Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • vladtde

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut,

As dori sa trec masina pe numele tatalui meu, pentru ca este diferenta mare la RCA in functie de varsta, am observat ca cea mai ieftina pe numai 6 luni pe cnp-ul meu pleaca de la 740 Roni, iar pe al tatalui meu ar fi 250 Roni, ceea ce mi se pare exagerat de mult

Asadar, aveti idee Idea de cea mai buna varianta pentru a trece masina pe numele tatalui meu? mc,

Vlad.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Procedura normala de vanzare-cumparare.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
dar taxa de inmaatriculare? este platita, recuperata, sau neplatita? in funtie de situatie, poate fi mai costisitor.
  • Wall02

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asa am patit si eu cand am cumparat masina am trecuto pe numele meu iar maine ma duc sa inmatriculez masina pe numele tatalui meu deoarece ma costa RCA jumatate de an 550 lei cat pentru acte aceeasi procedurea doar ca nu mai platiti taxa nr inmatriculare si itp-ul la rar doar autentificarea
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atentie ca si daca treceti masina pe tatal vostru sau o persoana mai in varsta la RCA trebuie declarat ca masina va fi condusa de voi caz in care asigurarea creste si esti aproape tot acolo. Daca nu specificati acest lucru si faceti un accident e posibil sa fie caz penal si e posibil ca asigurarea sa nu despagubeasca pe cel lovit caz in care esti dat in judecata si platesti tu tot si daca iti cere si daune morale atunci platesti de iti vinzi casa ca sa nu faci parnaie Wink asa ca atentie mari si ganditi bine inainte sa faceti ceva in acest sens. Eu mai bine as plati asigurarea asa cum este si daca nu faci acident iti scade cu fiecare an decat sa faci miscarea asta si faci accident si atunci regreti toata viata si platesti inzecit...
  • kxz
  • **
  • 98 mesaje
  • din 15 Jan 2011
  • Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Botosani
  • kxz

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1995 B, Motor: x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2011

  • Mesaj Privat
De unde ai scos asta? Sincer, sunt numai prostii in postul tau.
Chiar daca esti tanar si te treci utilizator in talon/polita de asigurare, rca e tot atat, ca se calculeaza dupa cnp-ul proprietarului. Indiferent cine e la volan, asigurarea plateste.
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
trebuie mentionat numele soferului doar daca nu este ruda cu proprietarul. daca soferul este fiul, tatal, sotul proprietarului atunci nu mai trebuie mentionat nimic. si oricum eu am mers 1 an cu masina pe numele altuia si nu a fost nici o problema. am facut si 2 asigurari si 1 itp si nu a zis nimeni nimic. m-a oprit politia de cateva ori, o data a vrut sa ma lase pieton si nu a zis nimic de diferenta de nume.
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:atentie ca si daca treceti masina pe tatal vostru sau o persoana mai in varsta la RCA trebuie declarat ca masina va fi condusa de voi caz in care asigurarea creste si esti aproape tot acolo. Daca nu specificati acest lucru si faceti un accident e posibil sa fie caz penal si e posibil ca asigurarea sa nu despagubeasca pe cel lovit caz in care esti dat in judecata si platesti tu tot si daca iti cere si daune morale atunci platesti de iti vinzi casa ca sa nu faci parnaie Wink asa ca atentie mari si ganditi bine inainte sa faceti ceva in acest sens. Eu mai bine as plati asigurarea asa cum este si daca nu faci acident iti scade cu fiecare an decat sa faci miscarea asta si faci accident si atunci regreti toata viata si platesti inzecit...

Interesant comentariu..........si eu intreb de ce o persoana mai in varsta? exemplu: tata conduce o masina pe numele meu si eu coduc o masina pe numele lui, unde este problema?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
hai sa va raspund pe rand ca vad ca sunteti putin contrariati si indignati.
conform studiilor (si la noi in Romania dar si in alte tari din Europa) segmentul de varsta in care sunt cele mai multe accidente este intre 21-25 in unele tari chiar 27 de ani. Atuni asiguratorii au decis ca acest segment de varsta plateste asigurarea mai mare ca daca fac accident (ceea ce sunt sanse mai mari decat la alt segment de varsta) des sau sansele sa faca sunt mari ei vor trebui sa despagubeasca pe mai multi.
Legat de persoana mai in varsta sau nu explicatia este cea de mai sus si in plus asiguratul are obligatia de a scrie daca masina este folosita doar de el sau si de catre alta persoana fie ea din familie sau nu. Daca o mai foloseste alta persoana pretul asigurarii creste (ei considera ca riscul de accident este mai mare) si cu atat mai mult daca persoana este tanara cu varsta in segmentul trecut de mine mai sus.
In germania de exemplu, tinerii care au masina BMW si varsta pana in 2 de ani platesc cea mai mare asigurare, mai mare decat un alt tanar care are aceasi varsta dar are un VW Golf de exemplu. Astfel de masuri au inceput sa ia si cei din Romania asa cum iti ofera reduceri daa nu faci accident.
Ce am scris eu cu RCA-ul pus pe numele unui varstnic si condus de un tanar s-a intamplat in Sibiu si respectivul tanar (23 ani) a facut accident si RCA-ul nu a despagubit pe cel accidentat pentru ca in polita respectiva nu era trecut faptul ca masina este folosita si de alta persoana. Masina accidentata a fost un mercedes de 80.000 euro care avea 6 luni de cand fusese cumparata si a fost dauna totala. Asa ca proprietarul a fost despagubit de catre CASCO lui si aia l-au dat in judecata pe cel cu RCA-ul si au castigat procesul de a trebuit sa vanda casa omul ca sa plateasca dauna.
Asa ca aveti grija in ce va bagati si ce risc va asumati.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
kxz a scris:De unde ai scos asta? Sincer, sunt numai prostii in postul tau.
Chiar daca esti tanar si te treci utilizator in talon/polita de asigurare, rca e tot atat, ca se calculeaza dupa cnp-ul proprietarului. Indiferent cine e la volan, asigurarea plateste.


inainte sa scris ce ai scris te-ai documentat putin?... eu am facut-o si nu vorbesc prostii de dragul de a aduna posturi si cu atat mai mult nu ma bag decat in discutiiile in care stiu ca am ceva de spus documentat si real. o zi buna in continuare
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy: Am facut eu o boacana cu masina pe alt nume si nu am vandut nimic ca sa platesc ceva...si recent..
Deci de unde povesti cu un prieten de la un amic ruda cu ...?
Merg cu masini pe numele lu tata, am facut boacana la fel...nimic...deci de unde? si nu numai eu am prieteni care la fel..si unele destul de grave,,,dauna de 7000E(deviz reparatie) nu dauna si nimic...
Doar cea actuala este pe numele meu, dar cred ca o sa zboare si ea pe numele lui ca sa fie bine sa nu fie rau Smile) vorba lui Hagi Smile)
  • iuly75

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mikyboy sa inteleg ca a fost un caz dar nu se intampla mereu ...............
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Depinde si de firma de asigurari, presupun.
Unii care sunt mai scartari, si cauta motive ca sa nu acorde despagubirile, se pot lega si de asa ceva.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@pustiu_pst - faptul ca tu ai avut noroc ca asiguratorul a fost amabil si nu a vrut sa faca probleme este partea a doua...
oricum ceea ce faci tu si altii nu este normal si eu in locul asiguratorului as respecta legea.
cand am facut ultima asigurare acum 2 luni expre m-a intrebat daca mai conduce cineva masina si l-am intrebat de ce si el mi-a explicat frumos ceea ce am scris si eu mai sus. La masina mea daca puneam ca o conduce si altcineva si persoana era cu varsta de 25 de ani (cu varsta asta a calculat) era mai scumpa asigurarea cu 250 RON. Concluzia o tragi singur.
Asta este problema in Romania ca legea si regulile nu sunt respectate si de aia se si fac atatea accidente si sunt atatea probleme. Iti spun sigur ca daca era legea aplicata si regulile nu mai imprumutai masina de la altul sau tu la altul ca in caz de ceva bagai mana adanc in buzunar. Asa iti bagi picioarele pe principiul lasa ca oricum platesc putin la RCA si il despagubesc aia si eu scap basma curata ca sa pot face si altele poate chiar mai grave...
Asta este societatea tinerilor din ziua de azi, teribilisti si cu mintea in colturi si prin aer numai unde trebuie nu. In felul asta nu o sa avansam niciodata si ne vom uita mereul peste gardul vecinului ca la el este iarba verde si pasarile canta frumos Wink si asta chiar si la vecinii nostrii Unguri care merita respectati pentru ca sunt deasupra noastra ca societate.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Asa este.
Ai dreptate ENORMA...ce ne-am face noi fara batrani ca voi...
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ati muri de foame si nu ati mai avea masinia la 20 de ani cumparata de parinti si bani de buzunar pentru iesit cu fetele...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
No, puneti frana, dragii mei, ca deja se ajunge la insulte.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Concluzionand, asiguratorul RCA plateste dauna produsa de asigurat pagubitului chiar daca masina era condusa de alta persoana. Daca respectiva persoana conducea autovehiculul fara incuviintarea asiguratului (proprietarului) asiguratorul are dreptul sa isi recupereze ulterior paguba de la vinovat. Aviz celor care conduc masini cautate de firmele de leasing !

Cititi Ordinul 14/20122 al CSA si acolo vedeti clar care sunt riscurile acoperite precum si excluderile in cazul RCA.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
atunci eu ii sustin pe asiguratori sa dea in judecata pe cei care au facut accident cu masina inmatriculata pe alta persoana din familie (mai in varsta)... ca de aia cresc asigurarile de la an la an din cauza tinerilor teribilisti...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gresit, miky, asigurarile RCA cresc din cauza infrastructurii proaste si subdimensionate din Romania, generatoare de stres, si prin aceasta, de accidente.
Cresc de asemenea din cauza politiei care sta la vanatoare, in loc sa isi faca treaba si sa ii invete pe romani ca legea SE RESPECTA!
Si cresc si din cauza ca firmele de asigurari sunt flamande, si vor sa isi maximizeze profiturile.
Pustii teribilisti au o cota de vina destul de mica...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR