Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • bencegt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna Ziua.
As avea o intrebare pentru persoanele care s-au aflat in situatia mea sau au cunostiinte in cauza.
Detin un Opel Astra F Caravan din 1996 benzina 1.6.Am primit 4 roti de aliaj pe 15 cu anvelope Pirelli 185/65R/15 88T.Rotile au fost luate tot de pe un Opel doar mai vechi putin si hatchback.
La vulcanizare mi-au spus ca nu le pot centra pe butuc pentru ca orificiul jentii este cu 1mm(masurat cu subler)mai mare decat butucul de pe masina si are un mic joc.Mi-au spus sa ma duc la un strungar sa imi faca niste inele pentru jenti si cu alea sa le montez.Acum circul cu ea fara inele si la o viteza de peste 80 km/h simt o teripidatie in volan.Un prieten mi-a zis ca nu trebuie nici un inel ca 1mm nu e mult si ca se pot centra si din prezoane.Altu mi-a zis ca mi se va rupe roata.
Pana la urma ma voi duce la strungar doar ca nu stiu cand voi avea timp.Voi ce ziceti?Este periculos sa circul cu ea asa?Se poate centra si din suruburi?
Multumesc si o zi placuta!
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
0,5 mm pe raza ( ca sa acoperi diferenta de 1mm ) nu iti face nimeni inele , pentru ca practic nu poate strunji nimeni un inel asa subtire ....
Si eu am genti fix ca ale tale (ma refer ,tot la diferenta de 1 mm ) si nu am probleme .
La tine problema , cu trepidatiile este fie din genti , ( nu sunt centrate bine ,lateral sau concentric ) fie din cauciucuri , acelasi lucru ,centrarea ...
Vezi prima data sa fie geanta centrata ca lumea si pe urma pui cauciucurile pe ele
Fix acelasi lucru am patit si eu , A trebuit sa centrez gentile pe un dispozitiv de calibrat genti .
Referitor la acel 1 mm ,prima data am pus o tabla subtire de alama de 0,5 mm , ca sa acopar acel ,1 mm ,dar la al doilea schimb de roti ,nu am mai pus nimic ( roata se centreaza singura in prezoane ) Nu am nici o bataie ..
Ps
Daca cauciucurile sunt reesapate poti sa ai bataia si din cauciucuri ,fie concentric fie lateral .Din cauza aceasta, eu a trebuit sa cumpar alte cauciucuri , asa rau bateau ...
  • bencegt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Salut si multumesc pentru raspuns.Eu am primit rotile direct cu anvelopele montate si umflate.Cel de la vulcanizare mi le-a echilibrat pe aparatul lor si a scos toate la 0.Cauciucurile nu sunt resapate,au fost cumparate nou noute in Germania si folosite acolo cc.2 ani.O sa ma duc azi iar la o vulcanizare cu speranta ca sunt mai priceputi sa vad daca le pot monta ei cum trebuie.Tu ce marimi ai trecute pentru jenti in talon/carte?Eu in talon nu am nimic specificat despre asta si in carte nu am apucat sa ma uit.Cineva mi-a zis ca pe masina mea merg doar 13 si 14 si imi ia politia talonu.
Ms!
  • cidul1

  • Mesaje scrise: 355
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Antara 2008 Z20DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
13 in nici un caz ,doar 14 ...Cauciucuri 175/65R14 , in noul talon nu mai scrie dimensiunea ,probleme , doar cu R.A.R.- ul ,
Nu mai da banii pe la vulcanizari ca nu rezolvi nimic ( o sa-ti spuna ca sunt O.K. )
Cauta in Cuj la tine un atelier de de recalibrat genti lovite , verificale la ei si tot acolo sa le echilibrezi
---S.C. Sigemo Impex SRL echilibreaza iar foarte bine (eu dupa probleme ,numai la ei le fac )
primul lucru vezi sa nu fie strambe , lovie descentrate gentile.....
  • bencegt

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Ms mult.O sa ma duc zilele astea.O zi faina!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR