Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se poate modifica un Fiat Doblo utilitara intr-una normala pentru persoane?
Am nevoie de o firma care sa poata sa faca aceasta modificare. Stiu ca pentru dubele Iveco se poate face operatia asta.
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
adica vrei ceva gen Panorama....prima firma care imi vine in minte...e C&I, cei care au si 1001 de microbuze etc..sediul lor pt faza cu modificarile e la pasajul Marasesti - nu stiu daca stii Bucurestiul suficient de bine...stiu ca e o firma destul de renumita si la Medgidia (ceva a unor turci mi se pare) si cred ca ti-ar fi mai usor acolo.

Atat timp cat oamenii pot transforma ditamai dubele in microbuze, cred ca oricare din ei vor gasi o solutie si pt dobloul tau.

nu uita ca dupa aia ai nevoie de omologare etc...de obicei contra unui comision se ocupa tot ei.

d.p.meu d.v as zice ca mai bine ai scapa de doblo (stiu ca panorama e mult mai scump) si ai lua direct ceva si cu locuri (eventual un 2nd hand kangoo sau doblo panorama etc.). Sincer poate ar merita sa te bagi la un logan mcv...impusti mai multi iepuri si zic ca ai suficient spatiu de carat, pe langa locurile alea.

Mi-e teama ca modificarea te va duce la niste costuri maricele, cu tot cu "mici atentii" pe la RAR etc...si nu stiu cat vei fi multumit de calitatea finisajelor.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Masina nu este a mea este la un vecin (m-a rugat sa ma interesez) vrea so o transforme pentr a mai scapa de taxele si impozitele mari care sunt pentru utilitare
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
inteleg...pai asta e singura solutie daca tine neapart sa o pastreze...sincer intre fiat si dacia nu vad mari diferente in afara de marimile celor 2 companii..si fiat ca si dacia (pana sa o preia renault) au fost duse in carca pe banii statului etc..

iar doblo nu e mare scula...e totus fiat cu fiabilitate de..fiat...mai bine scapa de ea si isi ia autohtona MCV in rate/leasing etc cum am mai zis...cred ca il va ajuta si la costuri de intretinere
Skip ads

  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
nu prea ai cum compara fiat cu dacia. parerea mea. si eu sunt in curs de achizitionare a unei dubite si se pare ca ma voi opri la un doblo. a fost un prieten cu kangoo-ul la service ca sa ii schimbe capeti de bara, bucse, etc. si l-a intrebat pe mecanicul de acolo ce parere are despre doblo. era un doblo acolo. ei bine, a zis ca la kangoo schimba piese de directie, telescoape tot des iar doblo avea 180.000 km si era la primul schimb de astfel de piese.
@razvanx - nu stii cat plateste impozit si asigurare pe doblo? ma gandesc ca e inscris pe firma. am auzit ca pt o dacie papuc pe firma costa asig+carte verde undeva la 20 mil./an. daca vrea vecinul tau sa o vanda, intreaba-l un pret. eu am deja in vizor una de afara, dar daca pretul e bun putem discuta. nu stiu daca merita sa faca modificarea asta. costa si nu stiu cat de ok o sa i-o faca.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles plateste rovigneta - in jur de 3 mil(utilitara); asigurarea de RCA pt motor de 1.9 nu stiu cat e, + impozit la primarie care este si el destul de mare pentru o utilitara.
El sa gandit sa o modifice, crezand ca e varianta cea mai ieftina, neavand nevoie sa o vanda sau sa o schimbe, a cumparat-o anul trecut cu 5300 Euro (3 ani vechime), varianta cu Logan MCV este "solutia imorala" proasta si scumpa numai alt Doblo este o varianta plauzibila
  • 16V

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2006

  • Mesaj Privat
5300 euro e super pret pt un Doblo. din cate ai spus trag concluzia ca e multumit de ea si fiind in curs de achizitie a uneia nu poate decat sa ma bucure faptul asta. rovigneta nu intentionez sa cumpar pt ca o sa circul doar in oras cu ea. costurile pt impozit si asigurare ma interesau persoana fizica si juridica.
intre timp am mai auzit pe cineva ca plateste pt o dacie papuc 8 mil/an asigurarea, masina inscrisa pe firma. variante si variante. masina o sa o folosesc pt firma dar vreau sa vad care e varianta optima: sa o inscriu pe firma sau pe pers fizica si fac un contract de comodat ca sa-mi descarc cheltuielile.
  • vladutzz

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2006

  • Mesaj Privat
vad ca s`a discutat offtopic mult si bine pe aici...
cateva firme Dyptety(pitesti parca)
si`n Constanta si`n Mngalia, si`n galati mai sunt fime care se ocupa cu dinastea.
oricum cea mai buna informatie si calitate a lucrarii, o poti obtine de la cei care fac maxi taxi..ca toate dubele au trecut prin asa ceva Idea
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
razvanx: normal, fiecare cu parerea lui. eu spuneam de mcv fiind mai ieftin decat fiat si pt ca un alt doblo sare de 10mii - si eu am vrut sa iau unul pt firma, dorind un panorama..dar e cam mult...gen cel mai ieftin motor 1.4 77cp benzina e 10.275 euro CIP, iar daca vrei un diesel e 12.275 cip..

asa ca mai bine ma rezum la un viitor astra classic caravan, tinand cont ca nu am chiar asa de multe de carat la firma.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
si ca sa mai umplu topicul cu putin offtopic:
http://www.dacia.ro/logan-van/dotari

credeam ca o data ce am intrat in EU producatorii autohtoni vor constientiza si ei ca o masina produsa in 2007 ar trebui sa vina cu airbag sofer ca standard..

vad ca pe Van e optional - cu alte cuvinte mai putin conteaza daca traiesti dupa un accident cu duba (nu ca ar face de 10x mai multi km decat o masina pt uz personal) decat daca esti intr-un logan normal.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vladutzz a scris:vad ca s`a discutat offtopic mult si bine pe aici...
cateva firme Dyptety(pitesti parca)
si`n Constanta si`n Mngalia, si`n galati mai sunt fime care se ocupa cu dinastea.
oricum cea mai buna informatie si calitate a lucrarii, o poti obtine de la cei care fac maxi taxi..ca toate dubele au trecut prin asa ceva Idea


Un nr de tel sau o adresa m-ar interesa si pe mine
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
use the google force. luke:
http://www.cdy.ro/contact.php
http://www.bizoo.ro/firma/pecimpex/despre

pe cei din megdidia nu-i dibuiesc..nu mai tin minte numele firmei...l-am vazut scris pe multe microbuze.
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cea mai simpla varianta ar fi sa iei un nr de telefon chiar de pe un microbuz. in general cam toate sunt transformate si au scris mic intr-un colt sau pe spate numele firmei care a facut transformarea si nr. de telefon.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
E un pic diferit sa transformi un doblo cargo in panorafa fata de a schimba un sprinter de ex. Dc? pentru ca la sprinter interiorul si caroseria este la fel doar ca unu are geamuri altul nu, pe cand doblo are podeaua diferita la panorama fata de cargo, insa totul este posibil.
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult pentru ajutor, i-am dat datele de contact vecinului meu, (sa se descurce mai departe), am reusit sa rezolv un Fiat pe ClubOpel, am intrat si pe forumul Fiat care e cam pustiu, am postat la "Service-uri, dealeri & piese auto" si m-au mutat la "Alte modele", dar nu am primit nici un raspuns. Sunteti (sau suntem Very Happy )cei mai tari
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
ehe daca se cuplau pana la urma GM cu Fiat ajungeam sa vorbim aici de Puntouri si Albea Very Happy

nu am nimic cu ei dar chiar daca ei spun ca vor sa fabrice niste masini "populare", parerea mea e ca multe dintre ele sunt cam petarde la capitolul fiabilitate. Are un coleg un Punto luat nou nout in 2005 decembrie si deja bucsaraia e la pamant si are un joc in volan de mai toata frumusetea..credeam ca doar la dacia se poate intampla asa ceva dupa 40mii km.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR