Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ma gandeam sa aduc un motor din Germania cu km putini dar un pic mai mare,ca si capacitate! Ma gandesc ca cel de 1.2 ar merge fara probleme! Ma gandesc sa nu fie probleme la spatiu,sa fie mai mare decât cel de pe masina!
Skip ads

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Doar este acelasi sasiu, aceeasi caroserie. Smile

Dar totusi, crezi ca e rentabil? Mai degraba vinzi masina actuala si cumperi alta cu un motor mai mare.
Ma gandesc, ai batai de cap cu RAR-ul, manopera, piese, motorul in sine (~1000-1500e, cel putin).
Din cate stiu, 1.2-ul are discuri de frana mai mari, deci, alte costuri. Nu te gandi ca totul se rezuma la a 'tranti' un motor mai mare.
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Pun si eu o intrebare, poate banala pt unii. Am o Corsa C 1.2i, din 09/2001 si am incercat sa aflu daca motorul Z12XE este euro 3 sau 4. Am incercat sa aflu acele coduri cu R3 sau R4 la omologare dar nu am gasit nik. Nu am gasit pt k masina nu e inscrisa in Romania. cand am luat masina in 2004 mi-au zis ca e euro3, dar am vazut alte Corsa mai vechi cu cateva luni si au motor euro 4. Ma gandesc trebuie neaparat sa fac omologarea la RAR ca sa aflu? Am omis sa va zic ca masina e inscrisa in Bulgaria pt ca stiind ca e euro3 si taxa de inmatriculare fiind destul de mare, am preferat sa astept pana scade taxa...daca scade. Ma gandesc sa inscriu totusi masina aici la anul... Bafta !
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.0 are trei cilindri, motorul de 1.2 4 ... Ecu .... alt debitmetru ...
Eu zic daca vrei neaparat motor mai mare cumpara o alta masina Smile
Skip ads

  • strutzzy

  • Mesaje scrise: 236
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Vezi acest topic: https://www.clubopel.com/vie...ght=norma+poluare

Legat de inmatriculare vezi aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=19829
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
E Euro 4.
http://www.gmpartsworld.com...id=2&tab=spec
  • daniel_c

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Va muuulttuuumescccc! Nu credeam ca poate fi euro4...si eu am stat 3 ani crezand ca e euro3... Smile) bafta baieti! noroc cu voi!
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
adriancean a scris:Ma gandeam sa aduc un motor din Germania cu km putini dar un pic mai mare,ca si capacitate! Ma gandesc ca cel de 1.2 ar merge fara probleme! Ma gandesc sa nu fie probleme la spatiu,sa fie mai mare decât cel de pe masina!


Pe Corsa C cel mai mare motor e de 1.8.Din ce stiu, celelalte pe benzina sunt de 1.0, 1.2 si 1.4.Incape fara griji oricare din ele.
Skip ads

  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt sfaturi! Ma bate gândul la 1.4 dar asta ramâne doar in stadiul de "dorinta"!
  • angajatul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.Vreau sa cumpar o Corsa C si eram curios de diferentele intre modelele 2003/2004/2005 pentru ca tot vad in anunturi mentionat si subliniat uneori "an fabr 2003...model 2004!".....si sincer , in afara de buza aia cromata de la grila radiatorului nu am observat ceva, asa ca rog pe cei care stiu exact diferentele sa imi raspunda.
Multumesc anticipat Smile
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am posta de doua ori! Sorry!


Ultima modificare facuta de Batman la Sam 22 Dec, 2007 9:25 am
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat












Pe langa schimbarile de caroserie, care sunt evidente, au mai upgradat sistemul audio (s-a trecut e la CDR... la CD MP3), au aparut farurile cu lupa, s-au adaugat motorizarile diesel de 1,3 CDTI. Toate astea s-au intamplat in 2004. Sper sa nu ma insel. Posesorii poate stiu mai multe.
Skip ads

  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Ref. la modificarile estetice din interior expuse in pozele de mai sus, alea tin de nivelul de echipare. A mea e modelul vechi si arata ca in poza 2 Cool ...ba chiar mai bine ca are volanul in piele.


In rest, intr-adevar motorul de 1.7DTI a fost inlocuit de cel commonrail 1.3CDTI si barele fata/spate au fost modificate.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
La un moment dat gasisem 1.2 Twinport in Oradea. Nu-mi aduc bine aminte, dar cred ca pretul se situa in jurul a 1500 euro. Nu stiu exact, de ce sa vorbesc prostii. Cel mai bine iti rezervi o ora de Google si cauti la dezmembrari. Din cate am observat, prin vest ai sanse sa gasesti motor complet. Arad, Oradea. Le aduc din afara, de pe masini avariate.

Dar retine, daca ai motorul de 1L pe ea, s-ar putea sa trebuiasca schimbate si franele. Din cate imi aduc aminte, discurile de frana, cel putin, sunt mai mari pentru motoarele de 1.2 si 1.4 si sunt ventilate. Alti bani, alta nebunie.
  • adriancean

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Discurile de frâna si la mine sunt ventilate ,motor de1.0. Va multumesc pt sfaturi si recomandari si Sarbatori Fericite tuturor!
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand, difera spoilerele fata si spate. Cel cu facelift are grila fata cromata, indiferent de dotare, echipare. In functie de echipare, modelul cu facelift este echipat cu faruri normale sau cu lupe (faruri 3D). Dar nu te baza pe faruri, ca indiciu.
La modelul cu facelift, becul de ceata este pozitionat in partea inferioara a spoilerului spate si multe alte detalii, ce reies din pozele lui Batman.

Nu luati de bun, insa am inteles ca modelul cu facelift comunica un pic diferit dpvd al sunetului. CD30 MP3-ul este legat cumva de calculatorul masinii, precum in cazul Vectra C. Am inteles ca unele lucruri sunt memorate acolo, si nu in head-unit. In fine.
In mare parte, motorizarile difera. Cele cu facelift sunt Twinport (benzina), respectiv CDTI (diesel).

Din cunostintele mele, modelul initial era echipat cu motoarele de 1L, 1.2L, 1.4L, 1.7DTI.
Modelul cu facelift era echipat cu 1L Twinport, 1.2L Twinport, 1.4L Twinport, 1.3CDTI. Twinport are legatura cu valva EGR, de recirculare a gazelor. Motorul CDTI este CR.
Doar motorul de 1.2L a castigat 5cp la modelul cu facelift/Twinport.

Nu am luat in calcul motorul de 1.8L de pe GSi. Mihnea de pe forum are un GSi, daca doresti mai multe detalii.

Pentru cei cu diesel, a existat pe facelift si o versiune 1.7CDTI de ~100cp?
  • angajatul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsurile prompte. Smile Adevarul e ca pana sa le vad asa in paralel nu am sesizat diferentele de la spoilere.
Credeam ca e vorba de diferente la partea de sisteme gen ABS etc....Daca o sa mai am nelamuriri revin Very Happy.... inca o data merci
  • angajatul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pe langa schimbarile de caroserie, care sunt evidente, au mai upgradat sistemul audio (s-a trecut e la CDR... la CD MP3), au aparut farurile cu lupa, s-au adaugat motorizarile diesel de 1,3 CDTI. Toate astea s-au intamplat in 2004. Sper sa nu ma insel. Posesorii poate stiu mai multe.[/quote]

sa inteleg ca toate corsele de dupa 2004 care au facelift au si cd-mp3? sau scrie ceva de genul "mp3" pe player?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
CD30 MP3 e optional. Scrie pe el. Mai este si versiunea CD30, fara mp3.
Nici in ziua de astazi nu este inclus in dotarea standard mp3 player-ul, daramite atunci.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
angajatul a scris:sa inteleg ca toate corsele de dupa 2004 care au facelift au si cd-mp3? sau scrie ceva de genul "mp3" pe player?


Ce am vrut eu sa spun a fost ca au schimbat sistemul audio cu totul. Adica, s-a trecut de la CDR500 (spre exemplu) care era facut de VDO, la CD30 sau CD30 MP3 (asa se numesc ele comercial) care sunt facute de Delphi sau Blaupunkt (parca). Bineinteles ca CD30 sau CD30MP3 vin in functie de dotarea masinii. Nu ai automat mp3. Sper ca acum e mai clar.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR