Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • raresh3

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2007

  • Mesaj Privat
As vrea sa postam in acest loc experientele avute la cumpararea unei masini din targ. Le mai vand adevaratii proprietari in targ? Ce parere aveti despre Autovit?
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
raresh3 a scris:As vrea sa postam in acest loc experientele avute la cumpararea unei masini din targ. Le mai vand adevaratii proprietari in targ? Ce parere aveti despre Autovit?

Autovit-ul iti poate oferi si bune si rele......
Eu am cumparat un Astra H din Autovit, de la o persoana care aducea masini din Germania si inca aduce si le depoziteaza in targ, ca nu are unde. Am luat-o la 110 000 km, masina avea doar 2 ani, si am dat-o la 150 000. Eu am tinut-o doar 2 ani, timp in care nu am avut nici cea mai mica problema cu ea, nici macar o eroare de functionare in bord. Acum depinde si de noroc, si de cine ti-o vinde. In momentul respectiv, ianuarie 2008, masina m-a costat 11.000 euro, fiind cel mai scump Opel Astra din targ iar testarea ei fiind facuta doar in linie dreapta de la targ pana la centura.
In 2006 am luat tot din targ, de la Tarlungeni ( Brasov ) un Cielo, dupa care si acum ma uit cu drag cand il vad pe strada, o masina super , fara probleme, luata de la un intermediar, dar care m-a asistat pana la incheierea tuturor actelor cu propietarul ( sotia unui lucrator de la Brigada de Politie Rutiera Brasov Smile) .
Masinile cu probleme se vad de la o posta, daca stii unde sa te uiti, motoarele la fel, iar in ceea ce priveste actele.......cel mai bine sa o cumperi de la propietarul din acte, si nu de la intermediar ( nu toti sunt seriosi).
Sunt convins ca sunt si multe tepe, mai ales la cei care vand in afara targului, in interior sunt samsarii consacrati, care si-au facut clientela fidela si nu mai umbla dupa dat tunuri.
Totusi, daca mergi in targ, e bine sa o faci cu cineva care se pricepe si la masini si la acte.
  • lucas79

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
si au am cumparat masina din targ
gresala vietii
a fost un ford mondeo din 1999
toate bune si frumoase la inceput
apoi pe parcurs ag gasit ca lipsesc vreo 70-80.000 km din ceasul de bord
apoi am mai gasit ca a fost si lovita zdravan
abia am scapat de masina aceea cu o piedere de vreo 1000 de euro
daca nu ai bani de una noua atunci incarca-te cu rabdare si cauta pana gasesti un vanzator cinstit
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ca aveai lipsa vreo 80.000 km asta doar pentru psihicul tau conta. ca a fost lovita zdravan depinde unde si cum fost reparata.Dar probleme ai avut cu ea?
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am fost la bacau in targ.nu cred ca in tot targul erau mai mult de 10 propietari.am spus ca nu mai calc ever pe acolo.mai degraba de la propietar si e posibil sa iei si mai ieftin sau chiar mai bun.dar macar ai pe cine strange de gat.
  • lucas79

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
problemele au aparut repede
turbo, directie, AC
plus ca si distributia am schimbat-o imediat ce am aflat de lipsa de km
a fost chiar la timp deoarece rolele aveau deja joc foarte mare
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa va spus o intamplare in timp ce cautam o masina in targ la Cluj.Am fost cu tata si m-am invartit in targ si tata a vazut un opel astra g combi.M-am uitat umpic la masina si,adevarat ca e greseala mea,nu am vazut din prima ca a fost lovita(nici reparata ok nu a fost,adik usa de pe partea soferului spate nu se inchidea bine,jos ramanea un spatiu de cam 2-3 cm,si la aripa spate,chitul era deja puscat).Radiatorul era putin zgariat,am intrebat de ce,el mi-a spus ca nu stie ce sa intamplat,masina este adusa din Germania recent (era deja inmatriculata in Romania),si ca in Germania proprietarul era un prieten de al lui si ca o intretinuse bine(dovezile ca nu era asa erau destul de multe...).L-am intrebat ce defecte mai are masina,ca sa aflu tot ce are de spus proprietarul despre ea,mi-a spus ca nu stie mai nimic.Am plecat la test cu masina,nu batea nimic,decat capacul de la roata de rezerva(lipsindui "surubul" sau nu stiu cum sa ii spui care il tinea blocat).Am trecut si eu la volan,masina parea ca se simte bine,am facut si testul cu frana,parea ok,accelelrare,etc.Apoi a sugerat sa nu mai intram cu ea in targ,sa o parcam undeva si sa mergem sa facem actele.Eu am spus ca mai vreau sa ma uit umpik la ea,el se grabea sa mergem sa completam actele.Tata a sugerat sa verific daca merge AC`ul,l-am verificat,surpriza,nu mergea...el a spus ca nu este freon....si a scazut imediat 50 de euro din pret...ca sa umplu eu instalatia...dar....nu mergea decat pe foarte cald....nu comuta deloc pe rece...partea electrica functiona toata...si inca o chestie,inainte sa plecam mi-a dat vreo 2 chei,una pentru deschis usa si una pentru contact...la fiecare chestie pe care nu o gaseam in regula il intrebam si el spunea ca da...dar aia costa doar atat sa repari si dinastea,si tot tragea sa mergem sa facem actele...masina avea vreo 130.000 de km(sunt comvins ca nu erau reali).Cand vedea ca ma cam razgandesc sa o cumpar tot zicea ceva de genu,hai acum,m-ai facut sa o scot din targ,hai sa facem actele,cand am refuzat,a inceput sa injure si a plecat...Atentie in primul rand la vanzator...daca se grabeste de obicei inseamna ca ceva nu e in regula...acum depinde si de cel care se uita la ea,si in primul rand de ce masina prinzi.Cum sa mai spus de multe ori pe forum...masina second-hand e ca o loterie
  • Zamfi

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2005 Z1,7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Chestia e de ...noroc Rolling Eyes Oare?Am luat din targ (Cluj si Tg.Mures) 4 masini in decursul a 10 ani ...Dacia(2),Skoda,Astra H .Prima Dacie -teapa!Normal! Era coapta pe la tabla...Dupa care nu am mai avut probleme,decat cele normale ,ca la orice masina la km respectivi .Probabil am avut noroc dupa prima masina . Wink
Skip ads

  • boby1510

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 a20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In ziua de azi mi se pare destul de greu sa iei TEAPA MARE sa mai emancipat lumea dar nu este nimic exclus,inainte vreme era mai usor sa o iei acum deja avem la activ mai multe masini sti cat de cat pe unde sa te uiti ii faci un test inainte sa vezi trecutul autoturismului.Ce ti se poate intimpla astazi dar asta o consider si ghinion sa se strice ceva pe la motor si sa coste cateva sute de euro dar noroc cu dezmembrarile.
  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am obseravat ca in targurile auto (in zona Buzaului) masinile sunt mai scumpe find aduse din zona de vest (Oradea, Arad...), asadar sunt vanzatori intermediari.
Pusesem ochii pe o masina , am studiat-o..., inscrisa in tara, intreb de acte... (aici s-a oprit discutia) "boss, este masina cumantului care o luase pentru sotie...,dar masina e prea mare pentru ea, este dificil de condus.... femeile astea...". Fapte reale, patite de mine.
  • coategoale

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care cumpara masini din targ sfatul meu este ca inainte de achitarea masinii sa se mearga la un service specializat , sa ii faca o diagnosticare computerizata si o verficare iar apoi sa se plateasca pretul.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in targ la galati se gasesc 95% ciurucuri de masini la care s-au dat inapoi mai mult de 100k km, masini busite si reparate la garaje, masini cu km aproape reali dar cu preturi de zici ca sunt aduse de pe luna, si altele...
eu nu as lua din targ sub nici o forma...
nici macar de la persoane cunoscute...
in ideea " frate frate dar branza e pe bani "

toate masinile cumparate e mine sau recomandate amicilor de mine provin ori din presa ori de pe internet
toti au fost multumiti de ele, exceptand problemele uzuale la masini (care le poti avea si la o masina noua)
niciodata nu am recomandat sa se cumpere o masina de la intermediari...
odata ca intermediarul ala mai pune la pret ceva
odata ca intermediarul ala ca sa scoata profit mai mare minte cu nesimtire despre anumite detalii ale masinii
chiar si asa de la proprietari tot poti sa-ti iei teapa...
insa sansele sunt mai mici...

si cu masinile aduse de afara...
credeti ca astia le dau doar pentru ca nu mai vor sa le tina sau ca sunt nemultumiti de ele sau au mers prea mult si masina e depasita moral?
de exemplu o cunostiinta de-a mea a cumparat o masina adusa din italia, fabricata in 1996, care in 2010 avea 80.000 km
sunt de parere ca in afara 80.000 de km se fac in maxim 4 ani...
si asta daca e masina unui pensionar...
doar la noi isi cumpara romanul masina noua si face 10000 de km in 5 ani (stiu pe cineva care cu o astra g inca nu are 10000 de km, el schimba consumabilele anual...)
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daca iei din tirg sau de pe net e cam acelasi lucru, parerea mea, mai ales ca majoritatea masinilor sunt si colo si colo, adica tot alea. Eu prima masina am luat-o din Autovit de la un intermediar, am fos cu un mecanic care ii stia pe foarte multi din tirg si am luat o masina foarte buna. Un coleg de al meu a luat-o si el din tirg, cu alt mecanic si a fost cam teapa, a bagat o gramada de bani in ea, la motor.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in mare parte da, dar de exemplu pe net poti gasi masini bune...
mai ales daca esti dispus sa iesi din localitate sa cumperi masina
de exemplu masina care mi-am luat-o eu o gaseam in galati cu peste 7500 de euro
am luat-o din ploiesti de la proprietar cu 6300
ce e drept mai vazusem una tot in ploiesti care vroia 7000, break, ceva mai dotata, dar cand am vazut proprietarul si masina spalata proaspat interior + exterior + motor cu toate ca vorbisem sa nu o pregateasca deloc, i-am zis papa (ma rog, am stat cu el vreo jumatate de ora in care am studiat masina si nu mi-a placut deloc)...
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
adevarul e ca atunci cand in toamna aveam bnii in mana si voiam sa caut o masina mai noua (dupa vanzarea astrei g) am avut o surpriza tare neplacuta...timp de vre-o 3-4 saptamani am mers in targul de la cluj si...deja cunosteam fetele oamenilor....invatasem in mare unde sa ma uit la masina, ce acte sa cer, stiam raspunsurile tip.....
intr-adevar, putini sunt proprietarii care vin in targ cu ele (la astra f am venit eu de 2 ori in targ cu ea si apoi m-am lamurit- am dat-o unor bisnitari si apoi prietenii mi-au spus ca mi-au vazut masina in targ) si realitatea e ca pe proprietarii relai ai masinii in recunosti destul de usor- de regula nu sunt agresivi, iti raspund la intrebari si iti ofera alte feluri de detalii decat cel care "a venit cu masina surorii fratelui prietenei cumantului dinspre varul de-al doilea" ca ala nu are vreme....
dar sa revin..in toamna am ajuns sa ignor masinile "impecabile" cu "carte service" imaculat de frumos scrisa si sa caut pe net in oras intai si apoi in jurul orasului...am aflat ca mai exist o alta retea de bisnitari care sunt de "clasa premium" care nu se mai obosesc sa mearga cu ele in targ-(unde-s bisnitarii de l clasa a II-a si a III-a + putini fraieri) si cu care se pot face intr-adevar targuri si se pot testa masinile si se pot purta discutii normale.
S-au acceptat tot felul de teste, orice mecanic, mi-a cerut doar un aconto de 100 euro si mi-a dat masina sa ma duc unde vreau eu cu ea...apoi m-a dus la RAR, m-a pus in contact cu o firma de contracte, deci omul s-i castigat adaosul lui chiar muncind ceva, fara sa ma abureasca...
in concluzie, cred ca am ajuns sa cred ca in targuri nu e de mers, targurile sunt pentru neavizati sau, din contra, pentru cei foarte-foarte avizati- un potential cumparator mediu are toate sansele sa ia teapa.
celelalte retele par a fi un pic mai exclusiviste, isi selecteaza clientela dar par a se comporta mai omeneste (sunt convins ca si astia castiga bine, nu-mi fac iluzii..)
pentru cei ce au timp- cumpararea directa de la proprietar este cea mai avantajoasa atunci cand iei in considerare masina ce vrei sa o cumpari insa din punctul de vedere al timpului si nervilor......
  • aditz6

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Exista si exceptii, mici da exista, un prieten si-a luat un polo din targ cluj si nu are nici a mai mica problema. A avut ceva "probleme" sa le zic asa, lipsea o factura, masina era pe firma, dar un mic telefon si posta romana a rezolvat tot.

Eu cand am luat G-u nu am stat sa caut. Am vazut-o, mi-a placut, am luat-o. Am deja juma de an si nu am avut probleme. Adevarul este ca am luat-o de la cineva cunoscut de matusa mea.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Targul de masini este locul unde te duci ca sa vezi ce masina sa nu-ti iei.Toate masinile de acolo au intre 90-98 de mii de km nu sare una de 100. asa sa fie oare? Preturile sunt in general mai mari decit cele de prin ziar.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Eu mi-am luat masina din targ, pe undeva a fost si o "dragoste la prima vedere" dar pot sa zic ca si proprietarul mi-a inspirat incredere. A vazut ca imi place (ii placea mai ales sotiei), mi-a dat cheile, mi-a spus ca actele sunt in bord, eu sa merg o zi, doua sa vad cum merge masina, daca imi place etc, apoi sa-i dau un telefon (langa acte era o carte de vizita) si sa vin la el la o cafea, sa terminam tranzactia. Mai mult, nu apretins nici un leu avans (ceea ce imi parea ciudat), a plecat din targ pe jos, desi eu m-am oferit sa-l duc acasa. Chiar faceam glume cu sotia: asta a fost Mos Craciun (chiar era un nenea mai in varsta)! Sigur ca, dupa o zi de teste, in aceeasi seara am fost "la cafea" si i-am dat banii si in cateva zile eram cu actele facute pe numele meu, iar de probleme cu masina ce sa zic, probleme normale, pe care le poti avea cu orice masina, chiar noua.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu Vectra A am luat-o de la targul din Tarlungeni BV si a fost foarte buna masina si proprietarul serios si nesamsar. Astra am luat-o din Vitan (cand am facut si eu niste samsareala...) si am luat-o de la un tip foarte ok care o adusese de 1 luna pentru el si care in 2 saptamani trebuia sa plece in Brazilia pentru 2 sau 3 ani... iar Vectra C am vazut-o pe autovit.ro si mi-a picat cu tronc de la inceput Smile Am incercat sa caut si mai aproape de Bucuresti insa la felul cum imi vorbeau oamenii la telefon ne-am hotarat sa mergem pana la Zalau dupa masina si iata ca a intrat in familie Smile

Concluzia mea este sa citesti omul care vinde masina si mai apoi masina, indiferent de unde o cumperi.

Foca
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Fostul meu Golf s-a vandut la Bacau, a fost cumparata de un bisnitar deacolo. Saracu om care a ajuns acum proprietar habar n-are ca masina in realiate a trecut de 500000 km.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR