Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut .
Ca sa imi supar si eu parintii , m-am gandit ca ar fi frumos sa-i lipesc numerele masinii cu banda dublu adeziva ( Bison Car Tape , am inteles ca este cea mai buna ) , si sa-i decolorez marginea numarului , sa ramana tot numarul alb .
Intrebare : referitor la dezlipirea in mers am inteles ca nu sunt probleme , rezita in timp mult si bine , dar la dezlipire se mai duce de pe bara / portbagaj cu vre-o solutie ?
Intrebare2 : Din punct de vedere legal , poate sa-mi spuna ceva / faca ceva Dl.Politist pentru decolorarea numarului ?

Multumesc .
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da, sambata am luat-o pentru rama,,mai mai sa raman fara numere sa plec pe jos:))
Amenda tot am luat-o...
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ti-a dat amenta pentru ce ? ca ti-ai lipit numarul sau ca l-ai decolorat ?
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Decolorat.
De suport a zis dar a uitat pana a scris cred...
Teoretic au dreptate, practic....in loc sa alerge petardele de pe strazi care le cad arcurile pe drum...
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu cred ca are cum sa iti dea amenda pentru decolorarea benzii negre pentru ca numarul este in rest lizibil si deci nu pot demonstra ca tu ai sters marginea. Sunt care au primit numere fara acea banda de jur impreujur si eu stiu multi care au sters-o si nu s-a intamplat absolut nimic si nici nu au luat amenda...
ce au scris capetele de creta pe procesul verbal pe baza la care articol din lege ti-au dat amenda? iar la lipirea pe caroserie direct nu au ce sa comenteze si cu atat mai mult nu se poate da amenda pentru asa ceva fiind multe masini care din fabrica nu au gauri pentru prindere suport asa ca ai luat amenda aiurea...
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Numarul se monteaza pe suport in locul destinat, din pacate asa este lega...ca doar nu eram nebun sa iau amenda pe degeaba:)) din pacate asa este legal...de suport doar a zis ca de ce nu il am si atat...pe proces nu a mai scris de el nimic...doar de dunga s-a legat..
Amenda pentru numere a fost, modificare ilegala/numere false. In asa caz numerele se confisca si ca sa nu raman fara numere am doar amenda pentru ele...a fost o alternativa + fara talon
Stiu caz cu numar patrat pe spate care a ramas fara talon...
Stam sa ne contrazicem pentru ce am patit acum 4 zile?...
Si eu avut mereu fara dunga si am pe multe masini dar pur si simpli legal NU ai voie...se considera modificare ilegala/numere false. Chiar am fost intrebat cat am dat la Pipera sa imi faca numerele asa:)
A fost doar un ghinion ca am dat eu peste cineva care a respectat legea atata tot...
Ca idee si cu folie pe fata merg de 5 ani pe toate masinile si sambata am luat-o in freza si pentru aia...inclusiv ca nu am avut 2 triunghiuri ca instinctorul nu era valabil, bec de pozitie alb...etk are procesul verbal pana si amenda Smile)) daca nebunu s-a legat pana si de becurle de la numere ca erau albe si nu galbenul de fabrica..
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
stergi dunga= modificare numere care este ilegala
i-ti iau placutele daca se tin de treaba
sa vezi ce umbli dupa aceea sa le recuperezi.
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
De curand l-a oprit pe un prieten , si el le are decolorate si prinse direct cu suruburi , si l-a intrebat ca ce au numerele si el o zis ca s-au dus la spalatorie , si nu i-a facut nimic . Oricum nu cred ca risc sa le decolorez .. o sa le prind doar cu banda , ce sti cum face vre-o razie si sunt cei de pe judet si ca sa-si faca banii imi dau amenda sau mai rau , apai de cearta in casa cu parintii am nevoie Smile) .
Skip ads

  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Fiecare este liber sa creada ce vrea. Cangri are dreptate.
Ce am spus mai sus am patit eu zilele trecute si m-am ars bine! adica amenda pentru ca nu am avut 2 triunghiuri bla bla bla...absolut tot ce este in lege...asta este, nu vorbesc de ce a patit nepotu lu varu lu mamaie gasit pe o insula acum 46 de ani...
Repet si eu am aceste modificari de ani de zile pe multe masini si a fost sqa fie sa fiu ars odata...deci se poate:))
Nu am patit nimic pe folie de fata de 5 ani si ce era normal sa intru pe un forum sa spun puneti linistit pe mine de 5 ani ma doare la banana?
Vorbim din punct de vedere LEGAL. Noroc fiecare cum are...ca si pe titanic erau sanatosi dar au murit...NOROC!
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Am sa-l lipesc doar ca sa arate mai bine si-l las asa . Decat sa dau ban pe amenda mai bine fac altceva , tot la masina . Multumesc mult pentru sfaturi / pareri / experiente personale .
Sanatate .
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Weekendul trecut ( sambata dimineata ) m-am apucat sa imi lipesc si eu numerele cu banda dublu adeziva strong. Zis si facut ; afara uscat, toate bune frumoase , aplic banda , lipesc numarul, il pozitionez putin de tot stramb si am vrut sa il trag sa il mai pun o data. Am indoit putin numarul si nu am nai tras de el ca era insesizabil...asa tare tinea banda ! Duminica dimineata ce sa vezi, dupa ploaia de sambata seara, am gasit numerele cazute pe jos..bine ca nu au fugit cainii cu ele in gura prin curte Smile) le-am dat jos, am curatat banda de pe caroserie, am sters bine si uscat suprafata si cand sa lipesc din nou numai adera deloc banda fiind putina umezeala..fericit ca nu am pierdut nr pe drum am pus suportii inapoi si mi-am vazut de treaba.
  • SergioARG

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ai degresat bine si bara si numarul inainte de aplicare ? Adica le-ai spalat bine cu solutie de geamuri , sau cu orice altceva ? Poate era de vina si banda .. nu avea cum sa nu-ti prinda deloc a doua oara , ai pus alta noua sau tot aceea?
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am degresat. Cu putin diluant ca tot lucram cu el. Prima oara s-a lipit f bine ca nu am putut sa-l mai desfac dar dupa ploaie a cazut singur. Am incercat cu banda noua normal..
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Stai sa ghicesc, ai pus banda orizontal?
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da, ce importanta are ? dupa cum am spus, se pare ca s-a dezlipit la contactul cu apa, pentru ca prima oara cand am lipit-o, nu am mai putut sa scot numarul ; se lipise f.f bine ; in fine, i-am pus suporturile originale si le-am facut clean ; fara scris pe ele sau reclame
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai daca le-ai pus orizontal apa a stat pe banda, normal ca s-a dezlipit, desi nu stiu ce rahat de banda ai folosit ca bandourile mele la audi sunt prinse cu banda dublu adeziva de la Bison si tine bine, inclusiv la spalat cu vap-ul. Dar a costat 15 RON 1.5m de banda
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Trebui pus pe orizontala ca sa curga apa sa nu stea...
Daca nu sti macar adreseaza-te politicos, nu ce importanta are..
Omul a pierdut timpul sa iti de-a un sfat...
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pustiu_pst, probabil vroiai sa spui verticala Smile
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pardon "Smile) emotiile
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Adica, tie cum ti se pare ca m-am adresat...? raspunsul a fost Da, l-am pus pe orizontala si intreb ce importanta are, sa stiu si eu pe viitor, nu e logic ? multumesc de raspunsuri
TOt 15 lei am dat si eu..dar cred ca este mai mutla banda ; nu am luat-o pe cea mai ieftina, pe asta scria si STRONG...am luat din Baumax..
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR