Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Phantom

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Y-GreK a scris:La benzinare se schimba macazul, trebuie sa aveti in vedere ca o evacuare facuta in spatele blocului se poate lasa cu pierderi de cuplu la turatii joase, mai ales daca finala nu e potrivita pentru cilindreea si puterea pe care o dezvolta motorul respectiv.
Wall, din cate stiu, orice toba sport, chiar si no-name, respecta un standard minim de fabricatie si are inclusa o sita inauntrul ei.

Ai dreptate, chiar si o evacuare completa marita facuta profi va scadea la turatii mici cuplul(mai ales la benzina turbo). Dar va creste puterea in turatie mare, acolo unde conteaza la benzina.
Eu pe calibra am facut evacuarea completa inox, catalizator sport, am eliminat toba mediana iar toba finala facuta custom cu valvetronit(deocamdata e manuala, trebuie sa fac si motorizarea). "Ochiometric" a scazut putin cuplul in turatie mica, dar in turatie mare parca e alta masina.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pustiu de montat si sudat am unde sa o fac si gratis, sunt costient de faptu ca daca bagi picioru in pedala de acceleratie creste consumu, m-am tot interesat si am auzit diferite pareri cum ca o toba sport consuma mai mult carburant....legat de costul unei tobe am gasit la alfaromtrans toba full inox 270 lei, oricum dupa ce voi pune o toba sport am sa vand toba mea originala sa mai recuperez din bani are 1 an si a fost schimbata in germania pretul ei fiind de 150 €
  • VWhater01

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Stie cineva de diametru trebuie sa aiba toba ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR