Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Imi poate recomanda cineva un loc in iasi unde sa imi schimb kitul de ambreaj la Vectra B z16XE? Caut si eu ca tot romanul ieftin si bun:)

Multumesc anticipat
Skip ads

  • Fr33

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare, vazusem mai in spate cu cateva pagini ceva recomandari in legatura cu OPELIS. Mai sunt ok sau...? Am o Vectra B 1.6 16V din 2001 si imi moare in mers. Desi pe diagnoza imi apare doar "releu pompa benzina" pe care l-am si schimbat am vorbit cu Adil de la OPELIS si el mi-a zis ca stie ce are si sa trec pe la el....ma costa 400 Ron (cata precizie domle fara sa se uite la masina macar). Avand in vedere ca sunt multe posibile cauze pentru problema mea iar el mi-a zis ca stie ce are bashca a mai spus si un pret...pot sa apelez cu incredere la acest service sau e din categoria "Dorel de cartier"? Chiar vreau sa o duc la cineva care verifica metodic toate variantele posibile si o repara...indiferent ca e 400 Ron sau 600. Mi s-a stricat in cel mai prost moment posibil si sunt destul de disperat sa o repar. Multumesc!
  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca te referi la Adil (de origine turca parca) din bd. Poitiers, pe langa Continental. Nu am mai vazut activitate de vreo 2 ani pe acolo, nici nu stiu daca mai e prin Iasi. Din ce imi aduc aminte, "service-ul" nu arata prea grozav.

Iti recomand sa mergi la unul din service-urile recomandate pe aici (Orepan sau BTM) pentru un diagnostic cat mai bun si care sa iti rezolve problema din prima, nu dupa presupuneri si piese schimbate pe ghicite. Spor!
  • Fr33

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare, din cate stiam eu Adil avea service-ul undeva pe strada Sf.Andrei aproape de splai Bahlui. Vad ca ai recomandat peste tot Autocrew, din pacate suna a reclama. Vad pareri pro/contra pentru ambele service-uri iar din cate stiam eu Adil era specializat pe Opel si din acest motiv mi-a fost recomandat. Cei de la Autocrew sunt decenti ca pret sau imi vor cere vreo 1.000 Ron ca sa-mi rezolve o problema ce poate fi de la un conector impuscat?
Skip ads

  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Din pacate, nu fac reclama nimanui. Smile In post-ul anterior, ti-am recomandat service-urile despre care s-a discutat cel mai des pe acest topic: Orepan sau BTM. Am fost clientul ambelor service-uri.

Nu am de unde sa stiu ce pret iti va cere un service pentru ca nu le cunosc toate preturile practicate.
Pentru mine, sunt decenti pentru interventiile pe care le-am avut pana acum la masina - manopera nu e per ora ca in reprezentanta, ci per reparatie. Da un telefon la ambele, vezi ce preturi iti dau pentru diagnostic si ia o decizie.

Iar de Adil, ti-am spus ca nu am auzit de el de vreo 2-3 ani. Stiam ca la un moment dat, lucra pe Poitiers, de asta am amintit de zona aia.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Mergeti intr-un service bun, care daca nu au rezolvat ceva cu piesele si le iau singuri inapoi, in afara de consumabile filtre.... + +factura + garantie pe lucrare cu piesele lor etc.

Acestea cred eu ca sunt service-uri serioase, si nu gata sa te jumuleasca, un client multumit, inseamna alti clienti doar din recomandarile celor multumiti de servicii... ca orice produs bun, se va vinde si fara reclama.

La dorel din colt, ba ca este una, ba ca este piesa cealalta si cand tragi linie ai cheltuit bani... dar nu stii pe ce, si daca era nevoie.
La dorel merg doar pentru lucruri minore gen un surub... (dar in general partea lui dorel o fac eu daca am scule, schimbat filtre, ulei... etc.)
La lucruri serioase gen distributie, segmentat, unmblat la cv, alimentare, aprindere, directie, frana, erori mai serioase... un service bun nu vrajala.
in unele zone fara dinamometrica de precizie, nu ai ce cauta in zonele acelea.

"Ce nu inteleg eu, voi cu doctor linga voi cautati doctor." - sunteti tari.
Ce spui te muti la noi in Brasov, ca nu ma supar.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In 24 ore sau de dimineata pana seara te rezolv mai ieftin, variante pe alese.
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Adil inca mai este. Sfantul Andrei nr. 17. Inainte de intersectia cu Gh. Ghibanescu, este o straduta 'la dreapta" (vis-a-vis de vulcanizare.), intr-o curte, in capat pe dreapta.
Skip ads

  • Fr33

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare, stiu ca inca mai este, am fost zilele trecute la el Smile . Problema mea s-a dovedit a fi ECU-ul care avea belele la 3 pini : unul pentru releul de la pompa de benzina, unul de la clapeta de acceleratie si inca unul care alimenta vreo 3 chestii: senzorul de pe volanta, un senzor de pozitie si inca ceva. 400 RON si masina merge OK cel putin pentru moment. E batrana fata mea si probabil cu timpul voi avea din ce ince mai multe probleme cu ea. Adil imi inspira incredere si daca voi mai avea probleme electrice probabil voi apela tot la el. Pentru chestii mecanice (vreau sa fac o inspectie mai serioasa prin martie) probabil voi apela la baietii de la Orepan care au primit ceva bile albe si de la colegii mei care i-au vizitat. O zi placuta tuturor!
  • maxx_bgd

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare. Am bagat anul trecut in septembrie freon in instalatie si tot atunci a facut si un test de etanseitate al instalatei... si acum chiar daca led-ul de pe butonul de AC se aprinde, compresorul nu o ia din loc. La fel se comporta si anul trecut inainte sa ii pun freon. As vrea sa imi recomandati un service in IASI unde sa imi poata rezolva problema... sa afle pe unde scapa freon si apoi sa fac o reincarcare a instalatiei. Multumesc.
  • rusu84

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Autocrew
  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La Autocrew (Orepan), pe Poitiers au statie de AC Bosch buna.
Am 2 colegi care si-au rezolvat problemele - unul avea compresorul mort si celalalt nu avea ulei si era dusa termocupla (cred ca asa se cheama).
Skip ads

  • Fr33

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Poate in cazul vostru au facut treaba buna dar eu am mers la Orepan cu o problema sa zicem usor ciudata si cum am venit asa am plecat. Uneori in mers masina incepe sa se zgaltaie fata-spate foarte tare si cum apas frana moare motorul. Am fost la vestitul service, mi-au facut o diagnoza si au zis ca e "probabil" sa fie pompa servo-frana. Masina franeaza bine iar cand apas pedala de frana motorul merge la fel (daca avea ceva scapari si tragea aer fals trebuia sa varieze tare turatia). Concluzia: doar un alt service varza care nu stie sa mearga dincolo de o diagnoza cu OBD2. Mda, sincer nu stiu unde sa mai apelez pentru ca am dat numai peste "mesteri" care stiu doar sa-si dea cu parerea si atat.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am facut si eu de curiozitate o cerere de oferta la Orepan AutoCrew... si sincer mi-au dat niste preturi de mi-a picat fata. Manopera dubla fata de alte locuri, iar unele piese la preturi de 2,5 ori mai mari decat gasisem eu.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dar poate fetele erau in pret ...
  • Fr33

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare, pe langa vechea problema cu muritul motorului in mers acum am si o problema legata de AC, nu baga aer rece mai deloc (chiar si dupa 10 minute de functionare). Se aude cum cupleaza compresorul dar cine stie daca face ceva sau nu. Un service cat de cat bun pentru verificat instalatia de AC stiti? Sau trebuie sa merg tot la "expertii" de la Orepan? Multumesc!
  • godfather

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Colegu', daca ai probleme ciudate cu masina care nu pot fi depistate usor, nu inseamna ca acei mecanici sunt "expertii", cu subintelesul de rigoare. Si eu am o problema la franare usoara la viteze mici, cu suspiciunea ca am un disc ovalizat. Dupa testele facute (in service-uri diferite, ca doar Orepan si toti ceilalti nu sunt cei mai cei), tot ce tine de sistem de franare e in parametri. O las asa pana pica ceva, decat sa schimb jumatate de masina (dupa cum ar face jumatate dintre mecanicii pe care i-am intalnit pana acum ca sa aiba ocupatie pana trece ziua de munca). Probabil, si tu ai fi de acord cu mine, ca nu ai investi 1-2000 ron sau mai mult in schimbat piese care poate inca erau bune si tot sa nu iti rezolvi problema.

Si ca sa nu fiu offtopic de tot, legat de instalatia de AC, stiu ca cei care au aparatura Bosch pt AC fac treaba buna. Era un atelier prin Copou, pe Codrescu, din ce imi aduc aminte (acum vreo 2-3 ani), care se ocupau numai cu asa ceva. Sau incearca service-urile care au aparatura Bosch pt AC - Autocenter, Bosch Car Service (pe Splai Bahlui cum mergi spre Podu de Piatra din Podu Ros), Orepan etc. Si inca un sfat pt binele buzunarului - stiu ca e mai avantajos sa platesti pt cantitatea de freon si ulei completata si nu o suma fixa pt operatiune cum fac multi (gen 150 ron operatiunea indiferent ca intra 5 grame sau 200 grame de freon).

Sorry de long post. Sper sa iti rezolvi probleme si spune-ne si noua cum ai reusit. Km fara probleme. Spor
  • Fr33

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Salutare nasule Smile si multumesc pentru raspuns. Nu am zis ca sunt "experti" doar din acest motiv, odata am fost cu o alta problema descrisa acum cateva luni (se oprea masina cand se incalzea motorul) iar acum cu muritul motorului la franare care apropo e un motiv suficient sa determine pe cineva sa arunce o asa bijuterie de masina la gunoi. In ambele situatiii baietii au fost praf si au stiut doar sa puna o diagnoza de 2 lei, lucru pe care l-am facut si eu cu un amic la servici. Deci cel putin din punctul de vedere al abordarii unei probleme eu nu vad niciun strop de profesionalism la ei.
Legat de AC chiar e un sfat bun, voi incerca la unul din service-urile recomandate de tine si voi intreba daca taxeaza pentru operatiune sau pentru cantitate de freon adaugat. Sper doar sa nu ma trezesc cu un bonus cum ar fi compresor mort sau vreun defect greu de gasit cum e cel pe care-l am deja. Spor!
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Buna seara,
Pot apela la ajutorul vostru pt o recomandare legata de un service care sa faca o diagnosticare, eventual o reparatie la un opel insignia my 2011? Pt o mai buna intelegere asupra problemei, mentionez o eroare aparuta in bord legata de suspensia flexride (suspension sysstem service).
MUltumesc frumos
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Incearca la BTM, au experienta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Service-uri

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR