Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • angajatul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
ok...merci....intre timp am vazut niste borduri de corsa la rezolutii mai mari si am vazut unde scrie..."CD...." cu mp3 sau nu .
Ma gandeam ca e si vreo diferenta estetica ceva, intre player-e dar am vazut ca nu.

tnx Smile
Skip ads

  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nelamuriri corsa z10xe 2001
stie cineva daca frana de serviciu actioneaza si rotile din spate
deci se schimba placutele de frana si acolo?
exista indicatori in bord cum sunt cei de ulei ; benzina
si pentru placute de frana ; lichid de frana ?

  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Hmm, din cate stiu se aprinde martorul ABS cand sunt uzate placutele. Dar nu te baza pe asta; s-ar putea sa nu fie in regula senzorul de pe placute (ca regula generala, nu numai la Corsa).

Nu ai placute de frana pentru puntea spate la motorizarea asta. Franele sunt pe tamburi. Si da, se actioneaza si tamburii.
Ai martor in bord pentru ulei. Ai indicator cu nivelul benzinei, turometru, etc. Smile Pentru lichid de frana, nu stiu sa fie, dar lichidul il pierzi doar daca sunt probleme cu instalatia, si ar trebui sa observi lucrul asta (pedala de frana moale, ramai fara ambreiaj-e hidraulic).
Daca vrei sa cumperi, mai bine te orientezi pe motorizarea 1.2.


angajatul, nu este nici macar o diferenta estetica intre CD30 si CD30 MP3, doar inscriptia aceea. Daca unitatea are 6 butoane, este Blaupunkt, iar cele cu 9 butoane, Grunding (n-am vazut pe Corsa C); dar asta e alta poveste, iar singurele diferente sunt la numarul butoanelor si ergonomie (mai buna la 6 butoane). Blaupunkt-ul au probleme la receptia FM de la noi. Inca nu se stie de ce, sau nu vor sa spuna. Din cauza asta a aparut acea varianta cu 9 butoane, facuta de Grunding. La Corsa C cu facelift, cel putin modelele fabricate in 2005 si 2006, headunit-ul comunica altfel, in acelasi mod precum la Vectra C si s-ar putea, chiar Astra H. Headunit-ul asta il regasesti pe toate Opel-urile.
Dar am intrat prea mult in detalii si nu stiu in ce masura iti sunt de folos, te intereseaza.
  • Razvanel

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Arges
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Vreau sa intreb si eu dak vreau sa-mi scot doua evacuari si renunt la toba finala cu cat i-mi creste consumul corsa 1.3 CDTI 2006
Skip ads

  • angajatul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:
Dar am intrat prea mult in detalii si nu stiu in ce masura iti sunt de folos, te intereseaza.


nicidecum Smile....tocmai de-asta am si intrebat.....pentru ca in curand voi cumpara o corsa....merci
  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
asa am auzit si eu ca daca asculti muzica tare iti sar mufele de la boxe si se ard si ele si cd-player-ul
oricum mai mereu ascult muzica cu basul la maxim si sonorul la fel si n-am patit nimic pana acuma
boxele si cd-playerul sunt de serie
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am 3 PROBLEME:

1: Un zgomot in spate la franare: fier pe fier, tiuit.
Cum aflu care-i buba?
Banuiesc ca este ceva din sist de franare dreapta-spate.
Cum vad cat sunt de uzate franele spate?

2: Capacele blocate pe vintil.
Mi-am luat in vara din Praktiker un set de capacele din aluminiu sau alt metal(aliaj) usor.
De cand cu zapada s-au oxidat si s-au sudat pe filetul valvei. Am incercat sa le desfac cu cheie, patent, tinut contra de valva --- nimik. Ori se invarte valva cu totul, ori nu se invarte deloc. In seara asta o sa incerca cu o suflanta de aer cald, cu WD40, cu o surubelnita cu percutie. Sper sa se desfaca.

3: Senzor temperatura DEFECT
Dupa un drum mizerabil (zapada, zgura, noroi) a inceput sa arate niste temperaturi incredibile: -40.0C, -37.5C, -20.5C.... etc
Acum temperatura pe care o indica este: --.-C, si asa se pare ca va ramane.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
1 - 99% saboti frana uzati;
3 - incearca sa scoti senzorul si sa-l cureti cu wd40, apoi cu apa, usuca-l si vezi daca mai face figuri.
Skip ads

  • iosifp_ioan

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Aseara mi-a fost lovita masina in parcare in fata blocului , faptasul ial de unde nui daca ma intelegeti, nu e problema mare dar mi-a spart stopuletul ala mic din dreapta spate si nu gasesc niciunde la mine in oras ma poate ajuta cineva? Am un opel corsa C 2001.
  • Cupidon

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
n-o sa-ti vina sa crezi si eu m-am trerzit cu acelasi stop spart
cu cioburile ramase putin super glue si mastik rosu l-am facut ca nou
mai rau a fost ca n-am reusit pana n-am dat bara jos
  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
As spala senzorul si cu apa si cu WD ... si cu orice altceva, dar unde este si cum arata?

Am rezolvat capacelele de la roti. Doar la una n-am reusit sa-l scot civilizat iar forta bruta nu-i kiar asa buna. Acum trebuie sa schimb valva.
  • goldeye3002

  • Mesaje scrise: 448
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Este prins pe grilajul de jos al spoilerului, pe acelasi grilaj pe care sunt prinse proiectoarele de ceata. La mine e pe partea pasagerului parca,l-am observat cand am dat spoilerul jos sa lipesc un suport de far crapat.Nu ai cum sa il ratezi.
Daca nu te-am lamurit ma duc sa fac o poza exacta
Skip ads

  • adrian.preda

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Merci. in cel mai scurt timp o sa-l rezolv.
  • iosifp_ioan

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cupidon a scris:n-o sa-ti vina sa crezi si eu m-am trerzit cu acelasi stop spart
cu cioburile ramase putin super glue si mastik rosu l-am facut ca nou
mai rau a fost ca n-am reusit pana n-am dat bara jos

nu pot rezolva cu super glue ca e macinat tot e varza dar am gasit un magazin la 30 km de mine care e beton ce vrei aduce baiatul ala nu originale dar bune
  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut tuturor opelistilor! As vrea si eu sa devin un posesor de opel si incerc sa-mi dau seama cum afli ce tip de euro e motorul din seria lui. Am auzit ca tipul de euro e a saptea cifra din seria caroseriei, a patra cifra din tipul motorului, etc. Rog pe toti cei care au idee daca se poate afla asa ceva si cum sa ma ajute cu un sfat! E un Corsa (C) din februarie 2004, motor de 1.2 litri benzina, adus din Germania. Am o copie dupa certificatul de inmatriculare partea a doua (Zulassungsbescheinigung Teil II) dar acolo nu scrie nimic. Multumesc anticipat!
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stai linistit! Daca e din 2004 sigur are Euro 4. Asta e motorul tau: http://www.gmpartsworld.com...d=32&tab=spec
  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult Batman pentru ajutor; nu e motorul asta dar am gasit pe link-ul dat de tine si motorul care ma interesa; asta este de 1199 cc si 55 KW (75 HP) la 5600 rpm. Dar sigur e euro 4 daca e fabricatie 2004? (cred ca pe site-ul GM ei pun oricum fabricatia cea mai recenta si sigur acela e euro 4, dar asta de pe masina din 2004? Nu stiu, poate tu te pricepi mai bine la chestiile astea, doar ma intreb.
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu raman la parerea ca motorul de pe Corsa C face-lift (2004) este 1,2 twinport (Z12XEP) de 80 CP. Dar poate tu stii mai bine.

Insa amandoua, fie ca e Z12XEP, fie ca e Z12XE sunt Euro 4. De asta poti fi sigur. Alte motorizari de 1,2 pe Corsa C nu exista. Nu exista variante initiale care erau Euro 3. Ambele motoare au fost Euro 4 inca de la aparitie.
  • Paun Mihai

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2008

  • Mesaj Privat
M-am linistit. Inseamna ca pot sa-l cumpar cu incredere. Nu m-am uitat pe seria motor dar sigur e de 1199 cc, nemtii nu scriau in CI niste valori asa, la oha, nu? Oricum mersi mult pentru ajutor si sper sa ne mai auzim pe probleme de tuning, nu tehnice (desi sunt inevitabile si astea). Ms!
  • marriusf81

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2007

  • Mesaj Privat
caut un service bun in bucuresti.va rog mult sa ma ajutati. am fost la doua service-uri si pur si simplu si-au batut joc de mine. sau uitat putin la i-a,nu au facut nimic dar mi-au dat diagnostic(bineinteles ca nu a fost acelasi) si mi-au luat banii. problema mea este ca am o trepidatie la toba si mai si scoate zgomot(nu cred ca la un opel corsa c cu motor de 1000 trebuie sa se auda tobele de parca sunt preparate). eu presupun problema este pe la tampoanele motorului iar trepidatia merge pana in toba. nu sariti in cap daca a mai avut loc discutia asta dar nu am gasit nimic concludent pe forum. ura!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR