Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Astazi mi-am montat cauciucurile de iarna. Am dat jos jantele cu cele de vara si am observat ca sunt uzate cu mult pe interior. Sa nu patesc la fel si cu cele de iarna am fost la un service pentru geometria rotilor. Dupa verificare, imi spune tipul ca ungiurle sunt bune si ca nu am jocuri la directie.
Nu trage volanul deloc, nu am vibratii in el. Care-i fenta de s-au uzat mai mult cauciucurile pe interior?
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Fenta e tot din geometrie, adica din convergenta rotilor, ai convergenta negativa daca se uzeaza pe interior.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Hop si eu cu o intrebare: la mine unde-i fenta daca din 4 anvelope noi s-a uzat doar cea din stanga fata? Si tot pe interior.DAR RAU DE TOT.

Masina nu a fost lovita niciodata, articulatii bune tot timpul. Volanul trage usor dreapta dar foarte putin,aproape insesizabil.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Daca se uzeaza numai o anvelopa, cred ca unghiul de cadere de pe partea respectiva. Ar trebui o verificare a geometriei. Cam asta cred ca ar fi "fenta".
Skip ads

  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Au intrat cei doi muncitori sub masina cu o bara care era mai subtire la capete. Sunt sigur ca era pentru verificarea unghiului de convergenta. Si citez: " ce...? sunt stas, nu am ce sa le fac ca e bine."
Azi m-am uitat pe interiorul cauciucului si se vede o urma, ca si cum a fost mai utilizat pe partea aceea.

Ce fac si fentele astea! Very Happy
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Fenta cu bara (sau cu sfoara) se facea pe vremea lu' Ceasca. Du-te la un service care are stand computerizat de geometrie.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Bunicu. Daca nu sunt probleme cu pivotul, sau cu capatul de bara as miza pe flansa amortizorului pe partea stanga, chiar daca nu bate . Daca ai schimbat cumva flansele si nu ai facut din nou geometria de acolo ti se trage. Eu am schimbat flansa pe dreapta si cand m-am dus la geometrie a fost nevoie de un mic reglaj statea roata drepta un pic asa ''\'' logic ca se vedea doar pe computer.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bun raspuns. Am umblat acolo si nu m-am gandit ca pot sa afectez inclinatia rotii dar da,are logica. Multumesc.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai asta e unghiul de cadere, atunci cand partea superioara a rotii este inclinata spre interiorul vehiculului. Un unghi de cadere negativ prea mare uzeaza partile interioare ale anvelopelor.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Flansele le-am schimbat anul trecut. Nu am stiut ca trebuie sa faci geometria rotilor.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@nmu salut. Cat a costat la service geometria rotilor?
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Eu am facut geometria computerizata saptamana trecuta si m-a costat 90 lei. Mi-a dat o foaie in care erau trecute pe 3 coloane:
- valorile nominale ale unghiurilor
- valorile ce le-au gasit de fapt pe masina
- valorile dupa ajustare pentru ambele punti ( fata/spate)
De fapt eu m-am dus pentru schimbare kit distributie si schimb ulei in cutie viteza dar m-au sunat sa-mi spuna ca un capat de bara are joc cam mare si daca ramane asa. Am hotarat sa-l schimbe dar atunci mi-au spus ca e necesara facuta si geometria rotilor.
Oricum cauciucurile n-au fost date jos 2 ani ( iarna trecuta am stat cu incaltari de vara) dar nu prezentau urme de uzura aiurea iar masina rula drept pe sosea indiferent de viteza cu volanul liber.
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Intrebarea de milioane este >>> unghiul de cadere cum se regleaza? Ca eu nu prea vad cum se poate regla, mai ales la o suspensie normala de astra g
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu se poate regla . Si totusi exista citeva variante incepand cu bari de rigidizare intre telescoape pentru caroseriile vechi si ,,lasate,, mutarea pivotilor ( daca spatiul permite mutarea gaurilor) si o ultima solutie taiere/repozitionare/sudare jug sau deformare controlata pe stand ( ,,tras,,) dar aceste operatii tin de service-urile specializate sau de meseriasii meseriasi.
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@bh13ncu ms mult. Eu as vrea sa fac geometria rotilor prin faptul ca am fost putin avariat pe partea dreapta fata si imi trepideaza putin la viteza mare, plus ca se vede roata putin inclinata
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Faptul ca trepideaza putin la viteza mare nu cred sa fie din cauza inegalitatii geometriei ci mai degraba ar trebui verificate jentile, anvelopele sau ansamblu butuc/fuzeta.
Ca se vede roata putin inclinata , ce sa zic , nu te poti lua ochiometric. O abatere de 3 mm sa zicem reprezinta foarte mult dar insesizabila pentru ochi.
Sugestia mea ar fi sa faci o diagnoza computerizata profi si baietzii de acolo sa-ti de scris pe o foaie cat trebuie sa deplasezi roata ( in mm) , in ce parte ( directia sub masina sau scoasa spre exterior) cit si care parte a ei ( partea de jos sau superioara) si apoi sa cauti un atelier/service tinichigerie mai serios si sa stai de vorba cu meseriasul propriu-zis sa conveniti impreuna pentru cea mai buna solutie.
Adevarul este ca in varianta ta ( lovita partea dreapta/fata) probabil s-a strambat putin ,,jugul,, si de preferat ar fi un altul chit ca la dezmembrari iti cere o caruta de bani pe el si e si multa manopera la inlocuire.
Dupa cum spuneam , pentru diferente de 3-4 mm ar fi bine de verificat daca n-ai loc sa muti gaurile pivotilor iar pentru diferente mai mari trebuie gasita o solutie posibila si cu sanse de reusita cu meseriasul. Faza cu taiat/repozitionat/sudat e destul de delicata si tine de arta celui ce sudeaza pentru ca in timpul sudurii , aceasta ,,trage,, materialul si te trezesti ca ai fixat bucata taiata la fix dar dupa racire a luat-o in alta parte.
Toate astea evident dupa ce ai verificat ansamblu telescop, fuzeta, roata si n-a ramas decat re-pozitionarea rotii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR