Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua!
Am avut acum ceva timp o problema cu macaraua la geamul soferului. Mai exact, geamul se ridica destul de greu si la un momnt dat s-a auzit un pocnet puternic. Acum geamul merge dar nu se ridica bine partea din fata a geamului. Ca sa il inchid bine trebuie sa il ajut cu mana.
Este ca si cum doar jumatate de geam mai este fixata pe macara.
As dori sa desfac sa vad care este problema, dar nu gasesc nici un tutorial de desfacere a panoului usii din fata. De fapt am gasit ceva de prin 2006 dar nu mai sun valabile pozele.
Poate cineva sa ofere cateva indicatii, eventual daca se poate remedia problema cu macaraua sau trebuie sa fac rost de alta?

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Se demonteaza manerul de la macara daca este ,sub plasticele de tweter ,tavita ,plasticul de mascare a prinderii oglinzii,sub caucicul de pe manerul care inchizi portiera.Fata se trage la partea de jos înainte si dupa declipsare se ridica in sus.Manerul de deschis usa se apasã pe el si se trage catre volan.Grija la demontare la folia de pe usa ,în usa este senzorul de impact(la modelele dupa '97 ),mai bine demontezi bateria.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ok, multumesc, am sa incerc.
Inteleg ca macaraua e prinsa cu nituri de portiera. La remontare trebuie sa nituiesc, sau se pot folosi piulite cu surub? Merg folosite nituri din acelea folosite la montaj de profile pentru rigips? Cred ca le zice pop-nituri.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal.Trebuie sa ai grija mare la spatiu sa nu agate mecanismul de la macara sau sa se aseze fata de usa,poti improviza cum este mai bine.Bafta
Skip ads

  • john3976

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am schimbat si eu destule macarale la vectra b asa ca ori pui suruburi cu piulite(suruburile sa fie scurte cat sa nu agate mecanismul) sau nituri pop ce le gasesti la orice magazin de profil-costa vreo 30 ron cu tot cu nituri.bafta si ai grija ca reglarea geamului se face dintr-un surub ce iti da voie sa ridici cursa macaralei sau sa o cobori
  • olandezu

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o problema cu macaraua stanga fata.... cand deschid geamu si il las deschis pana la jumate produce un zgomot parca s-ar sparge .. zgomotul se aude la orice denivelare sau groapa intalnita ... daca il inchid sau deschid de tot zgomotul nu se mai aude
  • MihaiOPEL

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Macaraua la vectra b e gen "foarfeca" imbinarea fiind de obicei nituita. Daca imbinarea are joc geamul se atinge la soc de usa propriuzisa.incearca sa dai fata de usa jos si verifica si prinderea macaralei de usa. Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR