Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
1.
eroare - ventil egr blocat, daca o sterg in 3-4 zile apare la loc, am curatat egr si galerie de admisie, am scos necuratul de acolo dar degeaba. Masina se comporta la fel trage la fel de bine nu am limitari etc.
Am in plan sa schimb partea electronica de la egr.
Ce parere aveti ?

2. nuca(mansonul de cauciuc) de la schimbator este deteriorata. Gasesc la dezmembrari timonerie completa de la 1.9 cdti . Intreabarea este , se potriveste pentru 1.3 al meu ? sau va trebui sa fac in asa fel incat sa scot maciuca de la schimbator si sa o pun la mine?

astept raspunsuri/lamuriri
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
1. La EGR se blocheaza tija pe la jumatatea cursei si nu inchide bine. cel mai bun remediu este anularea EGR din soft.
2. Se poate inlocui doar maciuca din cate stiu eu.
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu dau sute de euro ca sa anulez egr si sa pun blind, un egr second hand costa 150 lei.
  • Op3l

  • Mesaje scrise: 528
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nu te complica cu schimbare timonerie deoarece manopera va fi destul de scumpa, plus ca timoneria de 1.9 nu se potriveste pe 1.3 Smile.
"Maciuca" de la schimbator se inlocuieste, Se poate scoate relativ usor prin incalzire tija si rotire stanga dreapta pana capata un pic de joc ,apoi rotita in dreapta. Simultan se trage de ea in sus. Se incalzeste doar tija NU si "maciuca" deoarece se va dezlipi capacul cu inscriptii si nu-l mai pui la loc (se largeste).
Se poate scaote si fara incalzire dar trebuie ceva mai multa convingere (forta).
  • bog15dan

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2009

  • Mesaj Privat


eu am gasit asta la dezmembrari care provine de la 1.9. Acum nu stiu ce sa fac daca se potrivesc sa schimb cu tot cu suportul acela sau sa schimb doar maciulia. La mine e arata foarte rau in sensul ca pastila cu treptele este deja dezlipita si cade de acolo, si cauciucul de pe langa este rupt.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR