Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Colegii din Iasi imi puteti recomanda un service bun si de incredere cu oameni priceputi ptr. un opel Vectra b 1.6 2001?
Skip ads

  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu ma poate ajuta nimeni privind un service in iasi?
  • KBA

  • Mesaje scrise: 342
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
optiuni sunt mai multe..daca rasfoiesti putin treadul asta o sa gasesti si pe cei buni si pe cei de care sa te feresti.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Un meserias in tinichigerie care lucreaza pe cont propriu sau un service ok unde as putea sa-mi fac aripile spate la o vectra b din 97 ca au un pic mai multa rugina daca poate cineva sa-mi recomande in IS. Ms
Skip ads

  • alexey

  • Mesaje scrise: 861
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Dragos ai MP
  • astra_bubu

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2010

  • Mesaj Privat
A fost cineva recent la Auto Hunter pentru vopsit? Am incercat sa intru pe site-ul lor si e suspendat. Am auzit numai de bine de ei si ma gandesc sa le fac o vizita. Am de vopsit spoiler fata, de rezolvat putina rugina la aripi, dar masina are o culoare mai pretentioasa.
  • cyber

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, am si eu o problema cu astra mea de curand mi-am schimbat la un service in tg-frumos kit amb+pompa amb, sa fie 7k de km de atunci de fiecare data la vale cand o las in 1-2]frana de motor o tine la 1 mie maxim doar ca se aud niste pocnituri parca sar rupe ceva... acum vreo 2 sapt tot acolo am schimbat arcuri fata spate, bucse spate,capat bara, cabluri frana de mana, cilindri,flanse curatat egr, doar ca masina mea nu mai avea zvacul de la 1800 se simtea abea pe la 2 mii in treapta 2...ei acum la fel dupa curatarea egr-ului mi-a spus ca am joc si ca se anuleaza singur...ce parere aveti ?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Saptamana trecuta al fost pana la Gura Humorului, ca am avut concediu, si pe la jumatea drumului masina a inceput sa-mi faca ca un tractoras in special la turatii mici, trepida volanul si la motor se aude o usoara "bataie" dar care cica nu e de la tacheti. Am o Vectra B din '96.
Am fost acolo la un meserias, a ascultat-o si mi-a zis ca e sparta toba si posibil sa mearga in 3 cilindri si ca bujia de la un cilindru ar functiona doar la turatie mare. Neputand suda respectivul, am mers la un service si mi-au sudat finala, au pus-o inapoi fara acele arcuri care preiau din vibratii ca cica nu era nevoie de el (le am in portbagaj) si n-a mai sunat ca un tractor, a ramas doar mica problema la motor. Am mai mers vreo 2 zile prin Iasi si a inceput sa faca ca o masina de curse, m-au uitat dedesubt si ghinion s-a rupt intermediara exact dupa flansa de imbinare cu finala.
Ce imi recomandati? sa merg la dezmembrari sa caut tobe cat de cat bune, sa-mi iau noi ieftine (am vazut ca fac cei de la Tess Conex) care sa rugineasca dupa un an sau sa incerc sa sudez?
Pentru sudura as vrea o recomandare cat mai aproape de CUG sa nu merg mult ca e posibil sa raman si cu intermediara pe drum.
La motor am sa verific bujiile/fisele daca nu... cunoasteti un meserias bun pentru o revizie capitala/segmentare?

PS: scuze daca am fost prea lenes sa citesc toate cele 24 pagini ale topicului, incepand cu 2006 incoace.
Skip ads

  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Aoleu colegu da te-au nimerit bine problemele! Inainte de a cumpara alta toba ar trebui sa te intrebi de ce s-a rupt nu crezi ? poate nu sta bine fixata, arcurile de care zici crezi ca nu au si ele un rost acolo? nu cred ca le-a pus neamtu degeaba, si apoi in functie de buget poti cumpara una sh sau noua Smile si schimba bujiile ca nu costa mult si nici nu e foarte complicata treaba, exact simptomele tale le-am avut si eu cand imi mergea doar in 3 bujii trepidatii si sunet ciudat si fara putere, si vezi ca iti consuma si mai mult masina daca nu iti merg cum trebuie bujiile.
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
stiu eu de ce s-o fi rupt Smile, eu i-am zis lui nenea mecanicu ca mai iese abur/fum pe la intermediara, dar el a zis ca nu are nimic, poate pentru ca e un chin sa dai si intermediara si finala jos. Acuma cred ca era mai bine sa se chinuie nitel ca acuma e si mai greu sa potriveasca unghiul la flanse care cred ca au fost sudate si ras-sudate in trecut.
Acuma de la umezeala tobele se subrezesc in timp si ramai ca foitele de tigara, finala mi-a frecat-o cu o perie de sarma si era ciuruita pe ambele parti de rugina.
Sunt noi facute de o firma de aici din Iasi dar nu prea imi inspira incredere: la finala gasesc pe net preturi de 450 lei, iar la ei e 150, ma rog, daca sunt actualizate preturile.
Acele arcuri m-am chinuit si eu sa le pun in trecut, dar pentru ca flansele au fost sudate aiurea candva nu stiu care mai era utilitatea lor, in fine, nenea a rupt suruburile cand le-a desfacut si a pus altele... poate aveau capatana mai mica sau erau prea scurte sa mai agate si arcurile... si cu intermediara fixata rigid, nu i-am trebuit decat vreo 200 km sa se rupa.
Am sa umblu la bujii, maine, nu mai retin ce tubulara imi trebuie de 16 sau 20? Sper sa nu fie si fisele.
Un sudor nu cunoasteti? Trebuie curatat cancerul de pe intermedaira si adaugata o bucata pentru a mai ajunge la flansa.
PS: ce destept am fost ca i-am cerut arcurle ca el le arunca probabil.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
apai creca ti se trage de la prima reparatie care a fost facuta aiurea, ma gandesc ca daca a fixat-o aiurea prea rigid si la noi cum drumurile sunt "foarte bune" era si de asteptat sa cedeze candva, decat sa dai atatia bani cauta mai bine una SH originala eventual cu toate prinderile, chiar poti sa faci poze sa vezi cum e prinsa si sa te duci la un nea' mecanic sa o prinda calumea, eu tot vectra b din 96 am si am vazut ca toba are o oarecare mobilitate, nu sta fix, ce mi s-a parut tare ca pe deasupra pt a fi protejata ea a fost acoperita cu o tabla care bineinteles acu a mai ramas bucatele pe ici colo Smile . La bujii nu stiu, ca le-am schimbat la un service, ca e destul de riscant sa o faci tu, sa nu le rupi, mai bine lasi meseriasu'
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Ultima data le-am schimbat singur dar mi-a dat cineva cheia si nu mai stiu.
Pai acum are mobilitate doar pe finala in acele prinderi de cauciuc, pardon are mobilitate in aer.
Skip ads

  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am sudat toba (argon), am schimabt bujiile si tot face figuri, cred ca-i trebuie o segmentare. Caut un meserias. Zic ca-i trebuie o segmentare sau cel putin o verificare mai amanuntita pentru ca doar 2 bujii aratau bine (gri), celelalte erau negre, una chiar naclaita.
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
in IASi unde pot face si eu unghiurile,geometria de niste oameni priceputi ?
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu le-am facut cum treci pasarela spre Bucium pe stanga, pe colt spre drumul hotilor. Un singur nene le-a facut cu o scula speciala.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Vad ca cel care a intrebat era din Galati. Sa stie el unde e dumul hotilor? Rolling Eyes Question
  • zeusis

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu cred ca cunoaste Iasul altfel se ducea la primul service intalnit in cale daca e o urgenta.
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
rusu84 a scris:in IASi unde pot face si eu unghiurile,geometria de niste oameni priceputi ?


Tot ceea ce ai mentionat se poate face la service-ul de pe Ion Creanga, fata in fata cu policlinica.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ala de pe Creanga e praf complet, nu va duceti acolo. Am fost de 3 ori si nu a reusit sa-mi scoata volanul drept.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Vis-a-vis de DNA pe Rosseti. Cum mergi din Podul de fier la 500 m pe partea stanga. Acolo am facut unghiul de fuga la masini si e ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR