Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Wow, ce interesant! Era sa adorm...

Kspic, tu cam ai lumea ta, raspunzi off topic si nici nu stiu ce naiba investesti (investiti) atata intr-un Astra G. Ma rog, fiecare cu ale lui.
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cam toata discutia de aici e offtopic...
Scuze dar.... eu cand nu ma grabesc conduc mai bland.

De ce ? Pentru ca merita. Eu la astra n-am nici 1% din problemele pe care le au masinile astea noi. Si in plus asta e prima mea masina care mai mult ca sigur si epava nu pleaca din familie. Oricum mie masina imi place foarte mult si ma multumeste din toate punctele de vedere. Are ca sarcina de lucru sa ma mute de la Buzau la Bucuresti sau la Brasov pentru urmatorul deceniu.


Ultima modificare facuta de Kspic la Mie 30 Apr, 2014 12:28 am
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Unde am jignit? Chiar nu vad vreo jignire facuta de mine.

Desi am si eu opel, nu mi se pare o marca de pasionati, in care sa investesti pentru imbunatatire. Problema la tine e ca e prima masina, de acolo vine pasiunea. Altfel, opel e doar o masina de mers din A in B.

Mda, ai editat, ok.


Ultima modificare facuta de increatul la Mie 30 Apr, 2014 12:31 am
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Te-am confundat cu altcineva.Scuze.

Foarte corect. Opel la fel ca VW, Skoda, Seat, fac masini de consum ( cel putin ultimele generatii ).
Sincer iti spun ca daca e sa aleg intre o masina moderna care implica foarte multe costuri de intretinere si una babaciune care se intretine usor si se comporta foarte bine, aleg babaciunea.

Daca stau sa compar materialele folosite la g-ul meu si cele folosite la j-ul lui taicamiu .... mai calitative sunt cele folosite la astra g.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nu varsta e problema, ci modelul. Am un prieten care investeste constant intr-un bmw e36 323i. In asa ceva merita pasiunea si banii, plus ca isi va pastra valoarea in timp atat a masinii cat si a investitilor, plus ca e coupe cu dotari peste multe masini noi sau vechi.

Un astra nu va iesi niciodata cu nimic in evidenta, desi vad ca la a ta i-ai mai facut una alta.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu vreau sa ies in evidenta. Eu vreau sa ma simt bine in ea.
Am pus un sunet bun pe ea focal acces a1 + alpine cda117ri, niste leduri in bord, un set de jante bune + gume bune, lampi cu leduri, faruri hella black.
Am acum amortizoare noi pe GM, arcuri GM, kit nou de ambreiaj, ceva modificari la motor pentru a fi cat mai fata mare.
Nu bate, nu troncane... .

Am inteles ce vrei sa spui dar si tu trebuie sa intelegi ca nu poti sa te rahatesti pe gusturile omului.
Atata timp cat masina arata bine merge foarte bine si cu un consum foarte bun nu am ce sa ii reprosez.






Ultima modificare facuta de Kspic la Mie 30 Apr, 2014 1:04 am, modificat de 3 ori in total
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai ok, dar daca zici ca te simti bine intr-un astra, inseamna ca n-ai condus un bmw macar, de aceeasi varsta.

Uita-te in topicul meu din semnatura, am si un seria 1, nici nu se compara astra cu el, la nimic, poate doar la faptul ca si pe astra am navi color. Intr-adevar seria 1 e mai nou...
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am mers cu un CLS 3xx AMG Brabus D6 si sincer nu ma atrage masinuta aia.
BMW-ul tau .... e frumos, n-am ce zice. Sa il stapanesti sanatos si la cat mai multe drumuri fara incidente.
Dar o asa masina implica multe cheltuieli inutile. Si cu bmw-ul tau si cu astra mea, la fel de bine se merge legal.
Gropile se simt la fel in masina, dar in buzunar mult mai rau la tine Very Happy
Sincer nu dau doi bani pe ceea ce zice lumea si pe ceea ce e la moda.

Nu stiu cate astra g-uri din 2001 mai arata asa. Si nu stiu cine mai e tralala la cap ca mine sa o tina in puf. Planul meu e sa o tin cat mai mult in viata si cat mai bine. Sa vedem cati ani de viata reusesc sa scot din ea.


Ultima modificare facuta de Kspic la Mie 30 Apr, 2014 1:08 am
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Mersi. Pai e vorba de cum te simti tu, asa ai zis, nu de ce e la moda. Nu poti sa te simti mai bine intr-un astra.
Ca sa iti dau un exemplu, intr-un bmw, audi etc. te simti mult mai in siguranta. Sunt mult mai bine facute.

Nu am nicio cheltuiala cu el, e in garantie.
Te-am salutat, nb.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Omg ce prostii ii debiteaza mintea Smile))))) un AMG Brabus cu care.o fi mers in NFS pt ca mai mult ca sigur nici nu stie sa bage cheia in contact nu il incanta cu nimic...sau ca in bmw se simt gropile ca in astra G..pai in bmw nu se simt...in bmw ( fie el si din 2001 ca sa fie comparatia la subiect ) ai tinuta de drum net superioara, stabilitate & siguranta, antifonare, placerea de a conduce..tot ce vrei...mai oameni buni...cand vedeti ca cineva scrie astfel de aberatii, nu il mai bagati in seama si numai duceti discutia in extreme..voi chiar nu vedeti in ce fel de discutii intra kspic?
Acum la moda pe astra G este sa ai senzor map nou, kit ambreiaj nou, arcuri si amortizoare...asta da dotare...fereasca-ma Dumnezeu de astfel de uameni....
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ai timp pana diseara sa iti ceri scuze macar pentru asta altfel apelez la un moderator. Iar iti dai cu parerea pe pereti.
Asta e stilul tau, unul foarte deplasat.
- Ti-ai dat cu parerea legat de motoarele de 1.7 DTI remapate fara ca macar sa fi atins unul bun
- Ti-ai dat cu parerea legat de METABOND fara ca macar sa stii ce specie chimica este fiecare compus din alcatuirea lui si ce rol are. ( daca iti mai aduci aminte de chimia din clasa a 10-a primul compus chimic o sa iti spuna ceva legat de cifra cetanica )
- Ti-ai dat cu parerea legat de 2T fiind contra - https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Sunt 24 de pagini in care s-a discutat problema asta, discutia fiind inceputa de un coleg de forum care stie cu ce se mananca . Toti care au bagat pana la urma 2T au realizat ca intr-adevar e benefic.
Si fata sa cunosti nimic iti poti da seama ca are efecte benefice. Cantitatea mare de fum negru = motorina nearsa. Dupa ce pui 200-250ml 2T la 52 l motorina, ai sa vezi ca nu mai scoate masinuta asa de mult fum. De ce ? Ascunte 2T-ul fumul prin motor, il scoate pe sub capota ? NU !
Arderea este mult mai completa de aici si un mic plus de putere.
- Ti-ai dat cu parerea despre filtrele de aer sport iar domnul moderator din BV te-a trimis acasa cu coada intre picioare pentru ca spuneai numai aberatii
Si multe alte discutii.





Ultima modificare facuta de Kspic la Mie 30 Apr, 2014 9:01 am, modificat de 5 ori in total
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Kspic, desi bgd92 si-a spus parerea intr-un mod mai jignitor, sunt de parere cu el.
Momentan am trecut de la Opel Astra la Audi A4 B6. Opel-ul a ramas in familie. Vreau sa spun ca este o diferenta foarte mare, pana si gropile se simt altfel. Pe curbe stabilitatea este net superioara pentru Audi, antifonarea este mai buna, sonorizarea mai buna ( ma refer la cea stock ), pozitia la volan mai buna, scaunele mai bune, etc. Desigur toate aceste lucruri vin si cu un pret, un Audi in acelasi an este mult mai scump decat un Opel din acelasi an.
Cand mai trebuie sa conduc Opel-ul si ma urc in el, se simte o diferenta foarte mare fata de Astra.

Intaleg ca pentru tine Astra este prima masina si este normal ca sa ai o pasiune aparte pentru ea ( fapt care implica multe ) insa nu poate fi comparata cu un automobil din clasa premium cum este BMW.

P.S. De dotari nu am amintit pentru ca am considerat ca nu este cazul.
P.S. 2 Astra ta arata foarte bine!


Ultima modificare facuta de S.Andrei la Mie 30 Apr, 2014 8:39 am
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@bgd92. Bine, n-am mai intrat in detalii cum ca gropile nu se simt sau se simt altfel Smile)
De exemplu bmw e39, o masina de altfel veche, are vreo 6 brate pe fata si nu stiu cate pe spate. Inevitabil confortul e mult mai ridicat.


Ultima modificare facuta de increatul la Mie 30 Apr, 2014 8:41 am
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Omg ce prostii ii debiteaza mintea Smile))))) un AMG Brabus cu care.o fi mers in NFS pt ca mai mult ca sigur nici nu stie sa bage cheia in contact nu il incanta cu nimic...sau ca in bmw se simt gropile ca in astra G..pai in bmw nu se simt...in bmw ( fie el si din 2001 ca sa fie comparatia la subiect ) ai tinuta de drum net superioara, stabilitate & siguranta, antifonare, placerea de a conduce..tot ce vrei...mai oameni buni...cand vedeti ca cineva scrie astfel de aberatii, nu il mai bagati in seama si numai duceti discutia in extreme..voi chiar nu vedeti in ce fel de discutii intra kspic?
Acum la moda pe astra G este sa ai senzor map nou, kit ambreiaj nou, arcuri si amortizoare...asta da dotare...fereasca-ma Dumnezeu de astfel de uameni....


Am mers cu un bmw seria 3 de prin 2000(in stanga) 150 cai benzina si scartaiau materialele de te lua capu' nu alta, chiar nu mi s-a parut mai calitativ ca astra g....asta nu inseamna ca nu sunt altele mult mai bine intretinute si care se prezinta exemplar.
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ma oameni buni eu ma simt mai bine in astra g-ul meu, sau atunci cand conduc astra g-ul meu pentru ca merg relaxat. O ating, o faram e 2k euro una. Cand merg cu astra j-ul lui taicamiu, chiar daca are casco la ea, tot am o teama ascunsa cand o conduc. De multe ori am gasit g-ul atins cand l-am parcat in oras, o cheie pe usa cand am parcat pe locul cuiva cand stateam la bloc...
Cand merg cu o masina scumpa, am o stare de incomoditate si o teama ca daca se intampla ceva cu ea ma ustura rau la buzunar.

N-am spus nimic legat de confort ci de cum ma simt eu in acea masina.

Am zis ca la bmw se simt la fel gropile pentru ca BMW-urile, din cate stiu eu au o suspensie mai rigida. Acum ceva vreme am mers cu cineva cu un 320d din 2009. Masina era destul de rigida iar prin Buzau mi s-a parut ca astra mea mascheaza mult mai bine gropile.
Astra tatalui meu, e ceva mai rigida decat astra mea.... si iar pot spune ca gropile se simt mai ok in astra mea.
Si prin oras, mult mai usor poti parca o astra ca a mea decat o barca de CLS iar consumul.... 5-6 la mine si 16-17 la el Smile)). In plus o perna de aer la el costa.... in timp ce la mine un amortizor e ... 150 lei pe KYB si 300 pe GM.
Dar daca parasim orasul.... astra talaui meu e mult superioara astrei mele din toate punctele de vedere ( mai putin sistemul audio Very Happy ).
De bmw sau de mercedes-ul unchiului nu mai zic.

"P.S" O masina scumpa pentru mine inseamna o responsabilitate mai mare pe care nu o doresc. Prefer sa merg cu astra mea, sa nu se uite lumea la mine cum s-ar fi uitat daca avea un BMW, Audi ... etc si sa ma simt eu bine atat moral cat si financiar.
"P.S" 2 S.Andrei multumesc Smile
"P.S" 3 Am uitat sa precizez ca mi-am insonorizat singur usile iar sunetul din exterior este mai diminuat.

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Depinde de buget Kspic. Poate pentru altcineva 10000eur cat e o masina premium SH, reprezinta 10% din lichiditatile lui, iar acel om n-o sa circule stresat de o eventuala cheltuiala.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Andrei, felicitari pt achizitie ;

Increatul, nu are rost sa discutam despre E39, care in 90 facea motoare adevarate, potente, avea dublu-clima, sisteme de siguranta superioare, etc etc..

Madmax, desigur gasesti si cazaturi, ca la.orice alta marca de altfel ; si esti si normal cand tot romanul vrea benveu din Germania, de 14-15 ani, cu 150.000 km reali, la 1500 euro neinmatriculat, fara sa stie ce costuri implica ;

Kspic, nu am pt ce sa imi cer scuze ; iti spun doar realitatea, daca este putin cruda si te doare, fi barbat si indura ! Arata-mi teste concludente despre uleiurile 2T, gen o masina care a bagat de noua vs una care nu s-a folosit, ambele au mers 4-500.000 km in aceleasi conditii si s-a constatat ceva ; un diesel care are egr curat, motorina buna, injectoarele si turbina in toate mintile si caruia nu ii bagi talpa in gat la 1600 rpm nu are de ce sa scoata fum ; altfel, masina are o problema si tu defapt o maschezi ; este parerea mea si mi-o sustin ; daca tu ai alta e problema ta, esti liber sa faci ce vrei cu masina ta, insa eu nu sunt de acord cu ea ; s-au scris 20 de pagini si despre astra ta remapata cu arcuri si amortizoare GM care rupe tot, dar nu prea este concludent dupa cate observi ; cat despre discutia cu filtre sport, te-as ruga sa mi-o arati, fiindca probabil am omis-o...si chiar am.foarte multe de zis, vis-a-viz amatorilor care vor sa traga aer cald din compartimentul motor sau sa isi umple motorul cu praf ; am avut si eu admisie sport pe Bravo t-jet ( care era turbo) si pot sa iti spun ca nu este cea mai bun alegere ; s-au facut testr dino cu si fara filtru sport si s-a dovedit ca pe langa praful in motor se pierde cuplu si putere ; dar unii prefera zgomotul acela turbat...poti scoate filtru de aer al masinii tale, sa o accelerezi si ai parte de acelasi zgomot ;
Cum adica mi-am dat cu parerea despre motoarele remapate 1.7 ? Ca am sustinut faptul ca nu face 1.6-le? Inca imi sustin ideea ;1.6 le merge stock, fara uzura suplimentara ca in cazul unei resoftari la diesel ; imi sustin afirmatia ; care e problema ta pana la urma ca eu nu inteleg?

p.s : Eu incerc sa le prezint oamenilor niste fapte reale, niste greseli din care ei sa invete ; de aceea imi pierd timpul pe aici ; nu sa ma contrazic cu tine la nesfarsit ; eu ti-am argumentat fiecare post de al meu ; tu mereu vorbesti despre astra ta, pui poze in alte topicuri decat cel din prezentarea masinii tale cu masina ta, o lauzi, o speli, o ingrijesti, bravo ! dar aici nu este vorba despre asta ; cine are urechi de auzit si ochi de citit va sti sa filtreze informatia de pe acest forum si sa aleaga ceea ce este mai bun ; eu atat va recomand : lasati masinile asa cum au venit din fabrica ; pt ca tot ceea ce spune producatorul , datele tehnice, durata de viata a motorului si a componentelor, consumul, vitezele maxime, sunt facute in acele conditii ; desigur un soft stage 1 nu e un capat de tara ; si eu l-as face pe orice masina turbo ; dar sunt constient si de "riscuri" ; deci este un compromis ;
p.s2 : tu in loc sa o oferi o informatie, un sfat pertinent, vorbesti de mercedes brabus, de avioane,cauti anturaj de liniute, dai sfaturi la plesneala sau dupa ureche ( cum ti-a zis si mecanicul tau ca te mai tine ambreiajul 60k km..pai un ambreiaj daca te mai tine 60k km e de schimbat...? dar deh, sa iei banul faci orice ) de alte nebunii...sau daca ai vrut sa te lauzi cu ceea ce ai in curte, felicitari ! dar nu cred ca intereseaza pe cineva de aici vreunul din aspectele astea;

Scuzati ca am scris mai pe sarite, dar sunt la job si mai am si nitica treaba...toate posturile cu "p.s " sunt scrise cu edit

p.s3 : cu ce ai insonorizat usile ?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Au primit suspend baietii.

Totusi, depinde si ce 1.7 resoftezi. 1.7-le lui Asgard cred ca e peste orice 1.6-1.8 benzina (nu stiu sigur cum sta langa 1.8-ul de 140cp).
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ca am sustinut faptul ca nu face 1.6-le ? Inca imi sustin ideea ;1.6 le merge stock, fara uzura suplimentara ca in cazul unei resoftari la diesel

Sunt convins 99.99% ca nu face !


1.8-ul Automat 140cp este mai lenes decat 1.6 MT ! Am testat personal inainte sa cumpar masina. Si 1.7-le lui Asgard mai mult ca sigur trece usor pe cel de 115 cp - dupa ce trece de 90-100km/h
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acum despre al cui 1.7 vorbesti?

Al lui Kspic ca nu face un 1.6?

Sau al lui Asgard, ca face doar 1.6-le de 115cp? Eu cred ca H-ul lui Asgard ma face si pe mine, cu remaparea pe care o are acum.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR