Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • petrariubogdan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Acum 2 luni am cumparat un opel corsa x10xe.De curand i am schimbat filtre si ulei.De o saptamana observ ca imi scoate un fum alb, cand o accelerez la 2500-3000 turatii.Apa in vasul de expansiune nu fierbe, in bord nu a trecut de 90 grade.Pe busunul de la ulei imi apare foarte putin o spuma alba.Precizez ca apa nu imi scade iar furtunele nu sunt sub presiune.
Cand am facut schimbul de ulei din neatentie am trecut putin peste nivelul maxim.E posibil sa fie garnitura la chiuloasa arsa sau sa imi scoata fumul doar din cauza uleiului peste nivel?
Va multumesc!
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Daca garnitura de chiuloasa nu e foarte arsa, doar putin cipita, e posibil sa nu se observe imediat o scadere de lichid de racire.
Eu am patit asa ceva la vechea dacie. Chiuloasa era putin mancata intr-un loc si acolo imi ardea, cipuea f putin din garnitura. Scotea fum alb f rar, mai mult la ambalari bruste si apa scadea f f putin. In cateva luni observam scaderea in borcan. Asta e cazul meu, nu pot spune sigur ca si la tine e aceiasi problema.
  • HOLBAN SORIN

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1999 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Urmareste nivelul in vas,dar sa stii ca si Corsa mea scoate fum alb destul de mult si nu are probleme,iar acest fenomen l-am observat la multe Corse,mai ales pe timpul asta cu umiditate si frig.Bafta si sa o stapanesti sanatos,este o masina care tine cu casa.
  • petrariubogdan

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns!
Nivelul in vas e acelasi de cand am observat.Am sa vad cum se mai comporta de acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR