Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Tezeu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Va salut!
La inceputul lui Martie voi ridica Astra Clasic II 1,4 de la GTT.
Va adresez, celor interesati, posesori de Astra 1,4, propunerea de a ma insoti la GTT pentru sprijin la achizitionare.

Dau o bere, Wink buna
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Lasa berea ca suntem cu masina. Very Happy Din ce ai scris tu aici, inteleg ca deja ai achizitionat`o, mai ramane doar s`o ridici. Eu credeam ca vrei consiliere la optionale, motor etc. Corecteaza`ma te rog daca am gresit...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cate a citit omul aici, cred ca v-a invitat cu rangi, bate de beizbal, etc. Ca nu se stie ce surpriza ii pregatesc bajetii... asa, de 1 aprilie, da cu vreo luna mai devreme Twisted Evil
  • Tezeu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ma asteptam la un sprijin din partea unui detinator de astra 1,4 cu privire la functionarea masinii la parametrii optimi, in momentul ridicarii de la dealer( motor, electric, optionale etc).
Atentia"berea" poate consta in ceea ce doreste cel care ma ajuta.
Oricum va multumesc pentru raspuns, din multitudinea de posesori /membrii opel Astra a-ti fost pana acum cei mai receptivi.
Cred ca toti cei care achizitioneaza o masina si-ar dori pe cineva care detine deja respectiva marca alaturi, pentru a fi multumiti pe deplin.
Skip ads

  • Tezeu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
P.S - precizez ca este prima mea masina si experienta unui detinator de opel astra 1,4 i-mi este necesara.
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
offtopic:
este cumva vreo legatura intre userul Tezeu de pe clubopel si cel de pe forumul EVE?

ontopic: as veni cu placere insa din pacate nu sunt din bucuresti Wink

Spor si nu mai bine!
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Tezeu a scris:Ma asteptam la un sprijin din partea unui detinator de astra 1,4 cu privire la functionarea masinii la parametrii optimi, in momentul ridicarii de la dealer( motor, electric, optionale etc).


mitologicule Very Happy , cumperi un opel...inseamna ca daca ai ales aceasta marca ai putina incredere in ea, ca altfel iti luai fiat Wink masina nu e fabricata de dealerul gtt - asa ca nu iti inteleg teama...e simplu...te uiti pe contract si vezi ce ai comandat si confrunti cu realitatea...doar arunci un ochi suplimentar sa nu o primesti zgariata, lovita etc si sa ai o roata de rezerva intacta (o repet, un prieten a primit de la erebus, astra classic cu roata de rezerva inlocuita cu una uzata si janta indoita..descoperind asta de-abia la prima pana, ca doar cine sta sa caute pe sub presul de la portbagaj Very Happy )

daca simti indoiala privind calitatea executiei masini sau functionarii pai atunci mai bine o iei si o duci direct la diagnoza Very Happy

pe jumatate glumesc, dar si vorbesc serios...pari prea nesigur pe tine..daca ti-e frica de ce primesti cand iei o masina noua, nu cred ca vrei sa auzi de vreun second, nu? Rolling Eyes Razz
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Tezeu merg eu cu tine sa facem un drive test cand o ridici si daca nu-ti convine sau ii lipseste ceva te invat eu cum sa-ti dotezi masina pe carca lor. Eu unu sunt satul de mizeriile dealerilor din tara asta.

Aviz amatorilor: poate nu stiati ca dealerii gen GTT, Erebus, DiBas, Radacini si altii, mai "culeg" de prin masinile respectivilor cam ce le trebuie si mai si inlocuiesc, ca ORICUM e in garantie Laughing Asta este INCA Romania, mai bine esti precaut decat credul.

Tezeu da-mi un PM mosule cu id de yahu si merge baiatu cu tine.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La ce te referi? Ce anume sa ia din masina?
Si care ar fi dealerii pentru care sa nu avem teama, pentru i-ai enumerat aproape pe toti? Very Happy
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Very Happy corect love...oameni bun, nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pluteste paranoia in aer...pai ce mai suntem 90 cand iti luai dacia de la pitesti direct si in curtea fabricii ti se fura oglinda Smile (cum patise un vecin de-al meu ) sau primeai cutie cu 4 trepte in loc de 5 Smile

@bogdansbg: si cum descoperi tu daca ti-a luat dealerul ceva de pe masina - vei lua fiecare piese si vei suna la fabrica sa iti confirme daca seria corespunde cu piesa pusa de ei Very Happy jecmaneli gen roata de rezerva sau trusa de scule etc..mai zic...dar nu cred ca se-apuca oamenii sa iti inlocuiasca electromotorul, bateria etc.

nu vad de ce ar face-o din moment ce 2 ani ai garantie si daca pica piesa aia tot la ei vii si tot ei ti-o schimba...daca ar fi sa o luam asa ar insemna sa nu iti mai cumperi deloc masina...cum i-am spus si lui tezeu, daca la masina noua are frica asta, pai cand iei un second care ar putea avea 500k km si 80k km pe bord ce mai ziceti? Very Happy
  • bogdansbg

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
b28cxh: E mai rau ca in anii 90. Omu are dreptul sa faca drive test si sa verifice masina inainte sa o ridice. E deasemenea Dreptul lui s-o refuze daca nu corespunde. Nici nu-ti imaginezi cate iti pot disparea din masina daca ti-o lasi in service la dealer si nu esti atent, baietii sunt mai specializati ca ciorditorii comuni. Se uita la tine, si daca te vede mocofan esti victima sigura.

numai un om ignorant spune ca si-a luat masina noua, o ia de la ei din curte si pleaca linistit ca e noua si ca are de toate.

iar chestia cu trusa si sculele ar fi bine sa o inteleaga toata lumea, toate masinile trebuie sa vina cu sculele ei specifice, stingator, triunghi, cric etc.

love4cars am dat exemple de dealeri importanti care fac d-astea, nu mai zic de ceilalti pricajiti.

nu va mai mirati cand auzi pe unii si altii ca la 1 saptamana dupa ce si-au luat masina le-a picat nu stiu ce componenta, 90% din situatii se intampla datorita inlocuirii acelor componente de catre baietii Buni. Cum am zis, ca "oricum e in garantie si le da dealerul gratis pe urma"

Nu mai fiti naivi, mai bine sa fii precaut decat prostit.
  • Tezeu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mai opelistilor, repet, sunt la prima cumparare, nesiguranta cred ca in aceasta situatie e inevitabila, poate altii dispun de timp si bani sa o compenseze.
Nu stiu ce s-a inteles dar subiectul vad ca prezinta si va prezenta interes, numarul accesarilor este relevant.
Bogdan s-a dovedit a fi "the one", e de admirat atitudinea lui transanta si reala, e clar, cum e masina e si omu si invers.
Oricum din cate stiu trabantistii erau o casta unita, opelistii ....., poate in trafic e altceva, sper.
Skip ads

  • Tezeu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Florin_ a scris:offtopic:
este cumva vreo legatura intre userul Tezeu de pe clubopel si cel de pe forumul EVE?




N-am legatura cu celalalt/i e pura coincidenta, oricum , sincer sunt un cunoscator al mitologiei. Vad ca ai experienta de forumist ceea ce e bine pentru toti.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@bogdan: "iar chestia cu trusa si sculele ar fi bine sa o inteleaga toata lumea, toate masinile trebuie sa vina cu sculele ei specifice, stingator, triunghi, cric etc." - stingator, triunghi? le primesti din fabrica? nu prea cred..ma rog eu nu am primit asa ceva si nici alti 2 prieteni care au luat astre noi...astea le cumperi separat...

ca dealerii pe la noi sunt niste penali asta e alta faza...gen "vreti o vectra? pai nu avem sa va aratam acum si nici de drive test..uitati-va pe strada ca sunt cateva" (citat din dialogul meu cu un salesman de la erebus Smile ...dar asta e ceva general...nu numai opel..altii sunt mai penali..gen suzuki b&s care ar vrea sa imi vanda un swift dar din pacate le venea masina de drive test si pt showroom peste 1 luna Smile

ma refer la faptul ca daca e sa iti inlocuiasca anumite piese, o pot face oamenii fara sa observi la drive test - nu imi spune ca daca ai un electromotor, capete de bara, ba chiar intreaga cutie de viteze - toate puse de pe o astra g din 2000 iti vei da seama la condus...sa te vad pe ce motiv legal ai refuza tu masina - cumva ca nu iti place cum se misca schimbatorul de viteze de ex?
sincer asta e un fel de teoria conspiratiei si lupta cu morile de vant...

dar ma rog, daca va simtiti in stilul SEAT "man and machine as one" Smile si faceti un drivetest si veti simti cum aveti alternatorul inlocuit sau mai stiu eu ce piesa...ma bucur pt voi...dar daca tot sunt baietii atat de versati, nu cred ca nu ii duce capul sa schimbe ceva care ar putea fi detectat usor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR