Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
buna dimineatza la toti opelisti ! am si eu o intrebare la voi ? am probleme cu franele pe spate. am schimbat cilindrul receptor si acum ma confrunt cu o problema ! sabotii trebuie sa-i schimb : dar...... : sabotii mei au latimea de aproximativ 3,6 mm 3,7 mm si nu gasesc asa mici ! intrebarea mea la voi ? se potrivesc sabotii de cielo ? a mai schimbat cineva ? am un opel kadett din '91 motor C14NZ. va multumesc si astept raspuns !
Skip ads

  • varu_vyyp

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Eu raspund tot cu o intrbare.....de ce cand pun frana imi tremura masina, mai ales can tin picoru pe ambreaj sau ii pe liber? de la ce sa fie? tremura mai mult fata.
  • stefan_pn

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Posibil discuri ovalizate.
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
sau posibil sa nu ramana cilindri receptori blocati ! asa cum mi sa intamplat si mie ! eu am schimbat si cilindri receptori si sabotii de frana ! si acum nu mai am treaba !
Skip ads

  • LGS

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
discuri ovalizate 100%. si eu am avut problema asta, daca nu ai turnat apa rece pe ele incearca sa schimbi si chitul de reparatii( de cielo, cand ceri chit de reparatii zici pentru cielo cu disuri neventilate)

sabotii merg de cielo, am kadett din 88 diesel si am saboti de cielo.
  • varu_vyyp

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1987
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu am masina de putina vreme si nu prea am mers cu ea....a mai si stat 3 luni pe dreapta pana am luato eu, mai tare tremura sau cum sa zic maerge gafait cand pun frana incet, daca pun mai tare atunci reduce mai brus si nu mai merge leganat.
am o clega de serviciu care conduce un bmw si cand am mersi cu ea acelasi lucru lam sesizat. la ea sa remediat dupa cum zice ea prin echilibratul de roti. imi este greu sa mai cred asta finca am schimbat jantele de pe fata cu tot cu cauciucuri si sunt echilibrate si in stare buna si face la fel.
o sa verific placutele de frana si discurile de pe fata, ce dimensiuni trebui sa aiba ( dincul ca si grosime si ferodourile ) de unde si la ce pret pot procura altele ? va multumesc !
  • senxei

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salut tuturor, am o Astra Caravan F.
e cineva care ar putea sa imi spuna daca e greu sa schimb un cilindru receptor frina? adica daca sint anumite lucruri de care trebuie sa tin cont la schimbarea lui... si daca imi puteti spune o ordine in care trebuie facute lucrurile? presupun ca nu trebuie doar sa scot niste suruburi si sa le pun la loc dupa ce il pun pe cel nou... Very Happy Smile
multumesc pt raspuns!
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
salutare senxei ! nu sthiu chiar bine dar te ajut cum pot .pai hai sa o luam cu inceputul : dai roata jos , frana de mana o lasi in jos , deci nu trebuie sa fie trasa. desfaci piulita care vine pe axa la mine este de 30 , scoti maioul de pe tambur , aici trebuie sa ai mare grija (sa fi atent cum scoti arcurile si sigurantele ) ca trebuie sa le pui la loc . in spatele tamburului este un surub care prinde cilindrul receptor si conducta de frana amandoua trebuie sa mearga cu cheia de 10. ai scos cilindrul receptor , fuguta cu el la magazin sa iei aceeasi piesa . nu stiu daca am spus toate operatiunile , rog colegii sa mai completeze ! o seara buna !
  • senxei

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc mult corbul5, ieri am reusit cu indicatiile tale sa o scot la capat. zic eu ca am facut treaba buna nu prea am priceput eu exact care sa fie maioul acolo- daca imi ziceai de ceva sutiene sau chilotei cred ca imi era mai clar! Smile) - dar am reusit sa il schimb. partea proasta e ca piulita de la conducta care intra in cilindru era ruginita si am taiat conducta pin la urma. asa incit acu tre sa schimb si conducta si am fost la magazin si zic astia ca se vinde doar la metru conducta respectiva. si nu stiu de unde sa iau un aparat de bercluit - asa ceva mi-a zis cineva ca imi trebuie ca sa ii fac gornitele necesare si apoi nu stiu de unde sa iau si o piulita olandeza pe masura - cea care a trebuit taiata intrucit era ruginita. sa mai caut pe la mesteri poate am ceva noroc. era buna si putina benzina la mine in momentul schimbarii daca tot desfacusem, ca sa curat acolo, ca era numai cocleala neagra. cred ca de la lichidul scurs si de pe la praf, rugina si "alte alea" probabil... da am momtat roata la loc si nu stiu daca o sa mai desfac inca o data. mai vad. oricum e bine de stiut pt cei care se mai apuca sa faca treaba. inca o data, multumesc mult! daca nu si mai devreme, revin sa va zic cum merge frina cind termin treaba. Smile
  • corbul5

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Kadett 1991 tipul C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ma bucur ca ai reusit sa faci treaba ! nu am dat detalii exacte dar vad ca ai reusit ! drumuri bune si fara evenimente !
  • senxei

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2008

  • Mesaj Privat
nu m-am bagat la altele, doar am desfacut ce trebuia adica cilindrul si conducta. la arcuri si alte cele nu am umblat. oricum, sarut mina! drum bun si tie! ca sint atitia idioti pe strazi.... Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR