Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • stefisis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor si "LA MULTI ANI!".
Ma confrunt cu o problema la Zafira mea din 2002, 1.6 benzina. Desi e pus comutatorul cald/rece pe cald, iar ventilatorul pe treptele 1,2 sau 3, in jurul schimbatorului de viteze si in fata consolei centrale se simte aer destul de rece in mers, foarte inconfortabil. Mentionez ca si anume caldura functioneaza perfect, se incalzeste in masina, functioneaza toate gurile de ventilatie, am incercat sa inchid toate gurile de ventilatie in afara de cele 2 laterale de langa usi si tot asa se simte aer rece. Filtrele le-am schimbat de aprox. 8000 de km. Cand pun pe recirculare se simte mai putin aer rece, dar tot se mai simte un pic, desi se aude clapeta de recirculare cand cuplez butonul. Ce ar putea fi? Multumesc anticipat pentru raspunsuri si scuze daca nu am postat unde trebuia.
An Nou fericit si plin de bucurii!
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
nu are nimic masina sau ventilatia,si la mine este la fel,dupa ce sa incalzit tubulatura ce duce spre spate dispare si senzatia de aer rece in jurul schimbatorului
nu are pe unde sa bage aer rece,la cum este ,,imbracata,,masina pe interior chiar nu are,acel aer rece este doar o,,chestie,, ca toate sunt inghetate dimineata in masina
  • stefisis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
e foarte posibil sa ai dreptate, multumesc pentru raspuns.
  • johnp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2012

  • Mesaj Privat
LA MULTI ANI tuturor,am si eu o intrebare,este normal sa iasa aerul prin toate gurile de ventilatie cand eu il dau sa dezabureasca parbrizul?multumesc
Skip ads

  • stefisis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
cred ca un pic tot mai iese, eu cand pun doar pe ventilatie geamuri inchid gurile de ventilatie centrale pentru o mai buna dirijare a aerului
  • johnp

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2012

  • Mesaj Privat
La mine este acelasi debit de aer peste tot,trebuie sa inchid din guri pt a l putea dirija.Am avut o Bora,Skoda,la alea fiecare treapta era cu treaba ei,la Opel s a schimbat problema si nici nu am pe cineva apropiat sa vad cu ochii mei cum sta treaba
  • stefisis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
o sa incerc sa testez maine treaba asta la mine pe Zafira si revin cu un raspuns mai avizat...
  • stefisis

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Revin... chiar si dupa 30 de km tot mai simt aer rece, ceva nu e in regula cred. Vreun sfat?
  • dorinelulopelist

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pe frig poti sa mergi si 300 de km ca ai aceeasi senzatie de aer rece care iti vine pe mana dreapta.E clar ca nu e izolat cum trebuie acea portiune de la schimbatorul de viteze.(zafira 1.6 )
  • Ovidiu-I

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2015

  • Mesaj Privat
hello all
am aceeasi problema cu aerul rece in zona schimbatorului si in partea stanga in zona butonului pentru pt aprins/stins pozitia/faza scurta
daca e problema de izolare care ar fi solutia?
este vri-un coleg care a avut probelma si a rezolvato?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR