Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Forbes

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: BUCALE
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Diseara plec spre munte si mi s-a "pus pata" sa imi iau lanturi ptr orice eventualitate. am fost aseara prin Carrefour si am vrut sa cumpar dar m-am lovit de doua probleme. Primo: nu erau lanturi pe marimea cauciucurilor mele, adica 195/60/R15!!! merg oare si alte dimensiuni sau gasesc exact in alte hipemarketuri? Si apoi care tip e mai bu:scarita sau romb? am citit pe aici prin forum si nu am vazut sa se ajunga la o concluzie. Eu nu urc cu ea pe munte dar nu vreau sa ramna pe o sosea nedezapezita.....
Skip ads

  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Daca e zapada mare sau vscol nu prea te ajuta lanturile! Astea ajuta mai mult pe zapada batatorita si alunecoasa dupa ce s-a trecut cu lama pe-acolo. Oricum, sunt binevenite in portbagaj, si eu mi-am luat pentru orice eventualitate. E drept ca dimensiunea asta (care mi-a trebuit si mie) se gaseste greu. Eu am luat de la Selgros, dupa lungi cautari.
  • Alberto

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Forbes a scris:Diseara plec spre munte si mi s-a "pus pata" sa imi iau lanturi ptr orice eventualitate. am fost aseara prin Carrefour si am vrut sa cumpar dar m-am lovit de doua probleme. Primo: nu erau lanturi pe marimea cauciucurilor mele, adica 195/60/R15!!! merg oare si alte dimensiuni sau gasesc exact in alte hipemarketuri? Si apoi care tip e mai bu:scarita sau romb? am citit pe aici prin forum si nu am vazut sa se ajunga la o concluzie. Eu nu urc cu ea pe munte dar nu vreau sa ramna pe o sosea nedezapezita.....


Cauta si in alte hipemarketuri ca ai sa gasesti sau da o fuga si in targ, cat despre profil scarita sau romb, parerea mea ptr. mine mai putin conteaza important sa le ai in masina.
O zi buna tuturor,
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
La selgros ar trebui sa aiba pentru dimensiunile alea. Cel putin eu acolo am gasit
Skip ads

  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
De obicei pe cutie sunt trecute mai multe dimensiuni.
Spre exemplu cele pe care le am eu sunt bune is la 195.60.15 si la 205.55.16.
Lanturile sunt reglabile si se strang pe roata.
  • chihuahua

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Praktiker. Nu e reclama, de acolo mi-am cumparat eu. 65 RON. Ce profil au? Nu cunosc. inseamna ca-s ignorant? Important e sa te ajute la nevoie sau numai psihologic si tot sunt folositoare.

...enjoy!
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Acum doua saptamini mi-am luat 195/65/15 din Bucuresti de la CORA-Militari. Erau toate dimensiunile.Am citit cred ca de 10 ori lista de la fiecare model. 81.9 lei
  • droso

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2002 Y 17 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Poti gasi la Cora sau Selgros. La Cluj cel putin erau in ambele locatii. Cat despre profil, poti merge cu incredere pe romb; ofera un plus de siguranta la alunecarea in lateral (motivul cred ca e clar) si un plus de rezistenta la tractiune (distributia fortelor in paralelogram fata de aplicarea unei forte pe o dreapta); Nu uita un alt aspect important: sa aiba zale de minim 12 pentru dimensiunea rotilor pe care le ai. Inainte de a avea nevoie efectiv de ele fa o proba de montare-demontare in parcare; cred ca e mai bine cand ai nevoie de ele si e viscol si -15 afara si eventula seara/noapte sa sti exact ce ai de facut nu sa stai sa citesti instructiunile de pe cutie. In mare, daca ai mai pus lanturi, diferentele nu sunt mari intre modele si te prinzi raid, dar totusi exercitiu e mama invataturii. Ceva foarte important: NU merge cu lanturile mai mult de locul unde ai intrat in dificultate, NU-ti fie lene ca le dai jos (cam murdara operatiunea uneori) pentru ca iti termina directia; laturile au fost concepute sa te scoata din impas nu sa ai o tractiune de exceptoe tot timpul (cu exceptia TAF- urilor forestiere) Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR