Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • L3X
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Dragi colegi as dori sa achizitionez un gps cu diagonala de 7''....Dar nu stiu ce sa iau....as fi dispus sa dau undeva la vreo 600lei.Dar cv bun ca noul loc de munca se bazeaza pe distributie in tara,cel mai mult in bucuresti,oras pe care nu-l stiu Smile)....de aceea as dori sa achizitionez un gps....dar nu stiu ce sa iau ca pe multe forumuri fiecare are o alta parere despre o anumita marca si model .....
Va multumesc si imi cer scz daca am deschis un topic care mai exista.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
PNA-urile se cam opresc cu diagonala pe la 5 inch. Avantajul e ca gasesti relativ usor softuri de navigatie pentru ele, poti chiar sa cumperi unul cu soft de navigatie inclus
Daca vrei diagonala mare te poti orienta dupa o tableta cu GPS, insa aici atentie, majoritatea tabletelor folosesc ca OS Android, deci vei avea nevoie de un soft de navigatie care functioneaza pe android.
  • L3X
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
mda...la tableta trebuie sa iti faci si abonament la o cartela pe care sa ai internet....ceea ce ridica costurile lunare...ca daca mai prind si o cursa in afara tarii trebuie sa platesc accesul de internet pe roming.....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vorbesti prostii
Iti iei una de la emag/flanco/domo/altex/whatever. Ce ai tu cu abonamentul de date si alta nebunii de astea? Sunt tablete care au receptor de GPS, o folosesti ca pe un PNA normal, doar ca ai ecran mare...
GPS e una, GPRS e altceva. Nu le confunda...
Skip ads

  • L3X
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
pai am fost la astia la media galaxi focsani si imi dadeau tablete cu gps si mi-au spus ca imi trebuie sa fac abonament sa am internet tot timpul pt a folosi gps-ul de pe tableta....de asta am spus de abonament
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mai sunt programe cu GPS offline.

Bafta.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai, terminati cu prostiile
nu exista GPS offline si GPS online. Exista GPS. Care se bazeaza pe semnalul emis de niste sateliti geostationari, etc. Restul sunt povesti.
Aia de la media galaxy te-or fi vazut mai prost imbracat, si s-au gandit sa te traga in piept. Data viitoare pune si tu o camasa pe tine Smile
Tot nu m-ai lamurit, de ce iti trebuie displei de 7 inci? de ce nu ti-e bun unul de 5?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai am eu pe smartphone........activez GPS si merge harta fara sa fiu conectat la net.


Bafta.
Skip ads

  • 0megga

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Gasesti lejer un tab 3 lite in jur de 450 de lei,mai bagi un card de 4gb in ea si iti tragi un gps pe ea de numa numa,sau daca vrei un gps sub 5 inchi foarte bun cauta un smailo joy hd,dar totusi la ce iti trebuie atatia inchi? Gps-ul te indruma cu comanda vocala doar nu stai cu ochii in gps...
  • L3X
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
vreau un gps cu diagonala mai mare deoarece cand dau de aglomeratia din bucuresti sa vad stradutele adiacente sa ocolesc aglomeratia....sa vad harta mai mare ...... dar vad ca majoritatea ma indruma la un gps de 5"
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1- ala de 5 inchi mai mult decat suficient
2- e la jumateta ca bani fata de o tableata
3- aia cu stradutele adiacente las-o usurel. Talibanii localnici stiu de ele, si ai sanse majore sa gasesti un blocaj mai hotarat pe straduta, ca acolo nu mai merge cu mers pe linia de tramvai, intors, etc. Vorbesc din experienta, mi-am muscat-o de cateva ori. Daca nu esti taliban localnic, sa stii cum sunt organizate fluxurile de trafic pe stradutele adiacente, mai bine sezi bland in trafic pe bulivard.
4- si pe ala de 5 inchi vezi suficient de bine stradutele adiacente. Da' vezi punctul 3...
  • L3X
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
multumesc pt informatie je. o sa imi caut cv bun pe 5" .... va multumesc tuturor pt sfaturi
Skip ads

  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
recomand tomtom
l-am folosit mai mult extern(olanda, germania, austria) si nu am avut probleme cu el
  • L3X
  • OP
  • 64 mesaje
  • din 07 Oct 2013
  • Astra 2007 Z13DTH
  • Vrancea
  • L3X

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2013

  • Mesaj Privat
este bun tom tom....multi au spus asta dar nu sunt hartile cu romania si slovenia....nu sunt facute pt tom tom....asa ca degeaba...
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Sustin si eu achizitia unui GPS de 5" pentru ca n-o sa stai cu ochii pe el. Ghidarea vocala e de ajuns. Iar daca vrei neaparat sa vezi si harta "mai mare" dai "+" pe ea pana-ti convine imaginea. Micsorezi aria afisata pe ecran si ai mai mare si detaliata zona in care esti.
Repet...totusi nu cred c-o sa stai cu ochii pe ecran sa citesti nume de strazi sau POI (Poate doar in stationare.) atata timp cat "vocea"-ti spune dinainte cand si in ce parte trebuie sa virezi. Si nu doar o data! Prima atentionare o face cu 300 m. inainte "Peste trei sute de m. virati la...", inainte de intersectie te mai anunta o data si chiar in intersectie te ghideaza si a treia oara "virati la...".

Tu trebuie sa-ti cauti un device bun si harti cat mai noi si detaliate si cu posibilitatea de update de cate ori apar acestea. Ceva cu IGO pentru ca-si actualizeaza destul de des hartile eu cred ca-i cea mai buna alegere.
Ca "scula" multi lauda Wayteq, multi MIO, multi Garmin, Smailo, Tom-Tom... insa nu toate merg cu IGO ci cu programe/harti proprii, unele nu atat de detaliate pe Romania.
Eu, daca mi-as lua ceva acum... cred c-as alege un Wayteq daca tot e laudat. Macar sa vad cum e...

Si o recomandare acum, la orice "scula" ti-ai lua...cumpara si un "parasolar", o "streasina" sau cum vrei sa-i spui, pentru o vizibilitate imbunatatita in conditii de soare puternic.
Ceva de genul: http://www.g-p-s.ro/index.p...-4-3-si-5-detalii
(A nu se considera reclama pentru magazin!) Chiar merita banii!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR