Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Am o problema cu Zafira mea si anume aceea ca imi miroase puternic a benzina in masina, in mers cu geamurile inchise, atunci cand alimentez, iau curbe, ori franez brusc si apoi plec in forta. Chiar si cu rezervorul aproape gol. chiar azi, cu becul de la benzina aprins, cand am luat o curba, un puternic miros de benzina a invadat spatiul interior al masinii.

Cei care se pricep, va rog sa imi spuneti de la ce poate fi, si unde sa intervin ca sa rezolv problema. Va multumesc!

Mentionez ca masina e Opel Zafira 1.6-16v, fabricatie 2003.
Skip ads

  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Asa miroase si a mea ,camd merg mai in forta si nu mereu. Asa e modelul ... Smile o sa auzi pe mai multi ...(eu am o scuza am gpl dar miroase si la cei care n au)
  • ALPU

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred ca asa e modelul, sau nu vreau eu sa cred. Trebuie sa fie ceva de remediat. Smile
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca nu crezi poftim de lectureaza
https://www.clubopel.com/rez...sina&sa=Cauta
Skip ads

  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
In mod sigur nu asa este modelul.Acum ce sa facem daca dupa 10 ani imbatranesc furtunele si colierele.dam vina pe masina? Din 2007 pana acum am avut numai Zafira (benzina) si sunt la a doua dar nu mi-a mirosit niciodata a benzina.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da da ...si de ce se aduna mirosul de benzina tocmai in portbagaj...? Si nu mereu.... in conditiile in care rezervorul nu are gaura de comunicare ca la Astra sau Vectra pe sub bancheta din spate si valva aia de gaze lucreaza ... tacane .... n are nici o problema. Repet ... nu mereu se intampla asta. Eee ... pe unde intra mirosul ... pe gaura cheii ?Smile
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca daca rezervorul nu este plin, se simte mai tot timpul benzina in masina. (cred ca apar vapori de benzina in rezervor daca nu este plin)
De cand ii fac plinul nu mai am treaba cu miros de benzina in masina. (Plus ca si consumul pare alfel.)
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Atentie ... Posesorilor de Zafira A .... Am gast rezolvarea ... Provizorie ce i drept in ce priveste mirosul de benzna in portbagaj. In portbagaj in dreapta este un compartiment unde este s mufa de alimetare 12V auxiliara. Daca bagati mana in jos prntre cartoane .... o sa ajungeti uneva unde sunt niste grile de aersre pe care le deschide vantul din cauza vitezei.(Seamana cu gratarele de aerisire de la bucatarii, baii , s.a care sunt montate in exteriorul casei si curentul deaer dela hota sau ventilator le deschid)
Din cauza unui furtun banuiesc de retur , care este imbatranit s nu etanseaza bine se fac vapori. (Mentionez ca eu merg 99% pe GPL si de aici si beleaua, pt ca se creeaza presiune splimetara datorata returului continuu de benzina) Acesti vapori intra prin grilele acelea in portbagaj datorate curentului de sub masina. Solutia de moment .... cea ma simpla asuparea cu buretea grilelor, in asa fel incat sa nu se mai deschida grilele acelea si in felul asta vaporii sunt la fundul masinii, adca raman afara... nu mai snt introdusi inauntru. Daca se mergea cu geamul deschis .... se facea un curent circular si aducea mirosul din spate in fata s de altfel prin toata masina . Acum in aces mod simplu ... Mirosul este afara....... Repet ... Acest mod este prvizoriu Remedierea definitiva este demotarea rezervorului care dupa cm stim e prins de burta masnii si ne cam trebuie rampa ca sa facem treaba bine , altfel se lasa cu tavaleala si nu stim cat de bine iese. Asta cand se da rezervorul jos si cand se monteaza. Resul e de vazt la fata loclui ce furtun e imbatranit, caruia ii trebuie colier sau care trebuie schimbat. Prin metoda care v o recomand n o sa mai va intre vaporiii in portbagaj.
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
@viforel poti pune o poza semnat din exteriorul masini, si arata zona pe unde se afla grile de aerisire.
Cand o sa ajung la masina o sa a uit si eu.

Verifica si garnitura de la busonul alimentare rezervor, clapeta aceea revine dupa ce scoti capatul de alimetare de la peco.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Deschizi portbagajul, in dreapta este un capac cu 2 inchizatori. Il dai deoparte. Inauntru e o mufa de bricheta...cine are. Bagi mana printer cartoane si te duci cu mana cat poti de adanc, o sa dai de 2 clapete care se deschid la vant. Ca sanu se mai deschida ... Le impanezi cu burete cat cuprinde sau carpe, sau ce ai la indemana.... Oricum tre sa ajung la service sa dea rezwervorul jos ca sa umble la garnitura , furtune si ce draci mai are p acolo. Ca p acolo pierde ... s curentul de aer trage vaporii sub bara si prin grilele alea..... Asta i rezolvare temporara.... Daaa ... Nu mai pute in masina....vaporii raman afara...
  • irinelx

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut!
A rezolvat cineva problema cu mirosul de benzina in zafira a?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Am impanat o cu diverse...se mai simte un pic...cand se merge cu geamul deschis. Gazele scapa pe la garnitura de sus a rezervorului, sunt trase pe la bara spate a masinii si intra prin toate ungherele.... Rezolvarea definitiva consta in schimbarea garniturii deasupra rezervorului.
Skip ads

  • irinelx

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Eu am astupat fantele acelea de aer din portbagaj din dreapta ,in spatele prizei de 12v,dar tot miroase
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Da pt ca aerul, cu vapori trece pe deasupra rezervorului si se loveste in spatele barei,spate....de acolo daca te ai uitat...sunt o groaza de gauri pe unde poate sa intre aerul. Rezolvarea definitiva tot in schuimbarea garniturii de sus de la rezervor. Culmea ca trebuie dat jos...eee '' kkrea Troiei''... E nasol. Nu stiu daca se poate slabi si daca re rezolva doar dacase mai strange putin...? Accesul prin spatiul ala e f.f. limitat. Ca naiba...Puteau sa faca si nemtii asttia o gura de vizitare din masina....Daaaa....E masina nemteasca... N are voie sa se strice...pa dracu...
  • irinelx

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
E greu de schimbat aceasta garnitura?
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Rezervorul e prins in 4 puncte...dar trebuie sa deconectezi si palnia de alimentare...Ma gandesc daca poate fi desfacute pe o parte. Inclinat si sa se intervina prin spatiul ala limitat. Garnitura nu am gasit o decat la EDS (noua...120ron) Eu am mai desfacut un capac de rezervor la Daewoo Nubira 2... Banuiesc ca masinile fiind facute tot de GM, ...au acelasi sistem de prindere...Un inel mare cu urechi...care se prinde prin rasucire (si preseaza garnitura) pe rezervor... Porcaria e ca n ai spatiu...
  • irinelx

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
M- as baga sa o schimb eu dar nu prea am timp si sincer nici nu stiu unde se afla mai exact
  • irinelx

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Ok,am inteles ,e ceva de munca,multumesc pt informatii
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Eu ma gandeam de strans un pic. E deasupra rezervorului de benzina. Intre burta asini si rezervor e un spatiu de aprox 10cm...Daca ai chef ''de tavaleala''...(dar nu pe vremea asta)' baga te ...introdu mana...si o sa gasesti locul.
  • viforel

  • Mesaje scrise: 882
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Daca e de schimbat garnitura....e de munca bine, vro 2-3 ore, lejer. De strans ... ar fi o idee
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR