Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • xxtutu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1.7CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Astra 2.0 DTI an 2002....
Are volanul din plastic si pe deasupra s-a rupt si cauciucul de la claxonul stanga.
Intrebarea este: pot sa-mi inlocuiesc volanul cu unul din piele, fara a-mi afecta airbag-ul?
Daca a facut cineva acest lucru, sau se confrunta cu situatia mea, ii voi fi recunoscator...
Multumesc
Skip ads

  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da, poti sa il schimbi.
  • Daniel Lefter

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.6 16V XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Intamplarea face ca eu am demonata chiar azi airbagul dar nu i-am scos mufa.Am vrut doar sa vad furnizorul.La a mea este TRW
Si la mine s-a crapat in zona claxon stanga.Este acolo o zona mai adancita si supusa andurantei si prost gandita din punctul meu de vedere.A crapat exact pe merginea buzunarului respectiv.
Ideea e ca eu speram sa fie facute de Autoliv si as fi putut sa comand de pe dincolo dar nu a fost sa fie.

Vreau sa-ti spun ca degeaba schimbi volanul ca de crapatura aia nu scapi deoarece este corp comun cu airbagul.
Ca solutie eu vreau sa lipesc pe verso cu BIZON sau ceva necasant cu un petec (posibil camera bicicleta subtire) pentru ca ma enerveaza.I-mi agata maneca de la geaca si nu e senzatie placuta.

Atasat poti vedea ca e relativ simplu de demontat.M-am chinuit putin si a trebuit sa dau contact motor sa rotesc volanul si apoi sa desfac suruburile.
Te sfatuiesc sa deconectezi bateria inainte daca vrei sa-l demontezi.




  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Parerea mea este ca bizonul , devine dupa un timp casant , asa ca trebie gasita o alata solutie ! Intradevar este boala la Opel - claxonul.
Skip ads

  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am aceasi problema, dar nu am gasit nici o solutie momentan.

Am vazut la cineva pe forum ca a cusut o bucatade piele peste claxon si a iesit destul de bine, dar trbuie cusut si in partea dreapta sa fie simetric sa dea bine la ochi Smile .



  • Daniel Lefter

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.6 16V XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Fratilor,

Daca va coaseti sau lipiti zona respectiva, puteti sa uitati de AIRBAG ca saracul nu o sa mai aibe forta sa rupa sectiunea care este slabita.
Nu va sfatuiesc sa faceti asa pentru simplul fapt ca e mai importanta securitatea soferului decat confortul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR