrescu a scris:iata ceva tipic romanesc: daca faci comanda la s.c.vesta invest(parca asa se numeste) toate cele 4 obiecte te costa 100 lei. Daca le iei de pe nu stiu unde te va costa cel putin dublu. suntem in tara nimanui!!!


Poti da ceva detalii? Unde si cum pot face comanda respectiva?


de vesta nu ai nevoie iar restu' le gasesti la carefour cu 75 de lei Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR