Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • soryn sorynel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2015

  • Mesaj Privat
am uitata sa specific la un opel corsa c din 2003, 1.2 16v benzina...
Skip ads

  • deleted-35873

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Are si Corsa sotiei aceia problema. Dacã ploua zdravãn si sta masina mai mult timp nemiscatã in ploaie, la plecare Risti chiar sa te stropesti pe picioare. In plus nu mai scapi de miros de umezeala din masina.
Am mai citit pe aici pe forum si problema a mai fost expusã.
Când deschizi capota, in dreptul volanului , in partea dreapta, e o cutie neagrã si care are o garnitura la prinderea de caroserie care se macinã cu timpul indiferent dacã masina merge sau sta in garaj nemiscata.
Mi-a spus un fan Corsa de aici din DE ca ar trebui desfãcutã cutia si pus o garnitura. Aici in Germania exista un fel de furtun subtire din Silicon care il tai la dimensiune, il pui pe buza de fixare pe caroserie si prin strângere se preseaza si se face ca o garnitura perfecta.
Nu am apucat sa fac asta caci masina are garaj , nu sunt nemaipomenit de fortat sa o repar. Dar e nasol dacã sta afara si ploua .
Sper sa te ajute .
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Exact acolo e problema cea mare la Corsa C la cutia BCM-ului...si mai rar la pompa de servofrana.
Se demonteaza stergatorul stanga,plasticele apoi ai acces la capacul BCM. Eu am pus silicon Victor Reinz si problema a disparut
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Demontati ambele stergatoare, scoateti grila, la baterie degripant la greu ca altfel face poc surubul sau piulita, se curata si se greseaza mecanism stergatoare, se curata de mal/ broaste/cultura de salcam, se desfunda gaurile de scurgere inclusiv cea de AC.
Skip ads

  • razvi_gyl

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salut ! Stie cineva daca se potrivesc scaunele fata de Astra H pe Corsa C fara prea multe modificari spre deloc ? Multumesc !
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am facut si eu operatiunea de scos grila,baterie,suport baterie si am scos si spalat cam o jumatate de galeata de mal si crengute si toate cele.
Legat de cutia BCM,am facut-o si pe asta,bagat silicon si nu mai da apa la interior acum,
@razvi-buna intrebare. Daca ne ajuta un coleg cu Astra cu lungime,latime si distanta dintre gauri cred ca putem trage o concluzie.
  • czsilviu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cu ceva timp in urma intrebasem si eu, nu am primit raspuns, dar sunt in contiunuare interesat! In special de scaunul sofer cu cotiera, daca prind vreme buna si timp caut prin dezmembrari 2 scaune fata de Astra H bune si incerc sa vad ce iese, la prinderi in podea ma gandesc ca sunt identice, am dubii la cablajul de airbag.... dar poate se potriveste la mufa!
  • Vita_Fresh

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Braila
  • Masina: Combo 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cand o sa ajung acasa o sa ma uit si eu la un H sa vad cum sta treaba. De mufa nu cred sa fie problema,daca se pot scoate pinii din una si muta in alta.
Skip ads

  • soryn sorynel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2015

  • Mesaj Privat
va multumesc pt raspuns..am vazut ca acolo in dreapta acolo la cutia aia are mal:)) da ma uda pe picior inauntr daca statea in ploaie imi curgea inauntru...trb sa desfac si sai pun silicon,,,multumesc frumos
  • soryn sorynel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2015

  • Mesaj Privat
si mai un lucru daca trece de 15grade afaea ii cam urca apa dupa 90 in oras are voie? undeva 95 e normal? tot corsa c 12 16v
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Da.E normal.
  • soryn sorynel

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2015

  • Mesaj Privat
ms
Skip ads

  • k0sm1nutzu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salut , am un opel corsa c si recent mi-am achizitionat un subwoofer .. Bun... Toate bune .. L-am probat tot treaba rost .. Acum sa-l montez cu firele mascate prin masina .. Problema e ca nu gasesc nici o "iesire" care sa imi dea voie sa trag firul rosu de la borna in masina .. Daca stiti si puteti sa-mi puneti o poza .. Va multumesc !
  • Rhea Mihai

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturos sunt proaspat detinator al unui opel corsa c din 2006 pe motorina si imi pare bine ca exista acest forum dedicat. Cu siguranta or sa mi fie de folos majoritatea informatiilor despre masina mea aflate pe acest forum. Deja dupa vreo 30 min am aflat cum sa resetez alerta *Insp* Smile
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salutare.
Sunt intr-o dilema deoarece vreau sa imi iau o corsa c 1,2 16v an fabricatie 2001-2002. Am auzit de la unele persoane ca motorul nu ar fii durabil la numarul de kilometri parcursi cu el. In sensu ca undeva pe la 200000 km motorul trebuie refacut fiind un motor de turatie . Este adevarat acest zvon?

Multumesc
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Zvon si da si nu.
Daca motorul a fost intretinut duce si peste 400,000km.
Neamtul isi bate joc de masini, schimba uleiul la 30,000km si evident pune ieftineala, motorul incepe sa pape ulei, nu mai ies noxele. E adevarat ca la aspect masinile arata foarte bine, trebuie verificat sa nu pape ulei si sa nu tacane la cald, fara erori etc.
  • zcatalin

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Eu am corsa 1.2, 16v din 2002, are acum 271.000 km, din care aproape 200.000 facuti in Romania. Imi consuma cam 1 litru de ulei la 8000 de km. Tot la 8-10.000 de km ii fac si revizia. Distributia nu a fost schimbata. E chiar rezistenta masinuta, desi o conduc fara mila, nu pica piesele asa usor. Ca orice masina, pana la urma, toata treaba e sa o intretii, sa nu lasi defectele sa se adune. De 40.000 de km am pus si gpl pe ea, merge de rupe.
  • paul-tm

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da treaba cu nemti asa este, nu mai e nici acolo ce a fost o data.
E bine ca duce motorul daca a fost intretinut, atunci pe 1,2 o sa merg.
Oricum eu vreau sa o iau inamtriculata in principiu. Daca totusi motoul manca ulei ar trebui sa se vada pe teava de esapament la finala, cand motorul merge in parametri teava e ruginita fara depuneri din ce stiu. Dar o sa mai merg cu cineva si o sa o verificam in turatie sa nu scoata fum, gaze carter,depuneri la capacul tacheti.

Din ce stiu la tabla ar trebui sa stea bine, avand caroserie galvanizata. Din ce stiti la partea de tabla sunt zone in care poate sa rugineasca?
Multumesc
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, sunt astfel de zone. Acolo unde masina a fost lovita si reparata, sau pe reperele schimbate cu ieftinaciuni.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Nu e vorba numai de repere.
Reperele pot fi si ieftine. Conteazã si cum a fost vopsit!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR