Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Shellshock

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cand am fost cu cineva la taxe si impozite, o doamna i-a zis acestei persoane ca are amenzi neplatite din 2006 si 2010 si 2012....
Se poate sa mai existe amenzi din 2006? Nu se prescriu?
Si alta chestie eu stiu ca nu poti plati impozitul la casa/apartament daca ai amenzi si nu le platesti mai intai pe acestea..
Deci din moment ce s-a putut plati impozitul in fiecare an fara sa zica nimeni nimic...ce poate fi? o eroare?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Amenzile neplatite se comunica, dupa un timp, de la politie catre administratie locala (primarii) sa ti le puna la impozit. Pana cand se comunica si proceseaza, la primarii apari curat.
Se prescriu dupa 3 sau 5 ani (nu mai stiu exact care e termenul de prescriptie pentru obligatiile fiscale, cred ca totusi 3). Daca cei de la primarie nu vor sa ti le radieze de pe cont, cred ca singura solutie e instanta.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Natura jobului face sa intru in contact zilnic cu primariile si din discutiile avute cu oamenii de pe acolo (departamenul taxe si impozite) am aflat ca nu se prescrie nimic, dupa 5 ani se trec intradevar in alta categorie (nu mai stiu exact cum se numeste) dar tot raman pe rolul fiecaruia! Iar ce zice Je cu instanta ar fi ultima aroganta, sa dai primaria in judecata ca nu iti sterge amenzile! Pai pe logica asta cei care platesc amenzile sunt fraieri! Si chestia ce se mai platesc impozite fara sa a tine cont de amenzi este pentru ca (in special la primariile din mediul rural) cei cu amenzi sunt si "alegatori" si primarul nu vreai sa ii "supere"!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
buldozer, o datorie se prescrie dupa o perioada (3 ani in general, sunt parca ceva categorii de datorii care se prescriu dupa 5 ani) daca cel caruia i se datoreaza sumele nu intreprinde nicio masura de recuperare a creantei.
Daca face ceva (trimite o notificare, etc) se reseteaza contorul
Daca eu ma duc acuma la primarie si aflu ca tocmai ce mi-au inregistrat ca datorie o amenda din 2010, le dau cu flit. Si daca nu o sterg, ii dau in judecata. De ce sa fie aroganta? Nu e vorba ca nu imi sterge amenzile, ci e vorba ca imi impune o datorie pe care, legal, nu o mai am.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Nu exista temei legal sa nu poti platii impozitul daca ai amenzi.sau sa te oblige sa-l platesti. In cazul in care ai nevoie de o adeverinta pt diverse ....... De la administratia taxe si impozite doar atunci vor specifica ca figurezi cu datorii catre bugetul de stat si blabla bla. Si desigur nu este in regula adeverinta Smile.dar ma repet daca mergi sa platssti impozitul si aia iti zic ca nu te incaseaza pe motiv ca ai amenzi neplatite ii pui sa scrie negru pe alb cu stampila lor ssmd. Scuze dar scriu dp telefon si nu am rabdare
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Va zic eu cum fac sa nu se prescrie. Se duce perceptorul si depune un numele contribuabilului o suma mica, de regula maxim 50 de ron in contul amenzii, si astfel pot trece si 15 ani fara sa se prescrie. Conditia ar fi o data la nu stiu cati ani sa se depuna o suma.
Stiu din surse sigure ca asa fac nemernicii.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Era un proiect de lege facut de guvernul Tontat care prevedea suspendarea permisului daca nu plateai amenda in 30 zile si mentinerea lui suspendat pana la plata amenzii! O lege foarte buna care ar elimina toate contradictiile aste cu prescrisu amenzilor (nu cred ca ar sta nimeni 5 ani fara permis ca sa se prescrie o amenda), dar cum bineinteles era intainte de alegeri si o asemenea actiune ar fi atras multe antipatii din parte "alegatorilor" au uitat-o intrn-un sertar!
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR