Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Cu riscul de a parea nebun, va rog sa imi dati niste pareri. De ceva timp aud doua zgomote oscilante in mers:

1. Intre 40-60 km/h se aude un sunet pe care l-as asemana cu o toba sport Smile, sau un huruit fin dar oarecum zgomotos. E un sunet care oscileaza cam o data pe secunda. Sunetul e mai strident la 40, creste in frecventa spre 60 dar scade in intensitate. Nu simt nici o vibratie sau altceva. Dupa cateva probe am ajuns la concluzia ca pe scaunul din dreapta se aude mai putin decat la sofer. Pe scaunele din spate pare ca se aude cel mai strident. Sunetul pare sa se fi mutat din fata spre spate odata cu mutarea cauciucurilor, insa nu sunt convins ca e de la cauciucuri. Nu se manifesta mereu, are si momente cand nu se aude. Face la fel in viteza dar si daca o las pe liber. Nu am observat vreo schimbare in curbe, la vale sau in panta.

2. Intre 80-110 km/h se aude un sunet oscilant care seamana izbitor cu cel pe care il face masina cand trece peste liniile continue de pe autostrazi (cele de pe margini cu vibratoare). Oscileaza cam o data pe secunda, e cel mai strident la 80. Scade in intensitate spre 110, dar creste frecventa. Dupa 110 eu nu il mai aud. Odata cu sunetul asta se simt si oarece vibratii in masina (pedale, volan, manere usi). Nu am reusit sa il localizez....pare sa vina din dreapta fata dar nu sunt sigur.

Masina e Astra G, Z16SE, fara modificari la frane sau suspensii.
Orice parere e binevenita.
Multmesc mult!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pentru 1- nu ai cumva ceva pietricica or something prin cauciuc?
Am avut un comportament similar, era un holtzsurub infipt in anvelopa. S-a rezolvat la vulcanizare, cu un siret....
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ok, la asta chiar nu m-am gandit. O sa verific. Mersi mult!
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
as miza pe un rulment cu ABS de la roata fata . Probabil nu mai are vaselina si huruie. Am schimbat asa ceva la fosta masina si exact asa facea cu preponderenta pe viraje
Skip ads

  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns, Drogas!
M-am gandit si eu la rulmenti, insa nu imi explic de ce ar face doar la anumite viteze, si de ce ar fi osicalnt. Plus ca cele doua zgomote sunt diferite si doar unul dintre ele produce vibratii!

P.S.: nu vrei sa mizezi pe ceva mai simplu. Daca ma apuc sa schimb rulmenti, nu mai iau concediu anul asta Laughing
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
am pus rulement aftermaket Triscan de la AutoA pret 260 de lei si montaj tot la ei. Foarte multumit de piesa

Initial mie imi huruia doar la 80 la ora, tot mergand cu ea facea si la 90-100 dupa 100 era zgomotul motorului care se suprapunea ... tot mergand am constatat ca face si la 60 la ora si la 40 si preponderent in viraj. Devenise insuportabil, aveam si vibratii in pedalier .

Cand l-am desfacut se vedea ca fusese inrosit materialul inauntru, culoarea lui in interior trebuia sa fie luciu de inox dar el era negru tuciuriu.

Ce e misto e ca nu se intampla absolut nimic cu masina daca mergi in continuare, trebuie doar sa vezi daac te poti obisnui cu zgomotul si vibratiile....rulmentul e capsulat in butuc si se schimba cu totul ( ca sa fie mai scump). In orice caz la un moment dat te capiaza si te saturi si devii imun la pretul de achizitie al unui nou rulment . Laughing

estimez ca de la primele simptome si pana cand l-am schimbat am mai facut vreo 2000 de km .
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Ok, incepe sa semene cu ce am eu.
Huruitul era oscilant sau continuu?

Mai stii cat a fost manopera?
Suna destul de bine la pretul ala. Pe masina mea am vazut ca sunt SKF care am gasit de la 400 RON in sus.

Mersi mult de ajutor!
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Manopera a fost custom pt mine, ca mai facusem pe el niste inlocuiri de piese ...

Mai poti sa cauti un rulment sh la care sa nu dai mai mult de 100 de lei pe el, merita riscul daca gasesti manopera ieftina

Huruitul la un moment dat devenise incontinuu incepea pe la 40 la ora si la 80-100 era in elementul lui de maxim. Mai tare de 100 nu mergeam erau prea mai vibratiile si mi-era sa nu se intample ceva mai nasol .

Sfatul meu e sa mai mergi asa si sa vezi ce se intampla cu huruitul
Skip ads

  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mersi mult de ajutor, Drogas! Trebuie sa ma conving clar inainte sa dau banii pe rulment. Oricum, daca e rulment, eu nu reusesc sa imi dau seama care dintre ei face probleme.

Mai are cineva si alte pareri?
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Eu mam confruntat calumea cu problema asta, buba lor este k intra apa in ele, nu iti huruie un pic mai tare cand iei un pic de volan in linie dreapta? este ca la planetare opusul virajului daca cand iei dreapta de volan huruie un pic mai tare inseamna ca cel de pe stanga e dus si invers. daca vrei sa te convingi mai bn daca de la rulment este mai astepti si ar trebui sa faca din ce in ce mai urat, eu mileam schimbat singur daca vrei sa iesi mai ieftin la manopera pot sa te ajut sa-l schimbam impreuna Cool
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Neamtule, esti genul de om care imi place mie. Mesteritul e si pasiunea mea. Mersi mult de raspuns.

@NeamTuLe si @Drogas: poate unul dintre voi sa isi rupa 15 min sa dea o tura cu masina mea sa vedem daca face la fel? Dau eu berea, dupa sofat desigur.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am pus tot Triscan si pana acum tine... EU l-am schimbat pentru ca s-au rupt firele de la ABS din interiorul rulmentului si nu mai aveam vitezometru si ABS.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
shrincu a scris:Salutare,
@NeamTuLe si @Drogas: poate unul dintre voi sa isi rupa 15 min sa dea o tura cu masina mea sa vedem daca face la fel? Dau eu berea, dupa sofat desigur.


vezi pe youtube niste filmulete cu rulmenti defecti ...sa vezi cum se aude .

E destul de greu sa gasesti in Bucuresti un drum cu 2 benzi, liber sa poti sa faci un slalom/viraje in scurt la 100 km/h ( in timpul saptamanii)

In principiu se poate face asta in weekend dar sunt plecat acum si te-as putea ajuta in weekendul 16-17 iulie , daca nu rezolvi cu @neamtule
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai exista si posibilitatea ridicarii masinii pe capre doar de o parte. O bagi in a 5-a si faci viraje. Daca nu se aude deloc exista totusi posibilitatea sa o faca doar in sarcina. Daca rulmentul este varza cu siguranta face si cu masina ridicata.
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Si asta e o idee buna. Mersi mult!
  • NeamTuLe

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Gasim aici la mn un drum bun pentru test, tiam lasat PM @shrincu




Drogas a scris:
shrincu a scris:Salutare,
@NeamTuLe si @Drogas: poate unul dintre voi sa isi rupa 15 min sa dea o tura cu masina mea sa vedem daca face la fel? Dau eu berea, dupa sofat desigur.


vezi pe youtube niste filmulete cu rulmenti defecti ...sa vezi cum se aude .

E destul de greu sa gasesti in Bucuresti un drum cu 2 benzi, liber sa poti sa faci un slalom/viraje in scurt la 100 km/h ( in timpul saptamanii)

In principiu se poate face asta in weekend dar sunt plecat acum si te-as putea ajuta in weekendul 16-17 iulie , daca nu rezolvi cu @neamtule

  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
L-am vazut. Mersi mult de ajutor baieti!
Neamtule, saptamana asta plec din tara. Te caut peste 10 zile cand revin. Sper ca nu te incurc.


BV19MAX a scris:Mai exista si posibilitatea ridicarii masinii pe capre doar de o parte.

Adica sa ridic doar parte din fata? sau doar partea stanga de exemplu?
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Doar partea stanga, faci proba, apoi partea dreapta si faci proba.
Datorita diferentialului din cutie se va invarti doar roata suspendata.
  • Paul. B

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2021

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Am și eu o problema asemãnãtoare cu a Domnului shrincu. Este vorba despre un Opel Astra H 1.9 , an 2008. De ceva timp mã confrunt cu un huruit (se aude in momentul când motorul este rece. Țin sa Menționez ca acest sunet (acest huruit ține cam vreo 5-10-15 minute.) Am urmãrit sfaturile Dumneavoastrã și am schimbat rulmenții ABS pe fațã. Am lãsat mașina de seara pana dimineața , iar apoi dimineața când plecasem la munca, huruitul era tot acolo. Țin sa mai Menționez ca acest huruit se aude la rece (pana se încãlzește motorul doar pana in treapta a 4 a). Eu m-am gândit la rulmentul de presiune de la ambreiaj sau pinioane cutie de viteze. Ma puteti ajuta cu niște sfaturi? Mulțumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR