Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pe la sfarsitul lunii trecute a fost ziua mamei mele. M-am gandit sa-i fac cadou un monitor LCD nou, asa ca am cautat pe net si m-am oprit la www.dwyn.ro de la care am comandat un LG de 19" wide. Partea buna era ca monitorul urma sa soseasca in ziua urmatoare, adica fix de ziua mamei. A sosit la timp, iar mama a fost incantata.

Dupa 9 zile, monitorul si-a dat duhul. Am cautat actele de garantie in cutie si am avut parte de o surpriza. Monitorul nu era nou asa cum comandasem, ci fusese vandut initial prin Real Craiova si ajunsese in service cu "panel defect". Dupa cum se stie panelul nu se repara, ci poate fi doar inlocuit, insa trebuie sa fii tampit sa inlocuiesti panelul care reprezinta 60% dintr-un monitor. Probabil clientul a primit un alt monitor nou, acesta fiind carpacit si vandut mie. In felul asta cadoul pe care l-am facut a fost extrem de neplacut. Am trimis email vanzatorului si am primit un reply cu abureli ca monitorul era lichidare de stoc.

A doua zi am sunat la telefon si mi-a raspuns chiar patronul Alex Marculescu. Mi-a bagat fix aceleasi clisee ca pe email. L-am atentionat ca inregistrez convorbirea si i-am zis ca eu prin "lichidare de stoc" nu inteleg "lichidarea stocului din service". Intrucat am comandat un monitor nou si am primit unul carpacit cu o pseudogarantie de 12 luni si nu de 36 luni (cum are un produs nou) i-am zis ca am fost inselat si ca inselatoria este sanctionata cu inchisoare de la 3 la 15 ani conform Codului Penal art. 215. Tipul a incercat sa ma abureasca in continuare, dar i-am spus ca vreau sa trimita o masina care sa recupereze monitorul si sa imi returneze banii, iar ca si compensare sa imi aduca un alt monitor Samsung mai mare facturat de la alt vanzator (de data asta unul serios), adica de la Emag. In cazul in care nu e de acord cu acest lucru, eu ajung atat la ANPC, cat si la Politie. In final a acceptat conditiile mele, dar fara livrare acasa, ci sa-l ridic eu din showroom pentru a-i cunoaste si sa ma conving ca nu sunt tepari.

Ieri dupa amiaza am ajuns la showroomul lor din Cotroceni. Acesta era intr-o camaruta inghesuita la demisolul unei cladiri. Din ce am observat nici baiatul care le-a livrat pizza nu a coborat acolo, ci s-a lasat pe vine si le-a bagat-o pe geamul aflat la inaltimea la care se usureaza cainii de obicei. L-am cunoscut pe Alex Marculescu, tipul de la telefon. A inceput iar cu textele incercand sa ma convinga ca a gresit o biata fata care va plati aceasta diferenta pe care o solicit eu si sa ma intrebe ca eu chiar nu vreau sa las de la mine? I-am zis ca fie, las de la mine nemaicerand banii platiti prin ramburs la curier si ca ma multumesc doar cu schimbarea monitorului cu cel cerut de mine la telefon. Intr-un final a adus monitorul si mi l-a facturat. Am mers pe incredere si nu am mai verificat monitorul acolo, ci acasa. Am gresit crezand ca omul nu ma va mai intepa inca o data. Unii insa sunt escroci de profesie. Eu cerusem un Samsung P2470HD si am primit Samsung P2470H. Monitorul primit era cu vreo 250 lei mai ieftin decat cel cerut si nu era facturat de Emag, ci de catre Marculescu. Mi-a fost sila sa ma mai intorc si m-am rezumat la a-i trimite un email individului in care i-am spus ca a fost ultima oara cand m-a intepat. Am primit rapid un reply in care tipul a devent foarte ofensiv si foarte hotarat imi scria ca nu imi mai permite sa arunc cu noroi in firma lui. Laughing Acum se simtea foarte sigur pe pozitie dupa ce isi recuperase actele cu care puteam merge la politie.

Atentie ce comandati si la cine! Unii cumpara de la importatori produse care au fost schimbate la garantie platindu-le la pret de nimic, le carpacesc si ulterior ni le vand ca lichidari de stoc. Va asigur ca in acea camaruta de la demisol nu aveau loc atatea lichidari de stoc cate erau pe siteurile www.dwyn.ro si www.vreautv.ro

Later edit: Mai sunt si alti tepuiti de acelasi tepar: http://forum.softpedia.com/...?showtopic=593631
http://www.evz.ro/detalii/s...antie-855252.html
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
E bine sa facem un topic si cu vanzatorii necinstiti de pe net. Patronul ala chiar nu are nici un Dumnezeu. Dar la un moment dat, tot se intorarce ce ai facut in viata. Chiar nu auzisem de site-ul ala. Eu sunt fan EMag si imi fac cumparaturile la ei de cativa ani. Nu vreau sa le fac reclama dar de la inceputul anului am cumparat electronice de la ei de vreo 20.000 de RON si au fost de fiecare data impecabili. Ca intotdeauna.Wink
Ma bucur ca te vad iar printre noi. Wink


Ultima modificare facuta de pirvu_daniel la Mar 11 Mai, 2010 10:59 pm, modificat de 2 ori in total
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@biela-manivela! Bine ai revenit stimabile Very Happy
La o simpla cautare despre firmele mai sus mentionate gaseai > http://forum.softpedia.com/...?showtopic=593631

Eu am cumparat de la Emag. Orice problema de garantie se rerzolva foarte usor.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Stimabila coana Angelo, vad ca imi indici o cautare cu goagal din care sa reiasa fix linkul postat de mine anterior. Tocmai matale sa postezi asa de dragu' de a aduna postari? Shocked Matale care instigi moderatorii impotriva postacilor? Shocked Nu imi vine sa cred!
Skip ads

  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Biela-manivela imi pare rau de cele intamplate, de acum incolo iti recomand un magazin de unde eu mi-am luat tot ce am avut nevoie si cu seriozitate maxima din partea firmei.

firma se numeste PCgarage site-ul lor aici. pcgarage toate comenzile le-am facut online. si le-am ridicat eu personal de la sediu.

Alta firma serioasa ar fi Emag.

Feriti-va de firma PCfun, sunt niste neseriosi. ca sa nu o iau pe alt limbaj.

salutari
  • indy

  • Mesaje scrise: 1,093
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
si evomag sunt ok

ca sa fiu OnTopic, din fericire nu mi-am luat inca teapa decat O DATA, cu un centru vanzari anvelope si jante, despre care am mai scris...recomand sa nu aveti treaba cu http://anvelopa-janta.ro. Ca sa puna capac la ce am mai scris cu alta ocazie si sa-si confirme nesimtirea si magaria, mai sapatamana trecuta am sunat sa comand una bucata janta, mi-au spus ca au in stoc dar ca nu vand decat 4 la set!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Biela, asa e, nu am vazut eu bine, dar tu daca ai vazut acel topic inainte, de ce ai mai cumparat? In general nu postez pentru posturi, desi parca as avea nevoie Very Happy
biela-manivela a scris:Stimabila coana Angelo
Doar atat poti? Ia vezi, ceva greseli gramaticale in adresarea ta? Informativ, de la ce vine. Pe mine ma striga Angi sau Costica, sau domnule profesor, depinde de situatie. Pentru tine, domnule Very Happy. Daca inca mai ai ceva de rezolvat cu mine, ne putem rafui in PM, YM, sabii, pistoale, sau mai bine bem un cico.
Este ultima mea interventie in vre-un topic ce are legatura cu tine.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu sugerez cico....
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Desi nu am cumparat nimic de la ei si mie mi s-a parut ca cei de la PcFun sunt neseriosi. Ciudat pentru ca au un loc puternic in piata iar proprietarul si fondatorul a ajuns milionar din piata de IT si a fost manager-ul unui mare retailer de electronice. Cand le-am cerut detalii despre un produs mi-au raspuns dupa 6 zile Shocked . Probabil de asta Emag a ajuns unde e. Din grija pentru client.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am cumpãrat de la PCFun ºi vã pot confirma cã sunt neserioºi. Mi-au trimis coletul in alt judeþ. M-au sunat de la Fun Curier din judeþul respectiv si când au aflat care este situaþia m-au rugat sã trimit un mail la PCfun pentru a aproba expedierea coletului la adresa corectã. Am trimis 2 mail-uri, dar nu mi-au rãspuns, dupã care i-am sunat la fiecare 2 zile, de fiecare datã primind asigurãri cã se rezolvã. De fapt nu au fãcut nimic: au aºteptat 15 zile, dupã care Fun Curier a returnat produsele comandate la Bucureºti iar cei de la PCFun le-au mai expediat odatã, de data aceasta la adresa corectã. Nu era mai simplu sã trimitã un mail pentru a aproba expedierea? Cu siguranþã, dar se pare cã erau prea comozi pentru a face acest lucru.
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Cred totusi ca parerile sunt impartite,eu unul am cumparat de la PCfun si nu am avut nici cea mai mica problema,nici cu produsul,nici cu livrarea.Dar cine stie!
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am fãcut cumpãrãturi de pe http://www.pcfun.ro/ și nu am avut nici un fel de probleme.

Am intervenit și am fãcut în mod intenționat trimitere, doar ca sa fie echitabil.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vad aici postate doar probleme de neglijenta ale vanzatorilor, dupa ce am trecut peste pretentiile unora de a li se adresa lumea cu "domnule" sau "domnule profesor". E trist sa treaca 33 ani de viata peste unii si sa nu afle ca respectul nu se impune, ci se castiga. Nu poti impune sa ti se adreseze cei din jur cu "domnule" atunci cand esti un neica nimeni. De asemenea este jenant sa te dai drept "domn profesor" cand pregatirea ta nu te califica pentru asa ceva. Am mai vazut tehnicieni veterinari care se pretindeau "domni doctori". Laughing Si la fel de murdar este sa arunci cu noroi in alte persoane ca ar scrie "agramaticalitati", dar sa nu fii in stare sa le exemplifici.

Btw escrocul de la Dwyn se pretindea tot profesor. Laughing

Exemplul dat de mine in primul post este bazat pe inselatorie care este o infractiune! Probabil ca si alti membri ai acestui forum au patit chestii asemanatoare. Ar fi interesant sa postati probleme de genul asta si mai putin neglijente legate de livrare.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca peste tot se intampla chestii din astea. Toti incearca, poate tine.
Eu am avut 2 experiente neplacute cu emag. Prima data cu un monitor samsung de 19" acum 4 ani cred. Monitorul avea cutia desfacuta, si surpriza, 2 pixeli defecti. Nu vroiau sa-l schimbe ca scria pe perete ca se schimba la 3. Dupa insistente mi-au dat altul, nedesfacut.
Acum cateva luni aceeasi poveste cu un monitor Benq de 24". Cutia desfacuta si un pixel blocat pe rosu. Au insistat ca nu pot decat sa-mi dea o reducere. Am spus ca eu nu-l iau si mi-au adus altul ziua urmatoare, sigilat si cu toti pixelii sanatosi.
In rest toate produsele luate de la ei au fost bune. Deschideti bine ochii si verificati marfa. Daca se poate ridicati personal marfa.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pentru pcgarage si flanco dau un mare + la partea de service. LA flanco mi-au returnat banii pe un tv care nu l-au putut repara in garantie. Eu il cumparasem cu 7 mil la o oferta de 50% reducere. Cand l-am dus in service era 14 mil, si mi-au returnat 14 mil :O Nu credeam ca se intampla asa ceva la noi.
La pcgarage la fel, mi-au inlocuit produsul.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tiry, deci din cauza ta a tras Flanco obloanele...Smile
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Eu de exemplu am facut o comanda online la un cooler de 50 ron de la pcfun, comanda mi-a fost preluata, mi s-a zis ca cooleru e gata si sa vin sa-l ridic, bun, m-am dus si l-am platit l-am luat acasa, si acasa mi-am dat seama ca nu se potriveste la calculator.
Ma duc inapoi la sediu, tineti cont ca eu stau aproape de sediul lor si nu am tinut cooleru decat o jumatate de ora cat m-am dus acasa sa-l probez.
Ajung la sediu, ii spun celui de-acolo problema, si ii propun sa-mi dea altul care sa se potriveasca in aceeasi bani sau eventual unul mai scump si platesc eu diferenta.
El imi spune sa fac o cerere de returnare a produsului, si dupa ce se analizeaza produsul si daca e in stare perfecta, imi vor returna banii sau alt produs.
Fac cererea respectiva, o trimit catre ei, ii dau cooler-ul baiatului respectiv de-acolo si ma duc acasa, el mi-a zis ca voi fi contactat pe mail cand firma vede ca produsul este ok.
Astept cateva zile, si primesc un mail cum ca produsul este in stare perfecta si cu intrebarea "cum procedam in continuare".
I-am raspuns respectivului de la care am primit mail-ul, si i-am trimis o poza cu un cooler care se potrivea pe slotul placii mele de baza, si care ei o aveau pe stock.
pretul era cam acelasi, si i-am zis ca ofer diferenta, si sa-mi zica cand il pot ridica.
Si bineinteles ca nu mi-a mai raspuns de-atunci nimeni.
Dupa o saptamana i-am trimis din nou mail, si i-am zis ca daca nu-mi trimite banii sau alt produs similar, ma vad nevoit sa vin la sediu si sa-mi cer banii inapoi, si eventual sa fac putin scandal.
Tot nu mi-a raspuns, si nimeni de la firma respectiva nu m-a sunat nici pana acum.
Chestia asta s-a intamplat acum vreo 7 luni, nu m-am mai dus sa fac scandal pt 50 de ron, dar m-au pierdut ca si client, si bineinteles vor primi reclama negativa din partea mea.
Deci. PcFun=0 din privinta mea.
  • alex_cris7

  • Mesaje scrise: 97
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@djinn: daca stai atat de aproape de sediul lor de ce nu ai trecut pe acolo sa discuti personal si sa ridici produsul? ai solicitat sa ti se expedieze acasa? Poate ei nu stiau ca tu il vrei acasa. Din moment ce au acceptat sa ti-l schimbe nu vad greseala lor (au gresit doar daca tu ai solicitat sa ti se expedieze).
  • DJINN

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu am solicitat sa mi se livreze acasa ci am cerut doar restituirea unui alt produs, sau banii, nu am cerut nimic acasa...si ei nu au raspuns deloc dupa nenumarate mailuri..
  • Furdui

  • Mesaje scrise: 1,067
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2008

  • Mesaj Privat
O sesizare bine fãcutã la O.P.C. de cele mai multe ori da roade. Prefera sa-ți rezolve problema, decât sa-și asume riscurile unui control la care numai protocolul este destul de substanțial si in plus exista riscul unei amenzi, care nu este de dorit.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR