Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut colegilor!

Am un Opel Astra G 2001 motorizarea Z16SE, dar cred ca nu are relevanta. In toamna anului 2012, dintr-o nefericita împrejurare, un stâlp a uitat sa se fereascã din calea mașinii mele. Deci mai la subiect am lovit mașina și am fost nevoit sa schimb planșa bord și întreg ansamblul de airbag-uri șofer-pasager + pretensionare centuri și calculatorul de airbag. De fapt calculatorul de airbag am primit la pachet cu tot ansamblul ca doar asa le vindea împreunã. Problema e ca am încercat sa le șterg eroarea de pe bord și nu merge. Testerul îmi da urmãtoarea eroare: circuit airbag lateral pasager - rezistenta prea mica. Va rog ajutați-mã si pe mine cu reprogramarea calculatorului de airbag-uri sau ce altceva ar fi nevoie de fãcut. Acum pe mașina am calculator de airbag in acelasi cod si configuratie cu cel care a avut crash data, . Nu stiu dacã ma exprim tocmai corect. Va rog din suflet ajutați-mã sa facem ceva .

Mulțumesc Anticipat!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ce legatura are sula cu prefectura?
Ce treaba are progrmatul calculatorului cu eroarea?

Casca ochii la parametri, vezi ca ai unul dintre airbaguri cu valoare aiurea. Apoi te duci pe fire, si vezi unde ai scurt...
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
revin cu 3 fotografi: 2 de la airbag-uri, si una offtopic, dar poate imi raspunde cineva care cunoaste, sa nu mai deschid alt topic. motorizarea este Z16SE 2001. multumesc mult!









  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai ai airbag lateral? daca nu ai, atunci ai 2 posibilitati.
1. pui un airbag de 2.2 ohmi (o rezistenta) in mufa respectiva
2. Rescrii calculatorul de airbag sa stie ca ai mai putine airbaguri
Skip ads

  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
da am airbag-uri laterale. acum am mai descoperit ceva. VIN-urile din cartea de identificare si cel din diagloza nu bat. cum e posibil? adica pe carte si caroserie scrie una, diagnoza identifca alta serie de caroserie Sad. airbag-uri laterale am , am avut si inainte de accident dar nu au sarit decat frontalele. controler am pus unul identic in coduri cu cel pe care am avut. Sad sa ma ajute cineva va rog si pe mine.


Ultima modificare facuta de Stelian2020 la Sam 08 Feb, 2014 11:37 am
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
posibil calculator inlocuit sau masina facuta din bucati. Tu alegi.
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
dar la RAR in 2012 nu ar fi trebuit sa am probleme!? ca a fost prima inmatriculare adusa din germania. nu luata din tara.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai daca seria de caroserie coincide cu cea din carte, nu. La RAR nu se apuca sa verifice calculatoarele.
Verifica toate mufele galbene (de airbag) de la calculator pana in airbaguri sa vezi daca sunt cuplate bine (fara idei crete sa pui curent pe ele sa vezi daca au continuitate Very Happy )
Skip ads

  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
ceva e ciudat... am schimbat iar controlerele de airbag. l-am pus înapoi pe cel original care are crash data înregistrat.
este adevãrat ca acesta in starea care este, nu mai poate fi folosit. dar am observat în valorile lui reale o chestie.

acolo scrie asa:

Configurare airbag: Șofer&pasager
Configurație pretensionare: Șofer&pasager
Configuraþie airbag lateral: Șofer&pasager ... vorbesc aici de controlerul original.


acum l-am înlocuit cu cel cumpãrat, iar la acesta avem:
în primul rand nu are crash data, acesta poate fi folosit.

aici avem asa:

Configurare airbag: Șofer&pasager
Configurație pretensionare: Șofer&pasager
Configurație airbag lateral: Nu este folosit ... vorbesc aici de controlerul achiziționat din dezmembrãri și care are același cod pe el ca și cel original, ca am zis sa îl caut în cod sa nu am probleme. și uite ca drept probleme am. temporar am dat afara mufele airbag-urilor de pe scaune și cu ele deconectate am pus testerul și am fãcut ștergerea de erori, surpriza cu ele scoase s-a șters erorile și nu mai am martor.

va întreb pe voi cunoscãtorii, e posibil ca doua controlere cu același cod, același tip de mufa, cu date identice inscripționate pe etichetã, sa aibã configurații diferite? ca atunci nu-mi mai bat capul și-mi mai cumpãr unul sa am colecție acasã Smile.

la programare airbag îmi da voie sa pun Configurație airbag lateral: Șofer&pasager, dar totodatã ma atenționeazã ca înainte de programare sa ies afara din mașinã Very Happy, citind asta, m-am abținut sa dau continua, nu sunt un profesionist sa ma bag asa adânc Sad.

voi ați mai fãcut asa ceva, e riscant? aștept un sfat... o pãrere. va mulțumesc.

Mulțumesc Anticipat!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stelian, nu confunda forumul cu restaurantul. Adica nu mai bate in pahar cu furculita sa vina chelnerul.
Da, e posibil ca 2 calculatoare cu acelasi cod, etc, sa fie programate in configuratii diferite
Trebuie sa il programezi pe ala nou, sa ii zici ca ai si airbaguri in scaune.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Este normal. Controllerul de airbag este unul, configuratia este alta. Stiu ca te anunta sa iesi din masina, dar nu ar trebui sa se intample nimic. La mine nu s-a intamplat nimic. Dar majoritatea op-com nu pot rescrie configuratia calculatorului.
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
bine prieteni. imi cer scuze daca am fost prea insistent Sad. voi incerca sa le programez. sper sa nu am surbrize Sad. multumesc mult !
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu te pricepi, iti recomand sa mergi la cineva care se pricepe. Te uiti peste umar, inveti...
Sa u ajungi sa pui unitatea in cap...
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
asta ma omoarã. mi-a trimis un prieten niste calculatoare de airbag sa probez. toate nu afiseaza nici macar valori reale Sad. imi zice ca nu pot comunica cu ECU. se poate asa ceva.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR