Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • catalin1985

  • Mesaje scrise: 792
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2016 B16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ALEXXXL Stie cineva daca noul astra k se v-a produce si in china cu numele Buick Excelle asa cum s-a produs astra j?

DA ASA SE NUMESTE.
Skip ads

  • mihai_dorin

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B 1.4 XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Azi am primit si eu termenul de livrare, pe 20 iunie masina ajunge in Ungaria. Destul de repede tinand cont ca am dat comanda pe 27 aprilie.
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La tine s-au miscat repede! Banuiesc ca nu ai varianta ST..
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am observat un lucru un pic ciudat:
La o comparatie intre cele 2 variante: ST si 5D
-la ST, cand e portbagajul deschis, podeaua portbagajului e la aceiasi inaltime cu bara spate si cu scaunele pliate;
-pe cand la 5D, cand e portbagajul deschis, podeaua e mai jos decat bara spate, dar totusi, tot la aceiasi inaltime cu scaunele pliate!
Ca in pozele atasate
Skip ads

  • m3thos

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta cred ca vine la deschiderea de incarcare intre cele 2 variante. Gaura de incarcare la 5 usi e mai mica si scopul protbagajului nu e acelasi ca la ST.
ST-ul e facut cu gandul ca va fi folosita gura de incarcare mai des si cu bagaje mai voluminoase si mai grele si atunci faciliteaza utilizatorului incarcarea si descarcarea daca podeaua e la acelasi nivel cu bara din spate. Oricum usa protbagajului e total diferita intre cele 2 versiuni.
Se vede nivelul protbagajului in cele 2 poze.. cu acelasi autor :


  • mihai_dorin

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B 1.4 XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2016

  • Mesaj Privat
florin23i- Da, este 5d nu st.
  • bybybest

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
vladspaniolul a scris:
vizitator a scris:
GTC200 a scris:Masini de mijloc, pentru tot poporul sunt vw si opel, skoda e low cost si mai e si overpriced rau de tot pentru ceea ce ofera.
Astra K e concurent pentru Golf VII, nu Octavia III, asta poti citi si in autobild.de care e ziarul de casa al grupului.
Ca unii ajung sa dea pe o octavia aproape cat pe o insignia, aici intervine si lipsa de cultura, majoritatea sunt prima generatie care fac saltul de la 1310 la masini.


Nu te supara, dar detin de 4 ani o Skoda Octavia 2 face-lift si mi se pare clar peste Opel Astra, la toate capitolele. In primul rand ca e mai stabila, are punte independenta spate, scaunele sunt mai reusite, am suport lombar reglabil, spatiu in habitaclu si in portbagaj mult mai mare decat la Opel Asta. In plus masina e mai bine antifonata (mai bine decat Insignia, chiar daca nu iti vine sa crezi), iar interiorul la varianta business (pe care o am eu) arata f bine. Masina are 1265kg, ceea ce o face la fel de usoara ca un Opel Corsa. Detin 2 Opeluri in familie si, ca si calitate a asamblarii, mi se par sub Octavia.
Singurul plus de la Astra mi se par amortizoarele, care sunt ceva mai moi, ceea ce le face mai confortabile la mersul in oras (la Octavia ma cam zdruncin cand trec peste sine de tramvai sau gropi).

La Opel Astra K ceea ce ma atrage este motorul 1,4 turbo si 150 CP. La o acceleratie 0-100km/h de 8.3 sec mi se pare o optiune de luat in seama.
A fost cineva la test drive?


Ce ma amuza unii oameni care cred ca masinile de tip "LOGAN" sunt masini Smile) E cazul sa va mutati pe forumul de la SKODA, aici dezbatem "OPEL ASTRA K". Pe langa toate astea v-as invita sa megeti cu 180 - 200 km/h pe autostrada cu Octavia dvs si dupa veniti aici cu pareri si o sa avem ce sa dezbatem. La 120 km/h, cu cat mergeti dvs nici trabantul nu are voie sa aibe zgomot in habitaclu. Laughing

Masina se misca bestial. De altfel dupa test drive am si comandat_o. Astept demararea programului rabla si ma sui sa i dau biceeee😄😄😄
  • Michael

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
florin23i a scris:E ok ca are podeaua la nivel, dar totusi sub aceasta podea a portbagajului ramane un spatiu irosit, destul de mare, care nu are amenajate niste spatii de depozitare.
Am observat si eu acest lucru. Parca a ramas ceva neterminat. Se puteau castiga mai mult volum in portbagaj si mai multe spatii de depozitare. Plus ca sub podeaua portbagajului sunt si unele cabluri ramase la vedere, destul de expuse. Podeaua portbagajului este detasabila, ceea ce este OK, dar puteau sa o faca variabila, in genul Skoda Octavia Combi/Seat Leon ST.

In linii mari, imi place cum se prezinta. Sa speram ca va avea cat mai putine boli ale copilariei.

Asteptare cat mai usoara usoara celor care au comandat-o deja.
Skip ads

  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca in configurator nu existã posibilitatea de a alege un scut metalic pentru motor, am gasit after market , dedicat pentru opel astra k , la 470 lei ! o sa comand unul, pentru ca pe soselele noastre e nevoie de asa ceva !
  • mihai_dorin

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B 1.4 XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Mai gasesti si la 430 ron, dar totusi mi se pare mare diferenta intre preturi, aici ma refer la Astra J unde gasesti cu 280 ron.
  • deleted-50234

  • Mesaje scrise: 786
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
astazi am fost la dealer pentru a verifica daca a intrat in vigoare programul rabla si inca nu e ! asa ca am mai aruncat o privire la masinile din showroom si am descoperit ca hatchback-ul nu avea suspensie cu brat Watts ( Innovation 150 cp) , iar break-ul avea ( aceeasi motorizare si echipare) ! protectie pe interior la motor avea doar break-ul si m-au asigurat ca masina mea va avea ! mi-au spus ca din cauza unei greseli de sistem ( ceva cu actualizare preturi) mi-au facut un discount suplimentar de aprox.300 euro, in momentul cand am semnat contractul.....ce sa zic , merci ! din 4 masini , doar una avea terminatiile alea din cauciuc, la partea din fata, a pasajelor rotilor anterioare ! la fel m-au asigurat ca a mea va avea ! masina inca nu a intrat in productie !
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Greu cu productia asta! Mi se pare ca se asteapta cam mult la o masina.. Iar pe de alta parte statul cu rabla lui se misca si mai greu. Si eu am vb cu dealerul azi si zice ca e inca o luna pana ce incepe efectiv rabla.
Skip ads

  • m3thos

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
si la mine au trecut 2 luni de la comanda si inca nu a fost programata pentru productie, sper totusi sa o am pentru concediu in iulie.

pe o parte imi convine momentan sa mai intarzie putin (dar nu peste concediu) sa poata incepe si programul rabla .. si sa mai strang si bani Very Happy
  • guvo01

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2016

  • Mesaj Privat
In sfarsit, am fost sunat sa imi spuna ca e in drum spre Romania. Am comanda data din 20 ianuarie. 1.4, 150 cp, automata, 5 usi
sper sa si ajunga pana la sf saptamanii care vine.
  • florin23i

  • Mesaje scrise: 343
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Am citit o stire..
  • damnatu

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2015

  • Mesaj Privat
Rabla pentru pf probabil va incepe de pe 6 iunie
  • Michael

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Iar aici o stire publicata ieri in Jurnalul National: Cum se misca masina anului 2016
  • alexxxl

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Se asteapta foarte mult pînã vine comanda pentru ca ce-i de la opel au dat lovitura cu astra k sant foarte cãutate am fost de curând în franta si am vazut foarte multe adevaru e ca a-si dorii sa îmi iau si eu sa vedem dupã ce se da drumu la rabla
  • UnAnonim

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare. Cat va costa Astra k peste 4-5 ani second-hand? Question
Multumesc !
  • bybybest

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Va costa ca orice alta masina......60-70% din valoarea ei de achizitie. Acum depinde si de ce utilizator a avut si de km rulati.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR