Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acel "uneori" e subliniat cu un motiv anume. Wink ma refeream la cazuri speciale cand franezi intentionat fara sa ai vreun obstacol in fata cu scopul determinarii distantei de franare. De cate ori ai ocazia/timpul necesar sa te gandesti de 3 ori cum sa franezi si sa nu te panichezi intr'o situatie critica/reala din trafic? Embarassed
Skip ads

  • state marius

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca ne invartim intr-un cerc vicios.Oricum,nu mai era necesar un topic pe tema asta
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
http://www.abs-education.org/faqs/faqindex.htm

http://www.sundaram-clayton.com/abs/absfaq.htm

Do cars with ABS stop more quickly than cars without it?
Not always. Although the stopping distance with ABS is shorter under most road conditions, drivers should always keep a safe distance behind the vehicle in front of them and maintain a speed consistent with the road conditions. While a vehicle with ABS maintains its steering capability in a sudden stop, it may not turn as quickly on a slippery road as it would on dry pavement.

In what circumstances might conventional brakes have an advantage over ABS? There are some conditions where stopping distance may be shorter without ABS. For example, in cases where the road is covered with loose gravel or freshly fallen snow, the locked wheels of a non-ABS car build up a wedge of gravel or snow, which can contribute to a shortening of the braking distance.


Dupa cum scria si Mikki, uneori masina fara ABS se opreste mai repede. Revin la ce scriam mai devreme. Nu cred ca ma insel cand spun ca masinile echipate cu ABS au frane mai performante decat cele fara. Asta ar fi un motiv mai bun pentru a invoca distanta mai mica de franare. Sunt cazuri si cazuri. Uneori e mai bine sa iti intre ABS-ul, alteori nu. Avantajul major e ca poti controla directia in timpul franarii, incercand astfel sa eviti obstacolul.
In foarte multe documente, se evita utilizarea expresiilor de genul "in toate conditiile distanta de franare este mai mica".

Oricum ar fi, ABS-ul e binevenit, macar pentru simplul fapt ca poti controla directia.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bine macar ca suntem toti de acord ca ABS este util si necesar. Sper ca in cativa ani sa fie standard si ESP si ASR. Very Happy
Un mic test Laughing
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu v-ati plictisit de reluarea aceluiasi subiect discutat si rasdiscutat?
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu!
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E bine sa fie repetate de cat mai multe ori, poate intra o data in cap si celor care isi dau seama ca au ABS doar iarna pe polei.

Dupa parerea mea, menirea ABS-ului este de a mentine masina manevrabila in timpul unei franari disperate si la limita. Menirea ABS-ului nu este aceea de a scurta distanta de franare (contrar opiniei generale). Cu toate astea, eu cred ca pe uscat distanta de franare se scurteaza cu ABS. Nu cine stie ce, dar se scurteaza.

Insa pe ud sau pe polei, indiscutabil distanta de franare e mult mai mare. Mare atentie pt. cei care se urca pt. prima data intr-o masina cu ABS pt. ca la prima frana mai puternica pe ploaie s-ar putea sa aveti surprize nu tocmai placute.

NU trebuie uitat insa ca marele castig al ABS-ului este mentinerea manevrabilitatii masinii la franari puternice, lucru care iti poate salva viata.
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Urasc ABS-ul care se activeaza in conditii de drum semi-umed. Era sa o fac lata de cateva ori bune iarna asta...adevarat e ca am cauciucuri de vara...si si de 15`` mai rau nu se poate,dar ce sa faci daca nu sunt bani pt cauciucuri de iarna. Era sa intru intr-o ambulanta, in panta( pe Victor Babes- pt cei din cluj) pune frana ambulanta, pun si eu, totul ok pana cand se gandeste abs-ul ca ar fi bine sa intre si el in actiune, lucru pe care il face si simt cum masina pleaca de sub mine pur si simplu ia viteza,ca si cum ai ramane fara frana...urat.Am tras stanga ca nu venea nimeni si a fost ok. E un lucru bun sa ai ABS- il consider indispensabil, nici nu ma gandesc sa nu il am doar ca uneori intra aiurea si poate face mai mult rau decat bine. In mare sunt multumit de ''sofatul cu ABS''
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Si eu am avut peripetii cu ABS-ul daca nu as fi avut, nu mai intram in spatele unui microbuz care a franat brusc in fata mea. Partea proasta era ca degeaba aveam manevrabilitatea volanului ca nu aveam unde sa ma duc decat sa ma infig in spatele microbuzului. Daca nu aveam ABS sigur spatiul intre mine si cel din fata era mai mult decat suficient pentru a opri fara probleme chiar si o amarata de dacie cu frana doar pe o roata. De atunci am hotarat sa scot siguranta de la ABS mergand cam toata vara fara el. Intr-un final am pus inapoi siguranta incercand sa inteleg ca cei care l-au pus acolo au stiut ei de ce. Am impresia ca la vectra cealalta imi intra f. repede ABS-ul in comparatie cu asta care o am acum. Imi convine mai mult asta care o am acum fiindca de multe ori nu simt nevoia ABS-ului
  • Mircea KDT

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2005

  • Mesaj Privat
salutare la toata lumea, nu am mai fost pe aici demult!

abs este eficace si la franarea pe drum cu pietris. mi s-a intamplat mie. totusi, trebuie spus ca trebuie sa fii obisnuit cu abs-ul, sa stii cum face masina ta cand intra in functiune si asta vine cu timpul pe masura ce conducem mai mult. imi aduc aminte prima oara cand mi-a intrat in functiune (cu multi ani in urma (era un Mits Lancer)) a fost o senzatie neobisnuita. era pe drum ud si am apasat intentionat sa vad cum e, caci nu mai condusesem niciodata masina cu abs.
am vb odata cu un nene care alearga la raliuri si mi-a zis ca si masina fara abs se poate opri la fel de repede insa chiar tre sa fii meserias, sa stii cum sa franezi si asa mai departe si trebuie spus ca fiecare masina are comportament diferit la franare, in functie de greutate, starea carosabilului etc.
as zice ca pentru omu obisnuit, ca mine si ca altii, e mai simplu si mai sigur sa avem abs ca nu am facut cursuri de pilotaj. daca nu era asa nu mai faceau astia abs, esp, asr si toti membrii acestei familii drage care fac condusul mai sigur!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Un prieten a pocnit un Bertone la viteza mica. S-ar putea sa fi avut sanse mai mari daca nu intra ABS-ul, din cate mi-a spus. Sunt situatii si situatii. In majoritatea cazurile este eficace, pentru majoritatea soferilor.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
A montat cineva antiblocaj roti pe o masina fara?
Unde si la ce pret?
Skip ads

  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
gcom61 a scris:A montat cineva antiblocaj roti pe o masina fara?
Unde si la ce pret?


este vorba despre ABS dar nu am gasit nimic si am recurs la acest mod
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Prea costisitor si nu merita.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Cat de costisitor?
Acum cateva zile am bruscat frana si am mers taras 6 m,aproape la limita de a lovi un tampit care nu s-a asigurat.
  • lbadaca

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Valcea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se poate dezactiva manual ESP-ul (montat optional) la o Corsa D Enjoy ? Adica exista vreun buton pt. asa ceva ?
  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca prin "montat optional" te referi la faptul ca ai masina comandata cu ESP, pentru ca nu am auzit de montatul acestui sistem ulterior livrarii masinii. Raspunsul este nu, Corsa D Enjoy nu are optiunea dezactivarii manuale a ESP-ului, nu exista vreun buton pt asta (am exact aceasta echipare - Corsa D Enjoy + ESP, deci ma poti crede pe cuvant). Din cate stiu, doar Corsa D varianta OPC are aceasta optiune, de dezactivare manuala a ESP-ului.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu exista buton...am si eu ESP pe Corsa ..fara buton..desi pe plansa de bord in manul apare un buton..probabil pe Cosmo sau pe OPC
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mergi cu ea la un tester si vezi ce se poate face.
Si o intrebare: De ce vrei sa dezactivezi ESP-ul?
  • razvanioan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

luni o sa merg la dealer sa imi ridic si eu masinuta pe care am asteptat-o 3 luni, si sincer am vazut-o nitel pe afara dar incep sa am dubii ca nu e a mea, sau ca nu au pus pe ea tot ce am cerut eu.

a) jentile nu erau cele alese, dar imi plac si acestea;
b) nu se vedea de afara (nu m-a lasat inauntru, desi era masina mea si o platisem) cotiera centrala. La altele de pe langa ea, se vedea.

Deci, luni o sa vreau sa verific listuta de optiuni si nu stiu cum sa verific anumite chestii cum ar fi: ESP, oglinda sensibila la lumina, etc.

Are cineva idee cum pot stii daca are ESP sau nu ?
Vad aici pe forum ca buton nu se exista, asa ca m-ar interesa o astfel de informatie.

Precizez ca masina este o Astra H Sedan echipare Cosmo.

Multumesc anticipat,
Razvan
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR