Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • marra

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
merci mult de sfaturi, asa ma gandeam si eu dar nu eram convins ca e mai bine.
Skip ads

  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut, vreau sa imi schimb corsa C cu una D. Problema este ca am gasit 2-3 variante si nu ma pot hotara. Nu am vazut decat una din ele.
1. 2010, 73000km,90cp, 6600 E, alb
2. 2011, 26000 km, 85cp, 7800 E, alb,
3. 2011, 39000 km, 85 cp, 7400 E, negru

Ma gandesc mai mult la cele din 2011, desi cea din 2010 e mai ieftina si are 90cp. Ca dotari sunt f asemanatoare, diferenta proiectoare si 2 airbaguri laterale. Aveti vreun sfat ? Asta si in fct de cat iau pe corsa mea.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu cumpara cu DPF si daca o freci prin oras cumpara o benzinara.
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
DPF ?
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Adica filtru de particole
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am inteles. Pai toate 3 sunt pe benzina, motor de 1.2. Ele au asa ceva ? Care e motivul pt care ar fi de evitat ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Benzinare de 1,2L la asa caluti ?
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
da, pe Corsa D vad ca asa sunt. Motor S-D/KN11 cu 63 KW. Doar primul are motor de 1.4
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Benzinarele de 1,2l motor Z12XEP au 85cp, doar Z14XEP adica 1,4l are 100cp.
Acum info de an, km, culoare este aproape ZERO.
Masinile albe, rosii, negre nemetalizat culori ieftine si dotari ioc denota masina de firma = birjarita, lovita, intretinere pauza
Exista masini albe ca e culoare eleganta cu ceva dotari, alea provin de la pf care de regula au avut grija de ea, ca in service nu schimbau aia-aia si pe factura aparea asta este.
Idea e nu parfum de noua, an si km , casti ochii sa nu fi fost pocnita ca rugina apare si nu te intreaba daca are voie. Doi ar fi motorul daca e ok, nu cu resturi de filtru ulei prin el.
De obicei cele noi apar la modul leasing si pocnita binisor, ala o da la dealer sa se spele pe cap cu ea. Sunt destule cazuri pe forum cu dealer mare care se jura ca nu fura...ba punte stramba, ba revizie ioc dar ei spuneau ca da si tot asa.
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Cel mai bine sa te duci cu un mecanic priceput si cu tester la el Very Happy
  • wappy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Diferenta la corsa d benzina este imensa intre versiunile 2010 si cele 2011.
pana 06.2010 - motoare euro 4 ,cele cu Z (Z12xep,Z14xep...)
06.2010 - 2012 - motoare euro 5 cele cu A (A12XER- 85 cp),suspensia fata a primit arcuri mai moi si o bara antiruliu cu diametrul mai mare, care beneficiaza de bucsi reproiectate. Toate amortizoarele au fost revizuite, iar geometria directiei a fost si ea modificata,precum si recalibrarea servodirectiei. Consum cu 13% mai mic.
  • Lucian_bv

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2011 A13DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri, a ramas doar una, cea din 2011, benzina, 1.2. O sa o vad in detaliu vineri si cine stie. Si apropo, nu stiu unde sa public ”stirea” dar daca este cineva interesat sa cumpere o Corsa SH de la un anume dealer din BV sa imi lase un mesaj si o sa ii dau cateva detalii. Poate ei le spun sau nu, poate apare in cartea service, dar e mai bine sa mai afle si din alta parte...
Skip ads

  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Va salut.

De ceva timp tot incerc sa strang niste banuti pentru a achizitiona prima masina si tot rasfoiesc forumurile de marci auto. M-am oprit la Opel, dupa ce am avut intentia sa-mi iau o Solenza.

Fondurile sunt cam mici (2700-2800 euro), intrebarea mea este daca as putea sa gasesc ceva din 2001-2002, nu am pretentii foarte mari ( poate sa fie si in 2/3 usi, dar sa aibe AC, nu m-ar deranja zgarieturi pe bari). Si nu stiu daca sa o iau inmatriculata, sau sa iau adusa de afara (mentionez ca am o persoana care aduce din Germania, este o ruda a unui var).

Respectivul a adus acum o Corsa C din 2002, motor de 1.0, AC, geamuri electrice, proiectoare, etc. Este in 2/3 usi si pe cea din dreapta e o sectiune maricica de vopsea matuita (atinsa si reparata, banuiesc).Din ce am citit pe forum, nu prea e ceva de motorul 1.0, as opta pentru un 1.2.

Am gasit cateva pe autovit si planuiesc sa le vizitez in cursul saptamanii viitoare, desi speram sa gasesc ceva pe forum in banii astia.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In banii astia poti gasi masina inmatriculata si foarte buna, treaba e sa cauti.
Sfatul meu este sa fie in 5 usi, AC daca faci extern ca in oras pe 2 km este zero, ABS la voi in zona in oras mai rar, extern neaparat. In rest te descurci si cu oglinzi manuale, geamuri cu manivela etc. Idea e sa fie buna masina si implicit motorul ca nimeni nu are chef sa mai bage in ea 500euro asa scurt.
Citeste la Agila si Corsa bolile lor curente ca sa stii cum verifici masina.
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsul rapid. Am citit tot topicul si in mare parte stiu la ce sa fiu atent (ma rog, nu eu, ci mecanicul care o sa ma insoteasca). Daca gasesc una in 2 usi ingrijita, in banii care-i am, nu ma voi uita mai departe (sunt tanar, n-am nevasta,copil Very Happy). Am rasfoit nitel pe internet si am gasit asta :

http://opel.anunturi-auto.4...-2-11301557.html#

Tin sa precizez ca nu din cauza stralucirii caroseriei sau a tobei sport m-am oprit la ea. Ce ziceti, e masina manarita sau doar foarte foarte ingrijita ? O sa dau un telefon in cursul zilei de azi sa vedem ce are de zis proprietarul Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pare ok dar vezi teava de esapament sa fie perfect curata, eu o vad neagra deci rk motor si asta costa. Ca pret oferi 2200 maxim 2300 euro.
  • baiku

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
E ciudat totusi cum marea majoritate "confunda" EPS cu ESP Smile.

@dancuciureanu "deci rk motor" explica te rog Very Happy.

L.E. : I-am dat add pe Y!M si omul este foarte convins ca are ESP (tot zice ca are servo electric si eu tot ii zic ca e EPS, nu ESP si ca sunt 2 sisteme diferite Smile ). Of, oamenii astia nu mai stiu ce masini conduc .
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
rk motor inseamna segmentare, si intreabati prietenu cat te costa una adusa din germania luata de la proprietar nu din parc cas manarite prin parcuri ca idee
spor la cautat
  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
RK-ul consta in demontarea totala a motorului si inlocuirea pieselor uzate, mai vezi airbag sofer ca e schimbat.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ups ca nu am studiat bine pozele, airbag sofer este schimbat ca are alta nuanta, deci este sigur lovita binisor si vopsita toata. Capace volan fara airbag si planse bord china se cam gasesc, evident nu mai ai airbag ci rezistente si SRS rescris.
Tu mai cauta pe forum, ai cum sa intri pe mesajele lor si vezi istoric masina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR