Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Fiind satul de zgomote pe la roti fata - spate si pt ca trebuie sa merg la revizie cu masina din semnatura am cumparat piesele de mai jos. Dupa montare credeti ca urechile mele vor mai auzii tot felul de zgomote din zona rotilor? Trec de revizie cu ea sau mai trebuie cumparate si alte bucse?
Toata "distractia" m-a costat undeva in jur de 600 € si mai urmeaza inca 450 € mana de lucru si inspectia tehnica ...










Marti sau Miercuri cel tarziu o sa revin cu o completare la acest post, dupa montarea pieselor si daca am trecut de revizie sau mai trebuie sa fac ceva Oare?
Skip ads

  • ilconteleone

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 1 6 16 v XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca e cam mult 400 sau 450 euro manopera
depinde unde o faci.ar merita cam 600 ron ceea ce ai de schimbat,parerea mea acum pot venii si altii cu alte pareri normal se cam ia jumatate din pretul pieselor.
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
in romania daca as fi, as face singur totul, insa locatia actuala nu-mi permite acest lucru Sad
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Apropo. din ce tara esti? Ca am vazut deja 4.000.000 de posturi de-ale tale Smile
Skip ads

  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pai eu m-am prezentat la rubrica Sa ne cunoastem mai bine, poti citi acolo, locuiesc in Austria, de loc sunt din Craiova si am doar 150 de posturi nu 4 mil Smile, te deranjeaza ? Wink
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
si eu la denivelari cand am viteza mica aud ceva zgomote si batai in volan, exact cum ai batea cu lingurita intr-o cana cand meste3ci zaharu:))) cam asta ar fii efectu, ce spuneti cum o pot rezolva
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Am revenit cu raspunsul promis dupa montarea pieselor de mai sus. Zgomotele au cam disparut, directia si stabilitatea masinii sunt altele, frane super, fum negru mai putin dupa schimbarea tobei finale, o iubesc din nou Very Happy. Am trecut si de revizie cu mici probleme cum ar fi conducta de frana pe spate stanga putin ruginita, putina rugina sub masina partea spate, au zis ca este si un mic joc in caseta de directie si cauciucurile de iarna pe spate, altele noi iarna urmatoare. Revizia + mana de lucru, m-au costa 520 € cu 2 bucse de la ei pe care eu nu le-am avut cumparate.
  • Julian

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
iulian a scris:Salut! Am o VECTRA B SW 1.6 16V BENZINA din 8/98 .Aveam un zgomot sacaitor cand luam vreo groapa sau o denivelare asa ca m-am dus si am schimbat amortizatoarele dar zgomotul tot se aude . stie cineva sa-mi spuna din ce cauza ? oare s-au dus arcurile? PS:ZGOMOTUL SE AUDE DIN MASINA PE TOATE ROTILE.
Va multumesc anticipat! Very Happy


eu am schimbat bucsile de la bara stabilizatoare (cam 20 ron bucata la opel, manopera cam 200 ron), dar schimba si bieletele, bafta
Skip ads

  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
bulky a scris:si eu la denivelari cand am viteza mica aud ceva zgomote si batai in volan, exact cum ai batea cu lingurita intr-o cana cand meste3ci zaharu:))) cam asta ar fii efectu, ce spuneti cum o pot rezolva




daca ai rezolvat problema cu zgomotul din volan sa imi zici si mie cum si c a fost si c costuri ai avut

merci !
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
adi nu am rezolvat deocamdata am fost plecat la munte, dar am fost la 3 mecanici si m-au asigurat ca este cuplavolan su bucsile de la aceea cupla ceva de genu, si mi-am adus aminte ca sila dacie am avut aceeasi problema cu trancanitu in volan si s-a rezolvat dupa schimbarea cuplei volan
  • ANTOCHE

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1998 2,0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
poate spune cineva (sau chiar sa ne arate poze) ce este cupla asta volan,ce presupune repararea,schimbarea ei ? Poate aflam si niste preturi.
Eu am un mic joc in volan,banuiesc ca ar fi cupla volan(dupa spusele mecanicului) dar tot el m-a speriat zicandu-mi ca ar fi foarte scumpa.
vectra 2,0dtl,1998
  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
aceeasi problema si la mine, plus ca se aud zgomote si cand rotesc de volan ..
am schimbat pana acum caseta de directie, bucsile de la caseta (erau uzate rau si misca cu totul caseta).. nu a mai ramas decat coloana de directie .. sa vad cand reusesc sa ajung la service sa desfac..
Skip ads

  • marius_cret

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat piesa asta,m-a dus cam 250 ron piesa si manopera am facuto singur dar a doua oara nu m-as mai apuca de nebun ca este nu mult ci enorm de munca(parerea mea)si am schimbato deoarece dupa ce am schimbat toata articulatia tot aveam o bataie care ma sacaia.Mentionez ca am luat piesa sh dar nu de la opel ci de la vauxal cu 200.000km la bord dar era ffff tapana.
  • WRCica

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
[frate asa am si io si pe spate va spun ca sunt bratele superioare Laughing
  • adi_diaconu

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
am si eu niste zgomote ciudate pe spate dar cred ca deja am reusit sa le identific. am demontat amortizoarele de la hayon si zgomotele au disparut. urmeaza sa le schimb. zgomotea de ziceai ca sunt amortizoarele de la roti. se demonteaza usor: se scot sigurantele elastice de otel si se scot din nuci.
  • Albert

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
De ceva timp am un zgomot ciudat in fata, parca balangane tot motorul, la orice groapa sau mica denivelare zafira y20dth 2002. Mentionez ca amortizoarele sunt bune!
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
frati mei, salutare, am o problema mare, am un scartiit pe roata stanga spate la denivelari si gropi de zici ca se rupe in doua! am citit un post sa incerc sa misc si de portbagaj sa vad daca face, si asa e, face, scartie ca si un prezon cand il strangi tare! ce sa fac ? am citit ca poate fi din cauza bucselor de teflon ! stie cineva sigur ? mersi mult !
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
tomadanmihai a scris:frati mei, salutare, am o problema mare, am un scartiit pe roata stanga spate la denivelari si gropi de zici ca se rupe in doua! am citit un post sa incerc sa misc si de portbagaj sa vad daca face, si asa e, face, scartie ca si un prezon cand il strangi tare! ce sa fac ? am citit ca poate fi din cauza bucselor de teflon ! stie cineva sigur ? mersi mult !


acelasi scartait il aveam si eu pe stanga spate, cand am fost anul trecut in romania, am dat pe la rucom craiova si mi-au facut un test. legat de scartait mi-au zis ca e o bucsa care daca ma duc la un magazin de piese opel si cer bucsele scartaitoare cu siguranta vanzatorul va stii ce sa-mi dea. eu nu am facut masina in romania ci am facut-o cand am ajuns inapoi acasa. cum arata bucsa aia care scartaie nu stiu sa-ti spun, le-am schimbat pe toate pe spate si scartaitul a disparut. ca sa ai idee, pe spate iti trebuie urmatoarele
4 bucati, in jur de 50 ron bucata
4 bucati, in jur de 30 ron bucata
2 bucati, in jur de 60 ron bucata
  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
mark a scris:
tomadanmihai a scris:frati mei, salutare, am o problema mare, am un scartiit pe roata stanga spate la denivelari si gropi de zici ca se rupe in doua! am citit un post sa incerc sa misc si de portbagaj sa vad daca face, si asa e, face, scartie ca si un prezon cand il strangi tare! ce sa fac ? am citit ca poate fi din cauza bucselor de teflon ! stie cineva sigur ? mersi mult !


acelasi scartait il aveam si eu pe stanga spate, cand am fost anul trecut in romania, am dat pe la rucom craiova si mi-au facut un test. legat de scartait mi-au zis ca e o bucsa care daca ma duc la un magazin de piese opel si cer bucsele scartaitoare cu siguranta vanzatorul va stii ce sa-mi dea. eu nu am facut masina in romania ci am facut-o cand am ajuns inapoi acasa. cum arata bucsa aia care scartaie nu stiu sa-ti spun, le-am schimbat pe toate pe spate si scartaitul a disparut. ca sa ai idee, pe spate iti trebuie urmatoarele
4 bucati, in jur de 50 ron bucata
4 bucati, in jur de 30 ron bucata
2 bucati, in jur de 60 ron bucata



Smile multumesc frumos pt promtitudine, sper ca in acest weekend sa am timp de ea, o sa verific despre ce mi-ai spus, o sa ma duc si la noi aici in ploiesti la un magazin de unde cumpar eu mai mereu piese de opel si unde numai piese de opel are, sa vad ce spun baietii Smile !

mersi inca o data !
  • PIKE

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi zgomot ca de metal rupt il aud si eu pe fata la denivelari dar numai iarna.
De la service mi s-a spus ca ar fi amortizoarele.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR