Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mocca

  • Mesaje scrise: 512
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am scapat de multe ori de radar cu ajutorul atentionarilor soferilor...dar de multe ori cand atentionez pe altii acestia nu fac nici un semn de multumire..asa cum e firesc
Skip ads

  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si eu fac semn sa anunt Politia (mai ales ca nu-i inghit).Asa am invatat si asa fac.
In plus, uneori, gagica sau cu cine sunt in masina, imi spune: "Gata ca faci de 20 km semn..."
  • 40nik

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2009

  • Mesaj Privat
mocca a scris:Si eu am scapat de multe ori de radar cu ajutorul atentionarilor soferilor...dar de multe ori cand atentionez pe altii acestia nu fac nici un semn de multumire..asa cum e firesc

Daca ti-ar raspunde la semnale(in semn de multumire) s-ar putea sa fie observat si apoi oprit.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
sa raspunzi in semn de multumire nu inseamna sa-i faci si tu flashuri ... ridica mana peste volan sau scoate-o pe geam ... si-o sa priceapa cel ce te-a atentionat ca i-ai multumit ... Wink

de obicei atentionez si eu dupa ce trec de radar ... dar am observat si chestia cu "las sa-l prinda pe fraier" ... asa ca de obicei in localitati incerc sa ma tin de altul/altii ... daca pot stau al 3lea in coloana ... Rolling Eyes
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
La cat drag am si eu de ei...dupa ce la randul meu am fost atentionat, sau i-am identificat, niciodata nu m-a durut mana sa dau flash-uri chiar si cate 2- 3 Km! Smile De multumit...prin ridicarea mainii in semn de salut, ca sa nu se inteleaga gresit ...Conteaza mult solidaritatea in "lupta" cu amenzile! Ca cinstit acum...cati dinte noi mergem cu viteza legala.... Mai mereu avem in plus pe cadranul vitezometrului cu 5-15 Km/h...mai mult! Smile
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Eu nu atentionez pe nimeni. Cine stie, poate politia face un filtru si atentionez un infractor cautat. Mai bine las soferii sa-si faca treaba, iar politia la fel.
  • emilperijoc

  • Mesaje scrise: 578
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
gojira esti tare ... cum se spunea mai sus ... legat de sudul tarii .. de la soare domne'.
Si on topic ma bucur ca in dobrogea inca se respecta regula asta nescrisa (poate e cam mult spus dar asa ar trebui sa fie)
Stima


Ultima modificare facuta de emilperijoc la Mar 11 Aug, 2009 12:03 pm
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
gojira a scris:Eu nu atentionez pe nimeni. Cine stie, poate politia face un filtru si atentionez un infractor cautat. Mai bine las soferii sa-si faca treaba, iar politia la fel.


Probabilitatea ca tu sa-i faci semn unui infractor cautat de politie cred ca e foarte aproape de zero.
Pe cand probabilitatea sa dai de un echipaj de politie pitit la umbra la ciupeala .......
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
bbmt a scris:
gojira a scris:Eu nu atentionez pe nimeni. Cine stie, poate politia face un filtru si atentionez un infractor cautat. Mai bine las soferii sa-si faca treaba, iar politia la fel.


Probabilitatea ca tu sa-i faci semn unui infractor cautat de politie cred ca e foarte aproape de zero.
Pe cand probabilitatea sa dai de un echipaj de politie pitit la umbra la ciupeala .......

Corect... bbmt!
Cu siguranta Mr.gojira ia piciorul de pe acceleratie cand vede flash-urile celor din sens opus! Laughing Numai ca dumnealui face scurta la mana daca da cateva...sa nu cumva ca acestia sa fie infractori intraiti...Noi aici vorbeam de amenzi la regimul circulatiei, cand de multe ori "baietii buni" te taxeaxa pentru 2-4 Km/h in plus fata de limita, stand pititi la umbra vreunui nuc! De "profesionisti" ce sunt, lor le scapa infractorii direct din penitenciare/tribunale...chestia cu atentionarea lor pe soselele mioritice este chiar irelevanta!
Sau poate ca omul se gandeste sa nu-si arda becurile de la faza mare.... Laughing


Ultima modificare facuta de D_M_G la Mar 11 Aug, 2009 12:34 pm
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Au incercat sa ma amendeze pe mine ieri in romanesti, aveam 76 km/h mergeam pe tempomat. Ma opreste garcea vine la mine: va cam grabiti. Eu ii raspund sec sa-mi spuna motivul pentru care m-a oprit. Raspunsul lui: aveati 76 intr-o zona cu limitare 70.
Din cate imi aduc eu aminte codul rutier spune ca se pedepseste cu nush cate puncte amenda depasirea vitezei legale cu 10 pana la 20 km/h. Intre 0-10 nu se specifica nimic. I-am zis ca n-am timp sa stau la cearta cu el ca ma duceam la aeroport. S-a inrosit la fata si a plecat sa dea ceva prin statie. Eu am plecat si ala a ramas masca. Mai sus cu 200m era un coleg de-al lui care se prapadea de ras.
Mi-e scarba!
  • gojira

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nu ati inteles, nu pot sti de ce sta un politist la marginea drumului. Poate sta la panda dupa amenzi, sau poate sa stea din motivul pe care l-am dat exemplu.
La inceput am facut si eu din faruri, acum nu mai fac. Oricum, la ce respect port in general soferilor din Romania, decizia mea este corecta, din punctul meu de vedere.
Am luat amenzi de circulatie si parca, cu fiecare amenda luata, stilul meu de condus e din in ce mai lejer.
Am vazut o fetita lovita in plin pe trecerea de pietoni. Credeti ca limitarile de viteza sunt puse 100% aiurea?
Oricum, cand te apropii de un radar, nu este un asa mare mister. Daca va uitati, soferii care vin din sens opus, vin cu o viteza foarte mica. Stiu, e descoperirea secolului. Wink
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am vazut o fetita lovita in plin pe trecerea de pietoni...............probabil daca dadeai un flesh omu incetinea.......
Skip ads

  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Bre, credeam ca ati dat lovitura cu cine stie ce mister, sa-mi rup destu' pe mouse, nu alta. La cum este titlul topicului ..."50%" ... "gratuit" ma gandeam la cine stie ce minunatie.
Pai flash-uri la radar e elementar si international (l-am vazut si in Albania!).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Un topic adus la viata de un bebe dupa mai bine de 2 ani de la ultimul post si care genereaza polemica. Interesant.
Daca semnalizezi sau nu existenta unui radar, este alegerea fiecaruia. Personal sunt pentru semnalizare chiar daca am luat amenda fiindca am facut-o in conditiile in care m-a luat radarul desi ma intalnisem cu 4-5 masini ce puteau sa ma avertizeze. Asa m-am hotarat sa-mi iau detector pentru a nu mai fi la mila nimanui dar tot semnalizez prezenta radarului.
  • teodor

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca Bulgaria este pe primul loc in atentionarea soferilor de catre alti soferi , o spun din proprie experienta , cand era cate un radar toti dar absolut toti (camion , masina mica , duba , ma rog toate vehiculele cu motor si faruri ) faceau semne din faruri . Bravo lor , la noi vorba nustiu cui , ,,lasa ma ca daca are masina straina are bani de amenda'' scuzati-mi expresia dar sant BULANGII !
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:... am luat amenda fiindca am facut-o in conditiile in care m-a luat radarul

ai luat amenda pt ca semnalizai prezenta radarului? care e articolu' din codul rutier sau din regumalment?
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In urma cu doua saptamani am fost pana in Iasi. La dus o singura masina m-a avertizat cu farurile ca e radar, iar la intors tot la fel. Cred ca specia umana degenereaza. Inainte in Moldova era cel mai mare procent de soferi care te avertizeaza din cati am intalnit.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
zafirul a scris:
Bandi a scris:... am luat amenda fiindca am facut-o in conditiile in care m-a luat radarul

ai luat amenda pt ca semnalizai prezenta radarului? care e articolu' din codul rutier sau din regumalment?


art. 99 pct 1 si 2 raportate la art. 108 pct. 1 lit. a teza 1 adica "folosirea incorecta a luminilor de drum la intalnirea cu un autovehicul care circula din sens opus"
Se retine faptul ca flash-ul presupune aprinderea fazei lungi.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
mdeah, aji zice ca e vorba - evident- de militzienism....
iaca de ce:
http://coltuc.ro/blog/flash...odul-rutier.shtml
si da, ca multe alte chestii, si acel articol e extrem de evaziv... lasa loc de muuuulte interpretari (cam cum era RVLEP-ul daca mai tineti minte: Reducerea Vitezei pina la Limita Evitarii oricarui Pericol... cu nshpe mii de subpuncte... care genera situatii penibile in care - probabil- ar fi trebuit sa cobori din masina, sa deschizi geamul si sa te-apuci s-o impingi si sa manevrezi volanul prin geamul deschis...)
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In acel articol se vorbeste de faptul ca soferita a primit amenda pentru ca a depasit viteza dar a fost sacaita si pentru flash-uri. Nu stiu cat de pregatiti erau militienii respectivi dar la mine a fost unul cu lectia invatata. Erau 3 echipaje cu radarul pozitionat pentru cei ce imi veneau din fata. Primii au fost cei din echipa de taxare, au urmat cei cu aparatul radar si dupa aceea au venit cei ce statea la panda pentru flash-uri. Pana mi-au completat pv-ul au mai oprit 3-4 si radeau de faptul ca au dat mai multe amenzi decat cei cu radarul.
Povestea s-a intamplat la intrarea in Tg. Jiu dinspre Sadu (Bumbesti Jiu).
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR