Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cum am spus, pe RCA valoarea maxima de despagubire nu poate fi decat una, calculata matematic conform normelor din Ordinul 14/2011 al CSA . Toate incercarile reusite sau nu ale asiguratorilor de a diminua aceasta valoare se fac pe fondul lipsei de informare a pagubitului. Acest ordin este public si consider ca trebuie cunoscut in mare de toti soferii . Recent am vazut la o scoala de soferi ca la cursurile de legislatie erau incluse si teme cu privire la asigurarile obligatorii si a procedurilor de despagubire.
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
CIPRIAN_17_CIP a scris:Stie vreun coleg cat as putea lua in cazul in care iese dauna totala? Cum se calculeaza? Care ar fi valoare de catalog a masinii si ce procent as obtine, avand in vedere ca masina este din 2006 si are 119000 km?


Valoarea de nou a masinii tale conform catalogului APIA 2006 a fost de 20550 Euro.

Raportat la vechime si rulaj , la momentul accidentului masina avea uzura medie . Aplicand gradul de uzura de 72 % rezulta ca valoarea reala a masinii este de 5754 euro . Pana la aceasta valoare asiguratorul este obligat sa plateasca reparatia daca aceasta se face in service autorizat, cu acte doveditoare si sub rezerva verificarii reparatiei de catre asigurator.
Pentru a fi declarata dauna totala costul reparatiei trebuie sa depaseasca pragul de 75 % din valoarea reala , in speta 4315 euro ., valoare pe care ar trebui sa o primesti tu .

Nu astepta evaluarea si oferta asiguratorului . Fa tu un deviz estimativ la service si depune-l la asigurator impreuna cu cererea de despagubire, asta in cazul in care iese dauna totala .
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si daca avea uzura medie de ce se reduce cu 72%? Esti sigur un agent de asigurari ca numai voi puteti sa faceti o asa matematica ...Uzura medie (adica de mijloc ,adica jumatate)=72% adica 3/4 (trei sferturi ) care desigur ca este egala cu 50% care este de fapt mediu si egal cu jumatate!Ce matematica aveti in voi cind este vorba de dat bani omului.......
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Tu esti sigur ca nu te bagi in seama aiurea ? Citeste Ordinul 14/2011 si stai in banca ta ! Intre timp colegul nostru a primit raspunsul de la Euroins si culmea calculul este chiar cel facut de mine. Daca tu te consideri mai avizat te rog sa argumentezi afirmatiile. Altfel nu esti decat un mic troll .
Skip ads

  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
tase a scris:Si daca avea uzura medie de ce se reduce cu 72%? Esti sigur un agent de asigurari ca numai voi puteti sa faceti o asa matematica ...Uzura medie (adica de mijloc ,adica jumatate)=72% adica 3/4 (trei sferturi ) care desigur ca este egala cu 50% care este de fapt mediu si egal cu jumatate!Ce matematica aveti in voi cind este vorba de dat bani omului.......


tase, sa nu creem tensiuni, colegul nostru m-a ajutat sa imi fac o idee si sa imi dau seama daca cea ce imi ofera EUROINS este sau nu aproape de adevar. Nu pot decat sa ii multumesc si consider ca nu este in regula sa "lovesti" atat de rau intr-o persoana care nu a facut altceva decat sa ajute, GRATIS (si stim prea bine ca la ce vremuri traim in Romania, acest cuvant GRATIS nu prea il mai vezi si aplicat), situatie in care el poate avea orice job agent asigurari, avocat....
Multumesc inca odata pentru amabilitate colegului kosfunny !
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc Ciprian pentru aprecieri . Sunt obisnuit cu astfel de abordari . traim intr-o societate destul de pestrita si este normal sa existe si astfel de caractere printre noi. Pacat ca tind sa se inmulteasca aceste tipuri de oameni !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tase, te ambalezi degeaba, pe un subiect pe care in mod evident nu il cunosti.
Pe viitor iti recomand sa fi mai moderat in reactii, si sa te limitezi la chestiile la care te pricepi.

Multumesc de intelegere
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pai si pana la urma la cat a evaluat-o si cat au despagubit?

Vectra mea la o evaluare de Casco iesea undeva la 8000 E din care eu trebuia sa platesc X%/an ca prima de asigurare. Acum intrebarea a fost daca intradevar ma vor despagubi 8000 E in caz de dauna totala si raspunsul a fost ca nu prea....
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
depinde de asigurator si de polita
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:tase, te ambalezi degeaba, pe un subiect pe care in mod evident nu il cunosti.
Pe viitor iti recomand sa fi mai moderat in reactii, si sa te limitezi la chestiile la care te pricepi.

Multumesc de intelegere
Eu am facut o matematica simpla pe care se pare ca ,,asiguratorii ,, nu o inteleg si ma fac cumva si ...un anume CARACTER PROST SA INTELEG. un anume...ba baiatule asta care ma faci un anume,,caracter,, ...caracterul omului nu se calculeaza cum calculeaza asiguratorii ...MEDIA care la ei da 72% ...si daca vrei poti sa ma suspenzi dar de unde dracu media este =72% de ce nu este 42% in favoarea prostului care plateste asigurare anuala obligatorie si care dupa N spe mii de asigurari de abia are o reducere infima!!!!! Daca eu in anul cind am platit asigurarea nu am facut accident de ce nu mi se reporteaza suma??? Ascult?? De ce sa dau bani de pomana asa aiurea doar ca merg cu masina pe strazile patriei care sunt vai mama lor si pentru care mai platesc si Rovinieta??????ASCULT????
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Raspunsul este ca ASA ESTE LEGEA ! O fi buna , o fi rea nu stiu . Traim intr-o societate care e guvernata de legi . Ca legile nu sunt bune, ca nu se aplica sau se aplica gresit probabil este din cauza faptului ca unii ca tine, care gandesc superficial , din pacate au drept de vot .
  • florinmitrache

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
La dauna totala din cate stiu eu se da unde la 75 % din valoarea masinii. Se face o media a preturilor cu care se vand masini asemanatoare cu masina ta si astfel se stabileste valoarea despagubirilor pe care le vei primii. Trebuie sa insisti la asigurator pentru a primii banii. De asemenea conteaza si service-ul la care duci masina. Un service bun are o colaborare mai buna cu asiguratorii.


[INTERZIS]
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stii tu , nu stii deloc bine ! In Ordinul 14/2011 al CSA scrie clar cum se calculeaza dauan totala pe RCA si nu are nicio legatura cu pretul de vanzare al masinilor.
Legat de service-uri iti pot spune din experienta ca sunt si service-uri foarte bune care nu vor sa faca nicio conventie cu asiguratorii din cauza faptului ca nu doresc sa le fie impusi anumiti termeni care ar putea duce la scaderea standardului de calitate , avand astfel de suferit reputatia reparatorului.
Aceste service-uri primesc in reparatie masini de la asigurari doar in baza unui mandat prin care proprietarul sa imputerniceasca reparatorul in vederea obtinerii despagubirii de la asigurator.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ca sa nu deschid topic nou...
imi cer scuze colegului ca ma bag, dar daca sunt mai multe informatii intr-un topic poate ajutam mai multa lume...

ieri m-a pocnit si pe mine un nene cu o masina cu numere rosii...
ce se vede:
el nu are decat bara fata dusa
eu am aripa stanga fata lovita + semnalizator + plasticul ala de sub aripa busite, usa stanga fata indoita dar usa nu se inchide corect (aproape poti baga mana pe la usa soferului si fluiera in draci cand merg cu ea)
in incident a fost atinsa si anvelopa stanga fata. am observat ca dupa incident masina imi trage putin stanga.
poza cu masina mea

vinovatul a fost corect, am completat amiabila, mi-a dat copie dupa RCA (evident euroins ca altfel nu postam aici) si copie dupa buletin + permis, si am fost azi dimineata sa constatam.
ne-a programat la constatare maine la 12.

acum problema mea e ca vreau sa ma duc la reprezentanta sa fac masina (nu imi comvine sa ma duc in alta parte).
nu sunt de acord sa-mi indrepte fiarele si le vreau schimbate (stie toata lumea ca acolo unde e chit in timp crapa)
am vreo sansa sa mi le inlocuiasca?

as dori sfaturi de la cei care sunt patiti...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Incearca sa scoti cat mai multi bani de la ei si sa o repari singur. Cumperi usa si aripa pe culoare si aia e.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ma gandeam si eu la solutia asta..
Sa vedem daca accepta...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ar fi fraier sa accepte
Are asigurare, de ce sa scoata bani din buzunar?
daca era cu ceva in neregula, da... dar asa....
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Sa scoata banii de la asigurator. Wink
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asiguratorului o sa ii convina sa iti dea bani sa o repari singur (in regie proprie) pentru ca ii costa mai putin.
Eu as merge pe o reparatie in service (eventual reprezentanta daca are decontare directa cu Euroins) si insistat pe inlocuirea usii si a aripii care au intaritura/dublura/ranforsare pe interior in zona loviturii. Deasemenea, si pe inlocuirea aparatorii de noroi de sub aripa si mentionarea in constatare ca masina a fost lovita si in roata, trage dreapta si necesita o verificare a geometriei.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:Ar fi fraier sa accepte
Are asigurare, de ce sa scoata bani din buzunar?
daca era cu ceva in neregula, da... dar asa....
de la asigurator sa scot banii...
Nu de la vinovat...
Acum depinde si de cat ma costa piesele sa-mi rezolv masina singur si cat imi dau ei.
Evident ca insist sa-mi schimbe fiarele insa nu cu unele facute pe vapor.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR