Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tu de ce ti-ai luat atunci Iphone? Laughing
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Eu ? Pai ... m-am saturat de bugurile android. In plus am vrut ceva stabil, ceva telefon nu strutocamila buna doar de laudat. Il tin in toc, ascuns !

Eu am dat un exemplu Smile)) Nu fac parte din acea categorie. Daca era sa fac parte din categoria aia aveam si eu ca tot "boss-ul " macar un e36 318i/320i .
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ce de timp aveti...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Visse, vin dupa doua garzi groaznice si mai am de facut 3 rezumate pana sa ma culc. Si oricum am stabilit ca Focus 1.8 16V si Astra G 1.6 16V bat Y17DT remapat. Cool
Kspic, Iphone-ul ala al tau inchipuiesteti-l ca Astra G Y17DT remapat. Mult zgomot pentru nimic. Laughing
De curiozitate, de ce la voi scrie alta tara la locatie? A cucerit Rusia Moldova cat am fost de garda? Rolling Eyes
Referitor la "roatele" lui Focus, le-au facut mai mici din motive care tin de conceptul general al masinii si al tinutei de drum.
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Ce zgomot daniele, infern ! Bate motorul de zici ca e masina de taiat lemne a tiganilor. Noroc cu focalurile ca altfel nu stiu ce ma faceam.... I-am trantit doua straturi de aluband si am scapat .... acum e ca la biblioteca.
Auzi daniele, si roaba de carat lemne iarna are roti mici ca sa aiba o tinuta mai buna la drum ? Cred ca ai dreptate Smile Roata mica iti da alta manevrabilitate mai ales cand vine vorba de carute, roabe ... etc.
Daca puneau roti mai mari la focus 1, ajungea saraca masina ca focusul asta nou sa sara de pe o roata pe alta Laughing
Ne-am dat pe offtopic sau ford fabrica si iphone ?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Kspic, Renault Clio Sport si Megane Sport incep virajele abordate in forta pe 3 roti. Asta nu inseamna ca nu termina inaintea Opc-ului. Laughing Poti sa razi tu cat vrei de Focus 1 dar ii da clasa Astrei G cam la toate capitolele. Iar sa te iei de manevrabilitatea Focusului 1 e ca si cum ai sustine ca Gina Pistol e fata mare. Laughing
Daca Ford ar fi facut telefoane nu iesea Iphone. Laughing
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Kspic, nu cred ca noi suntem cei care incearca sa scoata din motor ceea ce nu a scos opel cand era fata mare..nu cred ca noi suntem cei obsedati de liniute si vedem 1.7-le remapat ca pe un Lamborghini care rupe tot pe sosea si nu ii sta nimic in fata..nu cred ca noi suntem asa ipocriti sa laudam mereu opelul in versusul cu orice masina si sa nu recunoastem ca este o masina slaba care nu are termen de comparatie cu vw / audi / japoneze...si astra a avut roti pe 14 din fabrica, ai uitat? 195 65 15 nu este omologat pe astra G, deci e total irelevant ce cauciucuri iti pui tu pe masina ; esti putin ( mai mult ) frustrat ca opel nu a fost niciodata in top la vanzari ( precum ford ) ,ⁿnu a castigat niciodata titlul de motorul anului ( precum ford ) si nu are suspensie independenta ( precum ford ), dupa cum se vede treaba...cand vorbesti de Opel VS......nu exista instinct de turma ; oamenii vor in principiu sa isi cumpere cea mai buna masina in raport calitate / pret..si de multe ori opelul nu exceleaza deloc la calitate ; nicidecum nu isi cumpara un 1.7 lesinat cu 75 magari obositi de la opel, eventual si caravan, ca sa faca liniute si filmulete in care depasesc tot pe sosea..toti ii depasiti pe altii, rupeti tot, dar v-ati pus vreodata intrebarea oare cati de pe sosea si-au pus mintea cu voi? Cand trece unu pe langa voi si va face pa-pa desi voi sunteti cu talpa la fund numai ziceti nimic, avand in vedere ca este ceva normal pt masinile slabe pe care le conduceti ; dar cand a-ti depasit un bmw de 1.9 105 cp..mamama...ce mai creste inima in voi ; sau Astra J-ul in care taticul nici macar nu accelera ci mergea normal...eu zic sa te trezesti la realitate baiete, exista viata si dupa opel ( si mult mai buna )...cel mai bine se simte cand faci downgrade ce "masina buna" este opel...dar daca ai condus numai logan si solenza, atunci opelul pare o afacere buna..
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Daniel, nu stiu cu cine ai facut geografia, dar Buzaul nu este in Moldova, fie ea de stanga sau dreapta Prutului. Datele personale le-am sters intentionat, consider ca nu sunt relevante.Observ ca aplici o vorba care suna cam asa:
"Intarata-i drace ca si mie-mi place"
Skip ads

  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
bgd92 a scris:Kspic, nu cred ca noi suntem cei care incearca sa scoata din motor ceea ce nu a scos opel cand era fata mare..nu cred ca noi suntem cei obsedati de liniute si vedem 1.7-le remapat ca pe un Lamborghini care rupe tot pe sosea si nu ii sta nimic in fata..nu cred ca noi suntem asa ipocriti sa laudam mereu opelul in versusul cu orice masina si sa nu recunoastem ca este o masina slaba care nu are termen de comparatie cu vw / audi / japoneze...si astra a avut roti pe 14 din fabrica, ai uitat? 195 65 15 nu este omologat pe astra G, deci e total irelevant ce cauciucuri iti pui tu pe masina ; esti putin ( mai mult ) frustrat ca opel nu a fost niciodata in top la vanzari ( precum ford ) ,ⁿnu a castigat niciodata titlul de motorul anului ( precum ford ) si nu are suspensie independenta ( precum ford ), dupa cum se vede treaba...cand vorbesti de Opel VS......nu exista instinct de turma ; oamenii vor in principiu sa isi cumpere cea mai buna masina in raport calitate / pret..si de multe ori opelul nu exceleaza deloc la calitate ; nicidecum nu isi cumpara un 1.7 lesinat cu 75 magari obositi de la opel, eventual si caravan, ca sa faca liniute si filmulete in care depasesc tot pe sosea..toti ii depasiti pe altii, rupeti tot, dar v-ati pus vreodata intrebarea oare cati de pe sosea si-au pus mintea cu voi? Cand trece unu pe langa voi si va face pa-pa desi voi sunteti cu talpa la fund numai ziceti nimic, avand in vedere ca este ceva normal pt masinile slabe pe care le conduceti ; dar cand a-ti depasit un bmw de 1.9 105 cp..mamama...ce mai creste inima in voi ; sau Astra J-ul in care taticul nici macar nu accelera ci mergea normal...eu zic sa te trezesti la realitate baiete, exista viata si dupa opel ( si mult mai buna )...cel mai bine se simte cand faci downgrade ce "masina buna" este opel...dar daca ai condus numai logan si solenza, atunci opelul pare o afacere buna..


Nu stau sa citesc tot pentru ca sunt multe cuvinte fara rost.
Si vezi ca nu ne tragem de sireturi, asa ca lasa expresiile de genul " taticu".

Nu iti pot cere sa interpretezi un filmulet, nici macar cu cadrele in care aveai minut -secunda - milisecunda nu puteai sa faci o amarata de scadere ca sa vezi adevaratul tau timp 0-100 nu cel fabulos si mitic. Nu mai zic de filmat....

Sincer iti spun, nu mai stau sa ma explic sau sa dau detalii repetate la greu despre masina si despre motor. Esti irecuperabil omule, ti-au spus 3 sau 4 persoane care au 1.7 remapat ca voi cu 1.6 ne vedeti doar faimosul fum. Decat sa inveti limba hindi pentru a comenta acele filme pe youtube mai bine pui mana si te informezi inainte sa afirmi x,y,z despre ce magari are un motor.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Visse a scris:


Visse, posturile tale sunt tot off-topic, de umplutura.

On-topic: Focusul ala de 1.8 de pe pagina anterioara, merge destul de tare, pot sa zic ca ma face si pe mine, nici nu vreau sa ma gandesc ce face dintr-un 1.7.
In videoul asta am dat a doua pana in limitare, si a treia cat se vede, dar eram cu jantele pe 17 - 215/45/17:
https://docs.google.com/file...jVPbm8/edit?pli=1
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Bine ma, scoate in 15 sec masina mea eu nu vorbesc despre asta acum ; imi citezi postul, il comentezi, dar spui ca nu il citesti ?! Esti putin penibil, nu crezi? Eu cred ca m-am adresat destul de frumos cand am spus "taticu" ; dar daca vrei pot vorbi si pe varianta mai melteneasca...oricum, mai spune-le colegilor ca ai facut si bertone de 1.8 sau ce opeluri ziceai tu ; ca poate prind si altii aere de pilot cu un 1.7 de 75 cp ;
P.s : nu uita sa le spui secretul tau...ulei 2T in motorina care iti da energie, senzor MAP nou, care e o piesa tuning super, motorina de top...si ce mai ziceai tu
P.s2: nu uitati sa puneti si o cutie de redbull in motor ; sa vedeti atunci senzatie..deja cei 75 cp se transforma in pur sange..motoarele de 2.5 sau 3.0 se arunca in sant cand vad ca vine opelul din spate, nu kspic?
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Redbul e scump eu pun Burn...
La motoroale diesel in 16v daca pui redbul zici ca sunt in 24v.

Trage frumos rau 1.6i de la ford... cu 1070kg si roti mai mici ca la opel si totusi bgd il face cu 10s 0-100 sau cat spunea el ca scoate
http://www.youtube.com/watch?v=cav0h23HwuQ
Skip ads

  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Ce tot aduci ma comentarii aiurea la adresa mea ? eu sunt ala obsedat de liniute si imi laud intr-una masina si ma filmez cu bmw-uri de 105 cp langa mine care merg normal in trafic ? sau cu masina taticului care merge normal si tu ii dai blana ? unde am spus eu ca fac ford focus ? sa iti intre bine in cap : nu mi-am luat opel 1.6 ca sa ma cert cu tine sau sa ma cred racer, cum faci tu cu o masina de 75 cp probabil primita cadou si nemuncita din banii tai ; asa ca te rog sa inchizi pliscu la adresa mea si nu ma mai comenta aiurea pe toate topicurile ; tu te bagi in orice discutie fara sa ai habar despre ceva ; daca vrei deschidem un topic despre mario sa poti sa te afirmi ; nu e relevant deloc in cat timp face 0-100 masina mea ; pt ca nu fac 0-100 cu ea niciodata ; fac km putini ( ~7000 / an ), drumuri scurte, de aceea am ales un benzinar care sa nu imi dea batai de cap ; are cuplu foarte bun, inca de la turatii joase fata de lesinatele de 1.4 90 cp, etc;
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai si unde vi-s fimuletele alea misto? Vreau si eu sa ma delectez.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
In topicul opel vs renault dacia sau ceva de genul . Eu am fost prostul ca m-am pus la mintea lui...nu imi e rusine sa recunosc asta in public..asta e ; citeste acolo sa vezi ce comentarii are baiatul in el...el se pisa pe orice 1.6 si il face la orice ora....dupa ce am pus filmuletul a amutit...dar asa ii face el pe toti..
  • Kspic

  • Mesaje scrise: 216
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mai bgd Smile)) ti-am mai spus ca esti irecuperabil.
Ford focus de 1.6i scoate 10.7s 0-100 si asta pentru ca are 1070kg si roti cu diametrul mai mic. 185/60/15.
E mai usor decat astra ta cu 180kg.... iar de roti nu mai zic ca sunt putin mai mici.
Asa ca viseaza mai departe sa scoti 0-100 in 10.8 s cu astra ta. Pana la 90km/h ai 10 secunde pe ceas, esti foarte tare daca ii mai faci si pe restul de 10km/h pana la 100 in 0.8 secunde. Sa nu uitam ca la 92km/h mai si schimbi o treapta Smile)) Daca scoti 11.5 s e bine asa ca nu te mai agita.

http://www.youtube.com/watch?v=cav0h23HwuQ
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Vreau eu sa fiu moderator/mediator, daca ma lasati Laughing

Din pacate Kspic are dreptate, astra mea H de 1.8 merge cam ca focusul asta de 1.6, si tot vreo 10.7-10.8 secunde are in carte.

Dar tineti minte ca realitatea e tot timpul alta, depinde f mult de cum a fost intretinuta masina, de anvelope etc. Spun asta pentru ca imi aduc aminte de pe vremea cand aveam bmw-ul 318i (11.3 secunde in carte), m-am dat cu unul la un semafor cu un focus de prin 2000-2001, tot 1.6.
Si i-am cam luat fata pana la urmatorul semafor, am ajuns exact in fata lui.

Teoretic trebuia nici sa n-am loc sa intru pe banda lui. Mai apoi el dadea vina pe faptul ca am motor mai mare, dar practic trebuia sa se duca mai bine.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Da..chiar nu am chef sa ma contrazic aiurea...eu aveam si 100kg + in masina si cauciucuri facute praf, dar nu asta e ideea...chiar nu ma intereseaza date despre 0 - 100 ;
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vedeți ca Focusul e hatchback de 1.8. Nu 1.6. Mașina aia nu o prinde nici un Astra G Y17DT remapat la aproximativ 100 de cai chiar dacã ar fi sã o alerge pana la capãtul Pãmântului. Punct.
  • bgd92

  • Mesaje scrise: 859
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Nu stii daniele ca asa e kspic? Mereu incearca sa evite realitatea si posteaza doar ce ii convine? Ia vezi ca daca il superi iti pune iar filmuletul ala cu corsa C 1.7 care are nush cati 170 cp din cei 75 initiali ; mie imi placea de el ce talente avea pana sa fac si eu 0-100...zicea ca detaseaza muuuultt de orice 1.6 aspirat de la opel...dar in cel mai fericit caz sta langa bara lui ( din spate ) ; de atunci l-am intrebat ceva timp de 3 pagini si nici in ziua de astazi nu a raspuns...asa e romanasul, nu stie decat sa ocoleasca raspunsul ori sa o dea la intors..
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR