Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut!Eu mi-am achizitionat o Corsa C 1.3CDTI si as vrea sa stiu daca am facut o alegere buna.Masina are 150k km,5 usi care mar fi costat costat 3800euro din targul auto din Ploiesti in comparatie cu 3200e cu care mi-a adus-o cineva din Germania.Am de facut zilnic 50km la naveta.Eu am vrut o masina diesel care sa nu aiba piese scumpe in comparatie cu fiabilitatea lor.
Diferenta de putere intre 1,3diesel si 1,2benzinar nu ar fi,dar ar fi diferenta de consum si de pretul la piese(vorbind tot de corsa c).Ar fi fost mai bun un benzinar de 1,2l care costa 3500euro in RO?
Ce parere aveti despre ceilalti rivali ai masini?Diferente de pret intre corsa si alte masini ar fi cam 400euro,dar un Polo diesel sau o Fiesta diesel nu am gasit toate avand motoare pe benzina de 1,2l la un pret de 3800e.Ce parere aveti,am facut o alegere buna?Stiind ca am vrut o masina care punand la un loc consumul si pretul pieselor,eu sa nu pierd multi bani.
Skip ads

  • b13jyz

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Daca tu esti multumit de masina ai facut o alegere buna.Ca ai dat 200-300-500 de euro mai mult sau mai putin nu stiu cat mai conteaza.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Eu sunt foarte multumit de masina!Merge,trage calumea,problema ar fi ca este nitel cam joasa,in rest....Eu nu am vrut o masina foarte buna,am vrut una ca sa aiba piesele mai ieftine,in caz de se stiga sa nu ma "imprumut" de bani,sa consume putin,in concluzie sa tina cu casa.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca faci naveta alegerea unui diesel este corecta, ca te costa mai mult decat la un benzinar intretinerea si reparatiile asta este, chiar tot nu poti avea.
Skip ads

  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a avantajat oarecum ca masina a fost adusa din afara.Intr-un fel am economisit cate milioane(cam 20 ar fi in comparatie cu cele care au fost cumparate in Romania),nu am vrut sa dau mai multi bani pe una la care tot trebuia sa ii schimb lantul de distributie,ulei,filtre,baterie,cauciucuri.Mai ma avantajeaza cu bucsile,pivotii,bieletele chiar si supensia ca sunt ok ca le-am controlat si nu au joc.Probleme,adica problemute ar fi ca imi bate(mai mult se aude un"tranc")cand da in gropi,de la jumatea masini ceea ce eu cred ca ar fi de la planetara lunga din dreapta masini si ar mai fi faptul ca scoate fum albastrui dimineata(nu consuma ulei)dar am vazut ca toate fac la fel.
  • MARINCEL

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2012

  • Mesaj Privat
poti sa-mi zici si mie de ce este intretinere mai scumpa la diesel decat la benzina?
se schimba mai des consumabilile sau sunt mai scumpe?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Consumabilele la diesel sunt un pic mai scumpe insa se schimba tot la aprox 10-15.000 km
As adauga ca in practica, la benzina se schimba mai des, dar e parerea mea.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Deci s-ar schimba consumabilele mai des la benzinare ?Adica la diesel uleiul devine negru in cateva sute de km si tot il schimbi la km mai multi decat l-ai schimba la o benzinara ?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu cand spun intretinere mai ales la una deja cu km la bord inteleg si piese care pica indiferent de voia ta.
In cazul de fata Z13DT si restul versiunilor VS benzinar Z10/12XE sau XEP sau Z14XEP :
- la ulei, filtre cam la fel schimb la 10,000km, mai scump la diesel dar nu dezastru
- la diesel pica injectoare la benzinara nu
- pica fulie alternator si benzinarii nici nu concep asta
- pica EGR si se infunda admisie si benizinarii il curata de amorul artei sau daca le papa ulei
- pica turbina, benzinarii nu au asta
- daca e sa schimbi bujiile e dracu', dupa bafta daca poti sa le scoti fara sa ai filet distrus
- pica valva regulator presiune rampa, la benzinari e una in rezervor si cade foarte rar
- inlocuire distributie ca piese cam la fel dar manopera e cel putin dubla la diesel Z13 fata de Z10/12
- pica volanta cu masa dubla, benzinarii nu au habar de asta

Mai am dar le gasiti pe forum.
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
- inlocuire distributie ca piese cam la fel dar manopera e cel putin dubla la diesel Z13 fata de Z10/12 "


asta daca nu discutam si de Z14XEP care are distributie pe lant si uiti de ea Laughing
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Serios ? E pe viata ? Unde ai citit asta ?
Tocmai la voi unde se rup axe came de aveti rechemare in service ?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Au facut rechemare in final? Sau e doar "pe alese"? Adica fix pix.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Tocmai la voi unde se rup axe came de aveti rechemare in service ?

Axele cu came au cazut cel mai mult la modelele de 1.2, nu 1.4.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Cum sa pice volanta?Eu nu am auzit de volanta care trebuie inlocuita si nici nu pot sa imi imaginez!Poate coroana sau suruburile in care este prinsa volanta de vobrochen.Sau fulia la alternator sau cea de la motor cum sa pice?Sa fie nebuna de ii pice prostii d`aste.E ca si cum as zice ca ar pica o janta de la o roata.Ce intelegeti voi prin:"pica volanta" sau "pica fulia la alternator"


Ultima modificare facuta de emoboy la Joi 28 Jun, 2012 10:44 pm
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Inseamna ca nu esti la curent cu ultimele inovatii. Ai pierdut pasul pe la inceputul anilor 2000 Laughing
Ia-ti benzina...sa nu gasesti fulii de vibrochen prin scut si sa nu stii de unde sunt.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Pai explicami si mie cu masa sa pice volanta?Ca acuma o vand Smile)
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Iote cum



Nu trebuie sa vinzi masina doar pentru atat.
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Aaa,am mai vazut undeva asa ceva.Si din cauza asta nu se mai echilibreaza motorul deloc.Eu pana acum am avut benzinare si nu am avut problema asta.Poi si de la cati km incepe sa faca?Mie imi sta masina la 750 ture la relanti si cred ca daca aveam si eu problema nu mai statea si vibra motorul mult.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stai linistit, la ce cuplu "urias" dezvolta 1.3-ul tau nu apar probleme dinastea Laughing
  • emoboy

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Aha,deci e de folos cuplul mai mic :-p
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR