Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
LucC a scris:Am si eu o intrebare.
Mufa din imagine http://www.99poze.ro/Mufa_vectra_a/ nu e cumva mufa pentru butonul de comandat BCul?
Si daca e cum se poate sa am mufa pentru buton si sa nu am mufa cea galbena cu 26 de pini?
Am cautat-o sub tot bordul. Ar putea fi sub mocheta?

aia pare a fi mufa de la butonu BC,mufa de 26 pini,cea galbena nu este sub bord ci in spatele ceasului...trebuie sa dai torpedoul jos...uita-te pe prima pagina a topicului...succes
Skip ads

  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cand am zis bord m-am referit la tot bordul, nu doar ceasurile.
Am cautat pe la torpedou, in spate la casetofon, pe langa schimbator de viteze, in spate la sigurante si nimic.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
daca chiar nu gasesti desfa complet consola centrala(acolo la casetoron, ceas,maneta schimbator ...) mi se pare fara sens sa pui o mufa ce are legatura cu alta si una sati lipseasca...no sa trecem inapoi la subiect: deci dupa ce tiai facut loc iei mufa aia cu 6 pini si urmaresti unde duc firele..poate careva tea scapat de mufa 26pini...sau sa umblat pe la aeroterma..robilet..reglaje si tia plasat pe undeva in spate acea mufa!
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
LucC a scris:Cand am zis bord m-am referit la tot bordul, nu doar ceasurile.
Am cautat pe la torpedou, in spate la casetofon, pe langa schimbator de viteze, in spate la sigurante si nimic.

ai spus k sub bord...si am crezut k pe la presuri prin spate...cum spunea si AdamOpel urmareste mufa butonului de la BC,oriqm eu sunt de parere ca daca desfaci bordu cum e descris pe prima pagina vei gasii mufa...spor la treaba
Skip ads

  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multam de raspunsuri.
Maine o sa ma apuc atunci sa scot scaunul de la sofer ca sa ridic mocheta sa vad exact unde duc firele alea.

Eu nu eram sigur daca mufa aia e de la butonul de BC, dar daca e sper sa gasesc undeva pusa si mufa galbena.
Masina a fost vopsita integral, poate atunci au pitit meseriasii mufa Sad
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
eu in locul tau as desface bordu as da ceasul jos si m-as uita pe acolo...poate si consola de la casetofon...sa vezi toate firele...sa dai scaunul...nu-i vad rostu...e doar o parere...oriqm spor la treaba si vezi k e sarbatoare... Very Happy oriqm si eu am de bibilit cv la a mea:D
  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai am desfacut asa: cutia mare de la torpedou, ceas, reglajele pentru caldura, casetofon, consola centrala si tabloul de sigurante si am cautat pe sub ele dar nimic. Si sub bord (ceasuri) sigur nu e ca acolo am desfactu mai de mult cand am pus leduri.

Ar mai fi o chestie. Mufa aia galbena ar fi putut sa fie pe aceleasi cabluri pe care vin mufele din spatele casetofonului? Caci la mine cand am cumparat masina, am luat-o fara casetofon si baiatu care a desfacut casetofonu a taiat cablurile din spatele casetofonului si cand mi-am montan casetofonu am fost la un meserias de prin cartier care a refacut cablaraia in mufe.

Eu acum din ce am vazut in spatele casetofonului ar fi vreo 4 fire care nu sunt legate la nimic, dar oricum mi se par putine fata de cate trebuiau sa fie la mufa aia( am vazut ca ar trebui vreo 12-13 conectate).

Oricum o sa desfac si o sa ma uit cu un multimetru sa vad poate au legatura cu mufa aia de sub frana de mana.
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
...nuj ce sa zic...sper sa nu ai "norocu" sa fi taiat aia mufa...oriqm daca ai muncit azi la masina ...poate e ghinionu k a fost sarbatoare...eu sunt plin de spume la cate am patit azi...Neutral
Skip ads

  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
N-am muncit azi ca tin sarbatorile.
A fost acum vreo 2 saptamani cand nu era frigul asta afara. Twisted Evil
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
LucC a scris:N-am muncit azi ca tin sarbatorile.
A fost acum vreo 2 saptamani cand nu era frigul asta afara. Twisted Evil

norocosule....
  • vyo81_speed

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2007

  • Mesaj Privat
zntavy a scris:
LucC a scris:Am si eu o intrebare.
Mufa din imagine http://www.99poze.ro/Mufa_vectra_a/ nu e cumva mufa pentru butonul de comandat BCul?
Si daca e cum se poate sa am mufa pentru buton si sa nu am mufa cea galbena cu 26 de pini?
Am cautat-o sub tot bordul. Ar putea fi sub mocheta?

aia pare a fi mufa de la butonu BC,mufa de 26 pini,cea galbena nu este sub bord ci in spatele ceasului...trebuie sa dai torpedoul jos...uita-te pe prima pagina a topicului...succes

Nu cred ca la a ta a fost umblat sau ceva de genu,pt.ca si eu am cautat dar nu am gasit mufa galbena.iar mufa aia pt intrerupator duce pe sub mocheta pe stilpul din partea stinga unde eu i-am pierdut urma pt. ca intra intr-o cutie cu multe alte fire,eu am tras alte fire de la mufa ecu,singura nelamurire a mea e ca jantele mele sint pe 15 si bc e setat pt jante pe 14,si autonomia rezervorului sau ceva de genu.totusi mai cauta poate tu o gasesti SUCCES.ne tii si pe noi la curent cu noile descoperiii .bine
  • LucC
  • *
  • 42 mesaje
  • din 04 Jul 2006
  • Vectra 1992 C16NZ
  • Piatra Neamt
  • LucC

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Intradevar mufa aia nu are nici o treaba cu computerul de bord.Nici nu am idee pentru ce e.

Si sigur nu am mufa galbena caci am desfacut la mufa de la ECU si un pin care trebuia sa fie la mine conectat, e pe liber.

Mufa galbena am gasit-o de cumparat la dezmembrari, dar numai sa mai treaca frigul asta grozav si o sa o conectez.
Skip ads

  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Misiune indeplinita...4 butoane de mouse...5 fire...totul functioneaza,mai trebuie doar sa ii montez senzorul de temperatura (ext) care costa 33 ron dar nu stiu unde se monteaza in bara fata...
atasez poze cu rezultatul final







  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Uitate aici
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:Uitate aici

Iti multumesc pentru raspuns,o sa caut si eu un astfel de termistor pe maica domnului...problema e ca nu stiu daca am instalatia trasa...vreau sa caut firu in bara fata da nu stiu exact pe unde vine...Are cineva senzor din fabrica pe calibra?m-ar ajuta f mult o poza...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a mai fost discutat acest subiect la vectra A(cred ca sunt la fel), da o cautare si vei gasi.
din ce imi aduc aminte cred ca se afla in bara de pe partea soferului(ridica masina si uitate sub bara), trebuie sa se vada...daca nu tragi 2fire.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu am urmarit chiar toata discutia dar am si eu o intrebare
La o vectra a 95 cu tc4ee1 se poate monta calculator de bord?
Am cautat si am gasit mufa aceea si o am prinsa sub torpedou in dreapta
salutare tuturor!
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai bine ca ai mufa. Citeste si te lamuresti.
  • edgstyle

  • Mesaje scrise: 372
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc!
  • zntavy

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sunt multumit de butoane....dar regret ca am ales solutia asta...nu am stiut ca butoanele se afla pe maneta stergatorului de parbriz...si zilele trecute a vrut cineva sa imi dea unul mocca...dar deja gaura e data...si acum asa va ramane...so...daca nu aveti butoane luati maneta de stergator kre are in cap 2 butoane si le puneti la mufa de la computer si in timp ce mergi se modifica f usor functiile BC(raman doar 2 butoane pt setarea ceasului care se pot ascunde sub capacelul de la consola dintre scaune....
Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR