Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca te ajuta cu ceva:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=733358
pana la urma am lasat-o crapata am sa o sckimb cand se va face cald (manopera mai cumpar 2 bucsi)
bafta la demontat dar mai ales la montat si rabdare
Skip ads

  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=733358
  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
am comandat bucsile ,voi reveni dupa ce le voi schimba .
multumesc pt ajutor .
  • petro

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Rulment amortizor fata=110 ron, manopera 100 ron
Bucse bara stabilizatoare spate 2x 7=14 ron, manopera 20 ron.
Acum scirtiie si trebuie sa schimb busce brate spate......
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca masina sta pe loc si rotesc de volan in partea dreapta a masinii se aud niste cloncanituri , pocnituri. Din posturile de mai sus mi-am dat seama ca ar putea fi blocat rulmentul de la flansa. Insa de cateva zile din senin daca merg peste denivelari se aud niste pocnituri de parca s-ar rupe tot ansamblul rotii. Cam acelasi sunet / pocnitura (cand dau peste denivelari nu neaparat gropi sau cobor o bordura) s-a auzit si asta vara, dar dupa un timp a incetat . Acum seara , am crezut ca-mi ramane masina in drum la cat de urat se auzea (drum de pamant denivelat). Zgomotul seamana cu cel manifestat de fosta Vectra A cand s -a rupt bieleta antiruliu.
La scartaitul metalic de pe spate , ca si de arc am devenit imun . De vina cred ca sunt bucsile din bratul superior spate , cel in forma de bumerang.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Rulmentii de la flanse clar sunt blocati.Trebuie ridicata pe elevator si verificat. Verifica vizual daca ai cauciuc pentru spira de la arc. Se pune pe ultima spira, unde se aseaza pe ansamblul amortizorului. Daca nu comanda la Opel.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
O sa ma uit daca este cauciuc pe ultima spira a arcului .
Insa zgomotul acela peste denivelari ma face sa cred ca s-a rupt ceva . Zgomotul s-a manifestat sambata seara pe drumul denivelat din fata casei ( aprox 10km/h) cu toate ca am fost si pe E60 si prin oras inainte, unde au fost denivelari dar nu am sesizat nimic . Prin oras si pe acelasi drum ( extrem de denivelat, luni si marti) nu s-a auzit niciun sunet pana la o denivelare mare , aseara ,unde a facut urat. Apoi cand am intrat pe drumul rau , cu cat amortizorul facea cursa mai lunga pe denivelari sau cand masina era inclinata pe partea dreapta fata sunetul era mai pronuntat. Pe stanga nu suna nimic.
Rulmentii blocati pot afecta caseta de directie?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu, doar arcul se chinuie.
Skip ads

  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu amanunte. Am ridicat ambele roti fata pe cric si am spalat bine cu furtunul spatiul din contra-aripa unde intra arcul pentru ca era plin de noroi si pietre. Dupa spalare am vazut urme de zgarietura pe contra-aripa semn ca la denivelarile mai mari flansa amortizorului agata in aceasta in special cand rotile sunt virate. Bubuiturile au incetat si sper sa nici nu mai apara.
Putintel cam offtopic. In cartea tehnica dimensiunile maxime admise ale anvelopelor sunt 225/45/17 sau 18. Am primit anvelope de iarna insa sunt 235/45/17. Afecteaza cumva componentele suspensiei sau directia?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ca sa-ti faci o idee, bielete de directie sunt de 2 feluri. Pentru jante pe 15 si 16 un model iar pentru jante de 17-18-19-20 Laughing alt model. Diferenta de pret e semnificativa.
  • neamtu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o bataie pe spate de care pur si simplu nu scap,am fost la mii de mecanici si service-uri am schimbat pe spate tot ce inseamna bucsa,chiar si flansele amortizoare si amortizoarele si ghici ce? tot bate ceva:) Chiar nu stiti pe nimeni serios care sa faca o diagnoza serioasa si sa spuna ce produce zgomotul?
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Ai schimbat de curand placute frana spate?
Skip ads

  • neamtu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu.chiar nu le am schimbat deloc
  • Zmeutzu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic sa verificati si articulatiile pe fata. Am schimbat, ce e drept, doar vreo 4 bucse pe spate si zgomotul a ramas neschimbat (bataie metalica). Dupa cercetari mai amanuntite si drumuri cu urechea pe zgomot, mi-am dat seama ca zgomotul se auzea pe spate, dar doar cand dadeam cu fata in gropi. Am gasit o bieleta de bara stabilizatoare fata uzata (60 RON). Am inlocuit-o si e alta masina, zero zgomote.
  • neamtu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
inseamna ca e pe fata bataia,insa de ce naiba se aude pe spate?!?
  • neamtu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Problema bataie spate - RezolvatA ! in sensul ca am schimbat bieletele antiruliu spate si a disparut ca prin minune..of ce bine acum nu trebuie sa mai tin muzica tare ca sa nu mai aud zgomotele:))
PS- am folosit SIDEM 60ronx2 iar manopera 70ron timp 1 ora.
-acum ca nu se mai aude spatele am observat ca am ceva si pe fata Very Happy revin si detaliez dupa ce rezolv, numai bine
  • lapusteanu

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 1.8 16V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
poate bucsi punte spate?
  • morars

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare!.Am cumparat 2 amortizoare pentru un Opel Vctra B an 96 pentru spate si din pacate erau cu 3 cm mai mici si le am montat asa credeti ca este vreo problema? amortizoarele se numesc Optimal..Va multumesc
  • mircea_piti

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Azi a fost ultima de batai la puntea spate la opelul meu(vectra b2002).S-au rezolvat prin schimbarea a celor 8 bucsi :4 rotule,2 de la brat si 2 de bara stabizatoare.Acum dupa ce leam schimbat vreau sa va zic ca masina practic merge ca si noua.Nu va complicati sa cautati decat bucsa defecta ca este foarte complicat si mult mai costisitor.
  • mircea_piti

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
crystyan_staycu a scris:salut am si eu un opel vectra b din 98 1.6 benzina am si eu o rugaminte se poate sa-mi spuna si mie cineva ce sa schimb pe spate cami troncane ceva pe spate si nustyu ce am fost cu ea miam schimbat 2 bucse pe spate dar nustyu sa spun care dintre ele ca am inteles ca sunt vreo 12 mau costat vreo 100 de lei amandoua si stiu ca leam schimbat pe elevator acum miam comandat si telescoapele dar tare cred ca nu sunt telescoapele pt ca la cea mai mica denivelare se aude troncanit si pe piatra cubica si pe orice si nu il mai suport.va rog daca stie cineva si poate sami dea un sfat.multumesc! si inca ceva apa la mine sta la a treia linie albastra rar cand trece de 80 de grade este bine?


schimba cele opt bucsi si-ti garantez ca nu mai bate nimic la masina

4 rotule (cele care tin fuzeta)
2 de la brat(care se prinde pe caroseria masini dar nu sunt vizibile pana nu le desfaci)
2 bucsi bara stabilizatoare

garantat nu se va mai auzi nimic la masina.ASTA AM FACUT EU AZI SI M-AU COSTAT TOATE 8 BUCSILE FIX 350 LEI
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR