Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am o problema minora, dar enervanta. Nu reusesc sa ajung la dopul de scurgere a uleiului, ca sa pot face eliminarea uleiului vechi. Nu-mi intra nici macar capul sub masina... ce sa mai vorbim de faptul ca ar trebui sa intru cu totul, ca sa pot desface dopul cu o cheie Torx de 45 ! Sad Voi cum ati schimbat uleiul la Corsa ? Trebuie neaparat pusa masina pe rampa, sau se poate si altfel ? Eu am si scut la motor... ar trebui demontat scutul, ca sa am acces mai usor ?
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,503
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da trebuie neaparat rampa sau ridicata masina pe capre. Nu trebuie demontat scutul.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Exista scut cu 'gaura' dar si fara. Daca nu ai fereastra pentru buson musai canal sau elevator ca e greu scutul metalic si te chinui pe capre.
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In cele din urma tot la service am ajuns, pentru ca nu aveam la dispozitie nici elevator nici canal. Inainte de a-mi scoate busonul de golire a uleiului, mecanicul mi-a demontat si scutul motorului si mi-a zis ca scutul nu are gaura pentru busonul de scurgere. Pare ilogic, dar am acceptat situatia.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Iara imi lipsesc 2 linii de ulei pe joja. Daca as completa atunci la ~10k km a consumat un bidon intreg de 0W40 (900ml). Sad
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un consum de 900ml/10,000km este foarte bun cand o mai calci. Pai ce ai vrea ? Sa fie cum zice Opel de 600ml/1,000km adica 6L la schimb ? Asta se intampla doar la papatoarele de ulei X16XEL, Z16SE, Z14XE, Z16XE, astia au si 1L/1,000km ca motoarele lor sunt praf.
Orice motor trebuie sa consume ulei, singura problema e daca se situeaza in limite rezonabile.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
As putea folosi 10w40 si vara si iarna ?
  • cronny

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ai putea dar nu este bine pentru motor.
Skip ads

  • tweety87

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1993 VSX000073P41713
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
buna...Smile trebuie sa complectez uleiu la opel corsa benzina 1,2.......pe unde se baga uleiu?o poza ceva?eu sunt fata si nu stiu...daca ma poate ajuta cineva..idee cam am dar vreau sa fiu sigura...ciuss
  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Deschizi capota la motor si deasupra motorului ai un capac/buson galben pe care scrie oil .
Mai bine pune un vecin /prieten s-o faca sa nu faci vreo troanta .
  • tweety87

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1993 VSX000073P41713
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
victor_gl a scris:Deschizi capota la motor si deasupra motorului ai un capac/buson galben pe care scrie oil .
Mai bine pune un vecin /prieten s-o faca sa nu faci vreo troanta .

multumesc victor...banuiam eu dar nu eram asa convinsa...pot si eu nu e mare lucru..doar ca nu eram sigura...am mai facut odata acum vreo 4 ani la o alta masina opel vectra..dar nu mai stiam..multzu
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Surubul de golire e tot in acceasi zona ca la Agila (vezi poza pe topicul omonim de la Agila)? Ar mai trebui curatat ceva din circuitul de ulei inafara de baie, sorb?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Buson golire este exact la fel, torx T45 si bagat bine eventual ciocanit. Nu ai ce curata, la tine e ok.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stiti vreun magazin in bucuresti de unde pot cumpara mobil 1 0w-40 (cel american) ? Vineri trec prin bucuresti si as cumpara daca as sti vreun magazin.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Buson golire este exact la fel, torx T45 si bagat bine eventual ciocanit. Nu ai ce curata, la tine e ok.


Daca nu mi-au iesit ochii din cap pana am desfacut panarama aia de surub ! Am rupt si sculele Smile) .... Nu putea sa faca un surub cu hexagon pentru cheie ca ii dureau mana !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Surubul ala se strange usooor, oricum la scos icnesti. Etansarea se face cu inelul de cauciuc, nu trebuie cuplu mare !
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am schimbat uleiul weekendul asta, cu o intarziere de aproape 3k km. Daca initial uleiul era galbui, la schimb era negru deci clar a curatit prin motor si se cerea schimbat.
In lipsa de cheie speciala de filtru, am folosit un cleste de tevi (papagal). Am desfacut filtrul si apoi ne-am bagat sub masina cu torx-ul de 45 pentru busonul de golire. In final am completat cu 3 bidonase de Mobil 1 0W40 European formula (~946ml) + inca ~400ml.


TIS-ul recomanda inlocuirea garniturii de la buson si strangerea acestuia la cuplu de 10Nm. Noua ne-a lipsit adaptatorul pt. cheia dinamometrica mica asa ca a fsot strans cam aproximativ si mai tare Laughing
La filtrul de ulei se inlocuieste garnitura cu cea care vine cu filtrul nou. TIS-ul recomanda strangere de 10Nm desi pe capacul filtrului scrie 25Nm. Donno!
  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
oscilez intre uleiurile 5w30 sau 5w40 cum scrie in carte si...cum as pune eu castrol edge 0w40 ..ce ziceti? e prea subtire acest ulei? o sa pape oare? ps am obiceiul sa ai cam arat 6000 rpm... aproape zilnic cate un pic... acum am ulei opel 5w30...nu pare sa fi consumat nimic...
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut, am un corsa c 2002, si pana acum am folosit uleiul de motor mobil 10w-40, as vrea sa ii pun la urmatorul schimb de ulei, un ulei mai bun, ceva gen mobil 1,

ce marca imi recomandati, si ce vascozitate sa aiba ? multumesc
  • Ed
  • **
  • 93 mesaje
  • din 21 Mar 2010
  • Corsa 2002 Z10XE
  • Suceava
  • Ed

  • Mesaje scrise: 93
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Ed a scris:salut, am un corsa c 2002, si pana acum am folosit uleiul de motor mobil 10w-40, as vrea sa ii pun la urmatorul schimb de ulei, un ulei mai bun, ceva gen mobil 1,

ce marca imi recomandati, si ce vascozitate sa aiba ? multumesc


Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR