Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
din cate stiam, la autocrew lucreaza ca ceva sef John, care a fost la BTM...dar nu sunt 100% sigur...
Skip ads

  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
John sau Ionut este sef service. A lucrat 5 ani cu baietii de la BTM, pe vremea cand era in 2 Baieti. Este specializat pe Opel si tine mecanicii din scurt, ii verifica la fiecare miscare.

Tot el se asigura ca reparatia a fost facuta corect si deseori iti cere permisiunea sa ii lasi masina sa faca o proba pe bulevard (capat Sirajul vechi si inapoi in service).

Nici eu nu am crezut ca fac treaba buna acolo. Dar Orepan face parte dintr-o retea internationala de service-uri prin franciza (cauta un pic pe net si ai sa vezi ca isi impun un anumit respect si sunt si bine pregatiti mecanicii). Am fost la recomandarea unui prieten, care se duce la John de 5 ani (si in timpul asta a avut tot felul de masini - Opel Astra G, H, VW Golf 4, Toyota, Honda - ca sa vezi ca mecanicii de acolo chiar se pricep la mai multe marci).

Mna, eu iti recomand...si daca vrei sa mergi la service pe o recomandare telefonica, imi spui si pot sa ii dau un telefon sa ii spun ca ii aduc ca si client un prieten pt ca am fost multumit de serviciile lor. Cum doresti. Smile

Weekend fain.
  • vladbobu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos, le-am trimis acum un mail sa cer o oferta de pret si le-am zis ca am mai multe recomandari de pe acest forum.
  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ne anunti si pe noi ce rezolvi si ce oferta ai primit! Smile

Sa auzim de bine.
Skip ads

  • vladbobu

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

Am reusit sa fac revizia si schimbul de distributie la service-ul Auto Crew Orepan si deocamdata sunt multumit.
Costurile totale au fost de 1530 ron din care 300 ron manopera (o parte din piese le-am cumparat eu si aici ma refer la consumabilele pentru revizie - MANN).

Toate cele bune!
  • ctin.ciobanu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Opel Vectra B Caravan 1.6 benzina din 1998,196000 km.
Problemele sunt urmatoarele:
-da in nas, ca si cum nu s-ar alimenta cum trebuie motorul;
-trage foarte greu (nu mai am demarajul cum trebuie)-partial rezolvat -am scos un furtunas de la un vacuum( acum parca se misca mai bine:);
-schimbat anul trecut ambreiaj (rulment,placa,disc-noi -Valeo)+volanta second iar anul acesta pompa de ambreiaj-problema e ca am pierderi din vasul cu lichid de frana (care a fost schimbat si asta dar banuiesc ca nu e acelasi tip),iar dimineata, daca actionez de 2-3 ori pedala raman fara ambreiaj;
-problemele obisnuite la trenul de rulare dupa o iarna grea si o primavara pline de gropi-troncanituri,urlete in curbe...
Va rog sa-mi recomandati un service sau un mecanic serios care sa nu ma usuce de bani.
Multumesc!
  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu iti recomand AutoCrew (Orepan) Service din bd. Poitiers. Detalii despre ei gasesti mai sus. Am mai recomandat ceva persoane sa mearga la ei, + ca ei mi-au castigat increderea si de acum am sa ma duc numai la ei, indiferent de ce masina voi avea.

Drumuri bune!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am fost si eu la Autocrew si, intradevar, baieti buni si preturi bune. Incarcare freon, schimbare supapa presiune AC, strans fulie AC, dibuit si lipit fir intrerupt temperatura AC, geometrie directie, echilibrat o janta, schimbat lichid de frana, 410RON. I-am gasit acolo pe John si Marius de la BTM, baieti de nota 10.
Skip ads

  • scanx

  • Mesaje scrise: 679
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2009

  • Mesaj Privat
La primul service vazut de masina mea, am avut de-a face cu cei de la Robby Car de pe Poitiers si la sfarsit m-am ales cu 2 pini de la ECU indoiti care faceau scurt cu cei de langa ei. Problema am rezolvat-o eu bineinteles, dar concluziile le va trage fiecare ( posibil neatentie, necunoastere, etc....).
Am ales acest service pentru ca este langa job si am putut asista la aproape ( 70% ) toate operatiile facute, de frica sa nu f... meciu careva, dar degeaba.
Deacuma doar reglaj geometrie mai vede masina printr-un service.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare

Imi incerc si eu norocul, desi nu prea am sanse Smile

Maine dimineata urma sa plec in concediu cu masina, iar asta-seara am constatat ca nu mai functioneaza instalatia de AC (baga doar aer cald).
Exista vreun service in Iasi deschis pana mai tarziu, sau macar deschis devreme sambata dimineata?
Sper sa nu fie vreun defect mai dificil de rezolvat, si sa fie doar freonul.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Recomandati-mi va rog un service unde sa imi repar instalatia AC la un Astra H ?
Nu e freonul, pentru ca am vrut sa il inlocuiesc, dar nu a fost nevoie.
Probabil e ceva electric.. sau cine stie..?

Ma gandeam la BTM sau Automayer de pe splai bahlui.
Fac si revizia de 6 ani cu aceasta ocazie.

Ceva pro/contra ?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai facut un tester sa vezi ce presiune freon vede calculatorul ?
Skip ads

  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu.
Din pacate a picat cu o seara inainte sa plec in concediu Sad
Nu am avut timp de investigatii. Am fost la service Reno din Podul de Piatra sa pun freon (crezand ca asta e problema), dar mi-au zis ca nu e asta, si ca e nevoie de investigatii mai amanuntite, de care eu nu am avut timp. Au spus ca banuiesc ceva electric.
Nu baga deloc aer rece, doar aer cald. Nu stiu sigur daca cupleaza compresorul de AC pentru ca nu remarc o scadere f mare de turatie cand in cuplez/decuplez. Se misca putin acul, dar parca inainte se simtea mai mult diferenta.

Acum ma intorc din concediu si vreau sa o rezolv.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cand te intorci investigam si vedem cea mai buna rezolvare. Daca ai modul clima fa un reset, cauta cum.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am climatronic. Am cautat pe forum despre reset, dar nu stiu daca se aplica la Astra H pentru ca nu am buton de "off". Eu trebuie sa intru intr-un meniu si sa bifez/debifez o casutza.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
se pare ca e fulia dusa. Cei de la BTM nu imi pot aduce decat originala (f scumpa) la acelasi pret cu un compresor intreg de la alt producator. Aprox 1300 RON. Nush ce sa fac... Sad
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am schimbat compresorul, bielete antiruliu + altele (revizie) la BTM Grup.
Multumit de serviciile lor, ca intotdeauna.
  • wizake

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 1.4 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu alta intrebare.
A vopsit cineva masina la Ande Motors? Dealerul Opel?
Ma gandeam sa imi repar niste zgarieturi pe casco, si pana acum, cand a fost vorba de tinichigerie am fost la G&P.
  • cocoalex24

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Are cineva vreo informatie despre service-ul Piccaso? Am avut un accident cu masina si mi-a fost recomandat ca service bun. A vopsit cineva la ei?
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
wizake a scris:Revin cu alta intrebare.
A vopsit cineva masina la Ande Motors? Dealerul Opel?
Ma gandeam sa imi repar niste zgarieturi pe casco, si pana acum, cand a fost vorba de tinichigerie am fost la G&P.


Dupa cate stiu de la un coleg cu AstraJ, thinichigeria se face inca la Caremil. Fac treaba buna.


@all
Schimband subiectul, iar tre sa dau nota mare pentru Autocrew/Orepan. Ieri dimineata m-am trezit cu un P0001-04, circuit deschis la electrovalva de pe inalte. Marius m-a rezolvat si de data asta, iar a fost un fir intrerupt undeva jos prin bara fata, ca si la problema cu AC-ul. Se pare ca tre sa spal mai des masina iarna, sarea de pe strada imi omoara cablurile. Oricum, noroc de Marius ca se baga la rezolvat probleme ciudate, sunt convins ca la alte service-uri m-ar fi trimis imediat sa imi cumpar electrovalva sau chiar un ECU.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR