Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
vectra c din 2002 2,2 dti, cind iau viraj in curba,se aude un zgomot mic ca un mic uruit,cred ca de la directie pentru ca atunci cind revin cu volanul dispare.deci zgomotul este destul de greu sesizabil,dar exista.credeti ca e vreo problema cu caseta de directie?volanul merge foarte usor,adica normal.
Skip ads

  • Alexy

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut aceeasi chestie la Vectra A, era de la planetare...... asa a inceput, dupa aia zgomotul a devenit ca un tacanit.....
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cumva zgomotul se aude spre capat de cursa? (de volan vreau sa zic) Wink
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am condus de curand un "c" varza la directie,propietarul a spus ca de vina sunt bieletele de pe bara de torsiune,insa avea un uruit atunci cand vira stanga,cauza :un suport de la motor era dus,motorul se balansa in lacasul si atingea de caroserie


Ultima modificare facuta de octav13 la Mar 06 Feb, 2007 4:22 pm
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cyclops a scris:Cumva zgomotul se aude spre capat de cursa? (de volan vreau sa zic) Wink



se aude chiar cind iau viraj,deci o juma de tura volan sau chiar mai putin.dar v-am zis zgomotul este destul de greu de sesizat,dar eu il aud.
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
sunt 90% sigur ca de la planetare e problema... Daca accelerezi in curba zgomotul creshte in intensitate?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa pleci de pe loc un pic mai tare, totusi nu ca la curse Rolling Eyes , cu volan virat maxim, o data intr-o parte si apoi invers si ne spui ce si cand auzi
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:incearca sa pleci de pe loc un pic mai tare, totusi nu ca la curse Rolling Eyes , cu volan virat maxim, o data intr-o parte si apoi invers si ne spui ce si cand auzi



buna idee! mi-am mai amintit ceva. cind plec de pe loc sau plec cu viraj nu face,nici cind iau la maxim. numai cind sint la viteza,peste 80km/ora.
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la turatie mare a motorului sau turatie mica?
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:la turatie mare a motorului sau turatie mica?



se aude cum am zis cam de la 80 in sus,ca si cum s-ar accentua zgomotul de la cauciucuri.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Incearca sa iei mergi pe o sosea cu viraje, cu 80 cum spui, iar inainte de a vira si in timpul virajului decupleaza cutia si lasi acceleratia (lasi masina "la roata libera"). Daca se aude un soi de vijiiala-uruiala care se transmite si in volan, poate fi de la un rulment de roata fata. Daca se aude ca un ronrait care pe masura ce rotesti mai mult volanul, dar de data asta cu motorul cuplat si cu piciorul pe acceleratie, iar zgomotul incepe sa devina un ronrait ritmic (ca si cum ar bate ceva), e de la capul planetarei. In ambele cazuri se poate verifica ridicind masina pe cric si rotind roata sau verificind capul planetarei.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
o sa verific.
merci!
Skip ads

  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
am verificat cu roata ridicata si este de la rulment.intrebare:citi km mai pot sa merg asa? v-am zis:zgomotul se manifesta numai cind iau dreapta de volan.sau unde gasesc un rulment cu abs si cam la ce pret.
multumesc!
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa iei rulment cu abs.Du-te la orice magazin de piese auto cu talonul si comanda rulmentul care iti trebuie.Ia-ti nemtesc nu turcesc sau spaniol.
  • martynel

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Am avut aceasi problema la AStra si era din cauza unei bilute ciobite de la un rulment!
Am schimbat rulmentul si acum merge f bine.
  • sergionel

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2002 2.2dti y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2005

  • Mesaj Privat
octav_bz a scris:Nu trebuie sa iei rulment cu abs.Du-te la orice magazin de piese auto cu talonul si comanda rulmentul care iti trebuie.Ia-ti nemtesc nu turcesc sau spaniol.



am inteles ca nu poti schimba doar rulmentul.este capsulat impreuna cu absul.asta stiu de cind am cumparat masina din germania,cind l-am schimbat pe cel de pe stinga.am gasit rulment cu abs la 320 ron o marca germana parca ids sau idt.pe masina ,original ar fi marca fagg ,parca asa.stie cineva detalii,marca exacta a rulmentului original?am posibilitatea sa-mi aduca cineva din germania. o fi mai ieftin ca aici?poate este cineva care a mai cumparat din germania piese si isi da cu parerea.
multumesc!
  • nidu_84nyd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Si eu am o asemenea problema, dar la mine la drum intins cand merg si iau viraj scurt se aude un piuit subtire scurt (nu face mereu) ...ce poate sa fie???
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nidu_84nyd a scris:Salutare. Si eu am o asemenea problema, dar la mine la drum intins cand merg si iau viraj scurt se aude un piuit subtire scurt (nu face mereu) ...ce poate sa fie???

idem, dar la mine face intre 50km/h si 80km/k indiferent de turatia motorului ,sunt aproape sigur ca este de la ceva care intra in rezonanta sau fluiera din cauza fluxului de aer intrat in compartimentul motor.
incerc sa ignor
  • nidu_84nyd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Smile Nu sunt singurul deci....Eu am crezut ca este ceva de la servo, dar nu pare a avea probleme. Este un piuit foarte subtire si se aude secunda apoi nu se mai aude...daca virez putin iar se poate auzi....sau nu....depinde...nu face mereu asa...Cred ca am devenit noi prea de tot Smile)
  • cumnatu83

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceeasi problema si a fost rulmentulde roata din fata,se auzea cand viram la dreapta iar cand mergeam drept si viram la stanga nu se mai auzea. era rulmentul din dreapta se auzea la 100km/h
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR